Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Испания победи Германия с 2:1 след продължения (1:1 в редовното време) в 1/4-финал на Евро 2024 и ще срещне Португалия или Франция в следващата фаза.

Мачът се оказа последен в кариерата на полузащитника на Германия Тони Кроос, който вече спря с футбола на клубно ниво в Реал Мадрид.

Първата по-добра възможност в срещата се откри пред Педри още в първата минута, но Нойер се справи с удара му. Само няколко минути по-късно полузащитникът пострада при сблъсък с Тони Кроос и трябваше да бъде заменен.

Германия опита да затрудни испанския вратар за първи път в 11-ата минута, но Унай Симон нямаше проблем с центрирането на Давид Раум.

16-годишният Ламин Ямал можеше да се разпише от фаул след четвърт час игра след удар покрай стената, но топката премина встрани. Минути по-късно и Фабиан Руис не намери целта от добра позиция.

Най-добрата възможност за германците от началото на срещата дойде в 21-ата минута след удар с глава на Кай Хаверц, но вратарят на Испания Унай Симон спаси.

Само две минути след това и колегата му на вратата на Германия трябваше да се намесва при шут на Лапорт.

Кай Хаверц пропусна втора добра възможност за Германия в 35-ата минута след изстрел от границата на наказателното поле. Малко след това той загуби топката и даде възможност за контраатака на Испания, завършила с удар на Дани Олмо.

Втората част започна с пропуск на Алваро Мората, който не уцели вратата от няколко метра.

Испания поведе в 52-ата минута след пробив на Ламин Ямал отляво, пас към Дани Олмо и техничен удар за 1:0.

Минути по-късно Германия натисна, но испанската отбрана се справи на няколко пъти. След час игра Флориан Вирц отправи опасен удар, но Германия спечели само корнер.

Роберт Андрих пропусна страхотна възможност да изравни в 70-ата минута, след като силният му удар беше спасен от Унай Симон.

Четвърт час преди края гредата помогна на испанския вратар след удар на Никлас Фюлкруг.

Кай Хаверц можеше да стане автор на един от най-красивите голове от началото на Евро 2024, но прехвърлящият му удар в 83-ата минута премина над вратата.

Германия стигна до изравнителен гол в 89-ата минута, в която Флориан Вирц успя да се разпише след разбъркване за 1:1.

Стигна се до продължения, а първата по-добра възможност за гол дойде в 103-ата минута след удар на Микел Оярсабал. Минути по-късно и Флориан Вирц пропиля чудесна възможност за германците.

Второто продължение започна с претенции за дузпа от страна на Германия. Топката явно удари ръката на Марк Кукурея, но реферът Антъни Тейлър даде знак играта да продължи. Минути преди края Унай Симон спаси Испания след опасен удар с глава на Никлас Фюлкруг.

Испания стигна до гол в 119-ата минута на продълженията след удар с глава на резервата Микел Мерино за 2:1.

Испанците останаха с човек по-малко в последните секунди заради втори жълт картон на Дани Карвахал.

ИСПАНИЯ - ГЕРМАНИЯ 2:1 (1:1 в редовното време)
1:0 Дани Олмо (52'), Флориан Вирц (89'), 2:1 Микел Мерино (119')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
1' Първа добра възможност в мача! Мората намери Педри, той стреля, но Нойер спаси.
14' Хубав изстрел на Ламин Ямал от фаул, но покрай вратата.
21' Страхотна възможност за Германия! Кай Хаверц отправи удар с глава, но Симон улови топката.
23' Силен удар на Лапорт, но в ръцете на Нойер.
35' Кай Хавертц надигра Льо Норманд след дълъг пас и шутира, но Унай Симон спаси.
39' Хавертц загуби топката, тя попадна у Дани Олмо. Той отправи силен удар но Мануел Нойер отби.
45' Точен удар на Ламин Ямал, но право в ръцете на Нойер.
45+2' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
47' Пропуск на Алваро Мората след пас на Ламин Ямал. Нападателят имаше претенции за нарушение, но без реакция от главния съдия.
52'  ГОООООЛ за Испания!  Ламин Ямал намери Дани Олмо на границата на наказателното поле и той преодоля Нойер с техничен удар за 1:0.
53' Шанс за Германия след разбъркване в наказателното поле, но топката е изчистена.
60' Удар на Виртц, но след рикошет, топката излиза в корнер.
70' Какъв пропуск на Германия! Роберт Андрих получи топката сам на границата на наказателното поле и стреля в левия ъгъл на Симон, но вратарят плонжира и изби.
72' Шанс и за Хаверц, но Карвахал го блокира.
77'  ГРЕДА! Никлас Фюлкруг удари лявата греда след пас от дясното крило.
83' Поредна чудесна възможност за Германия! Кай Хаверц опита да прехвърли излезлия напред Унай Симон, но прати топката над вратата.
89'  ГООООЛ за Германия! Флориан Вирц стигна до топката в наказателното поле и я прати в далечния ъгъл на Симон за 1:1.
90+4' Край на редовното време. Следват две продължения по 15 минути и евентуално дузпи.

***

91' Начало на първото продължение.
103' Хубав удар на Микел Оярсабал, но покрай вратата на Германия.
105' Чудесна възможност за Вирц, но топката премина встрани от вратата.
105' Край на първото продължение.

106' Начало на второто продължение.
106' ПРЕТЕНЦИИ за дузпа, след като удар на Мусиала срещна ръката на Кукурея.
117' Опасен удар с глава на Никлас Фюлкруг, но Симон спаси с една ръка.
119'  ГООООООЛ за Испания! Микел Мерино надскочи германската отбрана и вкара за 2:1 с глава.
1230+3'  ЧЕРВЕН КАРТОН! Дани Карвахал напуска играта заради втори жълт картон!
120+3' Край на мача!!!

SpainИСПАНИЯ: 23. Унай Симон , 2. Дани Карвахал , 3. Робин Льо Норман , (46'  4. Начо), 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея, 16. Родри , 8. Фабиан Руис (101'  9. Хоселу), 19. Ламин Ямал (53'  11. Феран Торес ), 20. Педри  (8'  10. Дани Олмо ) 17. Нико Уилямс (79'  21. Микел Оярсабал), 7. Алваро Мората - к  (79'  6. Микел Мерино )
Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 5. Дани Вивиан, 12. Алехандро Грималдо, 15. Алекс Баена, 18. Мартин Субименди, 22. Хесус Навас, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес
Треньор: Луис де ла Фуенте

GermanyГЕРМАНИЯ: 1. Мануел Нойер, 6. Йозуа Кимих, 2. Антонио Рюдигер , 4. Йонатан Та (79'  13. Томас Мюлер), 3. Давид Раум  (57' 18. Максимилиан Мителщет ) , 25. Емре Джан (46' 23. Роберт Андрих ) , 8. Тони Кроос , 10. Джамал Мусиала, 21. Илкай Гюндоган -к (57'  9. Никлас Фюлкруг), 19. Лерой Сане (46' 17. Флориан Вирц  ) , 7. Кай Хаверц (91'  16. Валдемар Антон)
Резерви: 12. Оливер Бауман, 22. Марк-Андре тер Стеген, 5. Паскал Грос, 11. Крис Фюрих, 14. Максимилиан Байер, 15. Нико Шлотербек , 20. Бенямин Хендрикс, 24. Робин Кох, 26. Дениз Ундав
Треньор: Юлиан Нагелсман

Съдия: Антъни Тейлър (Англия)
Стадион: MHP Arena, Щутгарт
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР