Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Англия победи Швейцария с 5:3 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията) на 1/4-финал на Евро 2024 и среща Нидерландия или Турция в следващата фаза.

Нападателят на Лудогорец Квадво Дуа не влезе в игра за швейцарците и изгледа срещата от резервната скамейкса.

Двубоят в Дюселдорф беше под №100 за селекционера на "трите лъва" и започна с атаки и към двете врати, но липсваха точните удари. След четвърт час Англия взе инициативата и се отчете с опасен удар на Деклан Райс и претенции за дузпа от Хари Кейн.

Минути по-късно №9 на Англия можеше да получи на добра позиция, но Мануел Аканджи изчисти. Швейцарската отбрана трябваше да се намесва решително и в 44-ата минута, когато Гранит Джака спря Коби Мейну за опасен удар.

Пет минути след почивката дойде първият точен удар в мача, отправи го Бреел Емболо, но не затрудни Пикфорд.

Четвърт час преди края Швейцария успя да открие резултата. Бреел Емболо получи топката на далечната греда, Джон Соунс не се намеси добре и нападателят на Швейцария се разписа за 1:0.

Пет минути по-късно Англия изравни след удар в далечния ъгъл, дело на Букайо Сака - 1:1.

До края и двата тима имаха възможност да вкарат победен гол, но до такъв не се стигна.

Минути след началото на първото продължение Деклан Райс отправи силен изстрел, но вратарят на Швейцария се справи. Джуд Белингам също стреля два пъти в рамките на секунди в 102-ата минута, но не намери целта.

Във второто продължение Джердан Шакири опита да вкара директно от корнер, но Пикфорд внимаваше. Минути по-късно английският вратар отново трябваше да се намесва след удар на Зеки Амдуни.

При дузпите единствен футболистът на Манчестър Сити Мануел Аканджи не успя да вкара за Швейцария, след като Пикфорд спаси удара му.

АНГЛИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 5:3 след зузпи (1:1 в редовното време и продълженията)
0:1 Бреел Емболо (75'), 1:1 Букайо Сака (80')

При дузпите:

1:0 Коул Палмър
 1:0 Мануел Аканджи (Пикфорд спаси удара му в долния ляв ъгъл)

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
14' Удар на Деклан Райс към вратата на Швейцария, но бранител застана на пътя на топката.
16' ПРЕТЕНЦИИ за дузпа! Хари Кейн падна в наказателното поле, претендирайки за получен удар от Фабиан Шер, но реферът даде знак играта да продължи.
24' Бреел Емболо опита удар към Пикфорд, но е блокиран.
28' Букайо Сака проби в наказателното на швейцарците и опита пас към Хари Кейн, но Мануел Аканджи изчисти.
44' Шанс за Англия! Букайо Сака проби по лявото крило и пусна към Коби Мейну, но Гранит Джака се хвърли в краката му и изби.
45' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
50' Първи точен удар в мача! Бреел Емболо пое топката в наказателното поле на Англия, обърна се и стреля, но в ръцете на Пикфорд.
56' Нов шанс за Емболо, но опитът му за игра с глава не се получи, след като беше блокиран.
75'  ГООООЛ за Швейцария! Бреел Емболо се възползва от подаване на далечната греда и отблизо откри резултата.
80'   ГООООЛ за Англия! Букайо Сака получи от Деклан Райс пред наказателното поле на Швейцария и стреля в далечния ъгъл за 1:1.
88' Еберечи Езе получи вляво в наказателното поле на Швейцария, финтира Силван Видмер и стреля по диагонала с десния крак, но покрай вратата.
90+2' Шанс за Швейцария! Фабиан Шер  центрира, Бреел Емболо отклони с глава, но неточно.
90+2' Край на редовното време. Следват две продължения по 15 минути.

***

91' Начало на първото продължение.
95' Силен удар на Деклан Райс, но Зомер спаси.
102' Джуд Белингам, който отправи два поредни удара. Първият беше блокиран, а при втория трябваше Ян Зомер да се намесва.
105' Край на първото продължение.

106' Начало на второто продължение.
117' Шакири пробва да се разпише от корнер, но Пикфорд изби.
119' Нова възможност за Швейцария! Зеки Амдуни шутира, но Пикфорд пак спаси.
120' Край на второто продължение. Предстоят дузпи.

EnglandАНГЛИЯ: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 14. Езри Конса (78'  24. Коул Палмър)– 12. Киърън Трипиър (78'  21. Еберечи Езе), 26. Коби Мейну (78' 3. Люк Шоу) , 4. Деклан Райс, 7. Букайо Сака  – 10. Джуд Белингам, 11. Фил Фодън (115'  8. Трент Александър-Арнолд) – 9. Хари Кейн  (109'  17. Айвън Тони)
Резерви: 13. Арън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън, 15. Люис Дънк, 16. Конър Галахър, 18. Антъни Гордън, 19. Оли Уоткинс, 20. Джаред Боуен, 22.  Джо Гомес, 25. Адам Уортън
Треньор: Гарет Саутгейт

ШВЕЙЦАРИЯ: 1. Ян Зомер – 22. Фабиан Шер , 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес – 26. Фабиан Рийдер (63' 14. Стивън Цубер) , 8. Ремо Фройлер (118' 16. Венса Сиеро) , 10. Гранит Джака (К), 20. Михел Аебишер (118'   25. Зеки Амдуни)– 19. Дан Ндой (98'  6. Денис Закария), 7. Бреел Емболо  (109'  23. Джердан Шакири), 17. Рубен Варгас (53' 3. Силван Видмер )
Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Грегор Кобел, 2. Леонидас Стергиу, 4. Нико Елведи, 9. Ноа Окафор, 11. Ренато Щефен, 15. Седрик Цезигер, 18. Квадво Дуа, 24. Ардон Яшари
Треньор: Мурат Якин

Съдия: Даниеле Орсато, Италия
Стадион: "Меркур Шпил-Арена", Дюселдорф
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР