Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Турция успя да победи с 2:1 Чехия в много интригуващ мач от група "F" на Евро 2024. По този начин възпитаниците на Винченцо Монтела продължават към елиминациите като втори отбор с 6 точки и на 1/8-финалите ще се изправят срещу Австрия, докато тимът на Иван Хашек се прибира в родината си. Чехия завършва на последното място само с 1 точка. Групата беше спечелена от Португалия, който тази вечер загуби с 0:2 от изненадващо продължаващите напред грузинци.

Турция поведе в Хамбург с гол на Хакан Чалханоглу в 51-ата минута, след като в 20-ата чехите останаха с 10 човека на терена заради червен картон на Антонин Барак. В 66-ата Томас Соучек изравни, а пълната драма настъпи в добавеното време. В 94-ата минута влезлият като резерва Дженк Тосун реализира за 2:1 и донесе победата на Турция.

Мачът в Хамбург започна с натиск на Чехия, като във втората минута Лукаш Провод стреля силно по диагонала от 20 метра, но Мерт Гюнок спаси. Постепенно Турция успя да се съвземе и на свой ред тръгна в атака към чешката врата.

Четвърт час след началото на мача Давид Юрашек стреля от дистанция, но прати топката над напречната греда.

В 20-ата минута Антонин Барак фаулира Салих Йозджан в средата на терена и съдията Ищван Ковач от Румъния му показа жълт картон, който бе втори за №7 от Чехия и така тимът на Иван Хашек остана с 10 души на терена.

В следващите минути Турция притисна съперника в търсене на гол, бидейки с човек повече на терена. Играта обаче се накъса и реферът имаше много работа, за да въдворява ред, като за целта използва и картони.

Въпреки че Чехия бе с 10 души, атаките на тима бяха по-опасни, като в 45-ата минута Давид Юрашек бе изведен вдясно от турската врата и стреля, но Гюнок спаси.

До края на първата част повече положения за гол нямаше и двата отбора се прибраха на почивка при равенство в резултата.

Турция започна по-настойчиво второто полувреме и опита да затрудни чешката защита. Чехите обаче също не се затвориха в глуха отбрана и атакавуха при всяка възможност. В 50-ата минута Адам Хложек се оказа на стрелкова позиция извън наказателното поле и шутира, но Гюнок спаси.

В 51-ата Турция поведе. Първо удар на Кенан Йълдъз бе спасен от вратаря Станек, но ататака на турците продължи и Хакан Чалханоглу от труден ъгъл отправи диагонален удар и порази вратата.

Лошите новини за Чехия нямаха край, тъй като в ситуацията при гола вратарят Индржих Станер се контузи и трябваше да бъде заменен принудително.

В 66-ата минута резултатът бе изравнен. При разбъркване пред вратата Томаш Хори се пребори във въздуха с вратаря Мерт Гюнок и отправи удар, който бе блокиран, но при добавката Томаш Соучек отбеляза за 1:1. Турците претендираха за нарушение срещу стража си, но след разглеждане на ситуацията с ВАР голът бе признат за редовен.

В 87-ата минута Окай Йокушлу стреля извън наказателното поле, но кълбото мина далеч над вратата. В 92-ата минута Йълмаз напредна, освободи си пространство и шутира силно по земя, но в обсега на вратаря.

В 94-ата минута Дженк Тосун донесе успеха на Турция. Той овладя топката пред наказателното поле, освободи си пространство и с мощен изстрел отбеляза за крайното 2:1.

След последния съдийски сигнал нервите взеха връх и се стигна до грозни сцени. Имаше сблъсъци между играчите на двата отбора, а реферът показа червен картон и на Томаш Хори.

ЧЕХИЯ - ТУРЦИЯ 1:2
0:1 Хакан Чалханоглу (51), 1:1 Томаш Соучек (66), 1:2 Дженк Тосун (90+4)

По-интересното по минути
1 - Начало на мача.
2 - Изстрел на Лукаш Провод, турският вратар Мерт Гюнок спаси.
13 - Арда Гюлер пробва мерника си, топката прелетя встрани от чешката врата.
15 - Мерт Гюнок улови топката след удар на Давид Юрашек.
20  Червен картон! Антонин Барак е изгонен за втори жълт картон, Чехия остава с човек по-малко на терена.
27  Сериозна опасност пред вратата на Чехия. Ферди Кадиоглу центрира, Арда Гюлер опита да вкара акробатично, засичайки от въздуха, но беше блокиран от бранител на съперника.
28  Самет Акайдън стреля с глава, но покрай вратата на Чехия.
45  Адам Хложек напредна, получи подкрепата от Юрашек и Хитил, но реши да стреля, а Мерт Гюнок блесна със страхотно спасяване.
45+4 - Край на първото полувреме.
---------------
46 - Начало на второто полувреме.
51  ГОЛ! Хакан Чалханоглу даде преднина на Турция. Баръш Алпер Йълмаз напредна по дясното крило и даде пас по земя за Кенан Йълдъз. Неговият удар беше отразен от вратаря и топката отиде вляво към Чалханоглу, който със силен изстрел наказа Индрих Станек.
54  Станек е контузен и не може да продължи.
55   Матей Коварж влезе в игра и застана на вратата на Чехия.
66  ГОЛ! Чехия изравни - 1:1. След след силно хвърлен тъч, вратарят на Турция опита да хване топката, но бе притиснат от Томаш Хори. Гюнок я изпусна в краката на Хори, който стреля, но ударът му бе блокиран. Топката обаче се върна при Томаш Соучек и капитанът на чехите реализира отблизо.
90+4
 ГОЛ! 2:1 за Турция. Дженк Тосун получи топката, финтира Соучек, след което отправи силен удар с десния крак, който не остави шансове на Коварж.
90+8 - Край на мача. Турция победи Чехия с 2:1 и се класира на 1/8-финалите.
90+8  Червен картон за Томаш Хори след последния съдийски сигнал, след като играчи на двата отбора заформиха меле. Реферът раздаде и няколко жълти картони.

Czechia
ЧEХИЯ: 1. Индржих Станек  (55  16. Матей Коварж), 3. Томаш Холеш, 4. Робин Хранач, 18. Ладислав Крейчи , 5. Владимир Цоуфал, 22. Томаш Соучек  , 15. Давид Юрашек (81  26. Матей Юрашек), 14. Лукаш Провод (75  20. Ондржей Лингър), 7. Антонин Барак , 9. Адам Хложек (55  19. Томаш Хори ), 13. Моймир Читил (55  11.Ян Кухта)
Резерви: 16. Матей Коварж, 23. Вичеслав Ярош , 2. Давид Зима, 6. Мартин Витик, 8. Петр Шевчик, 10. Патрик Шик , 12. Давид Доудера, 17. Вацлав Черни, 19. Томаш Хори , 20. Ондржей Лингър, 11. Ян Кухта, 21. Лукаш Черв , 24. Томаш Вълчек, 25. Павел Шулц, 26. Матей Юрашек
Селекционер: Иван Хашек

ТУРЦИЯ
: 1. Мерт Гюнок , 18. Мерт Мюлдюр , 3. Мерих Демирал, 4. Самет Акайдън , 20. Ферди Кадиоглу, 15. Салих Йозджан  (46  22. Каан Айхан), 16. Исмаил Юксек  (63  5. Окай Йокошлу), 8. Арда Гюлер  (75  9. Дженк Тосун ), 10. Хакан Чалханоглу   (87  6. Оркун Кьокчу), 19. Кенан Йълдъз  (75  7. Керем Актюркоглу), 21. Баръш Алпер Йълмъз
Резерви: 12. Алтай Байъндър, 23. Угурджан Чакър , 2. Мехмет Зеки Челик, 5. Окай Йокошлу, 6. Оркун Кьокчу , 7. Керем Актюркоглу, 9. Дженк Тосун, 11. Юсуф Язъджъ, 13. Ахметджан Каплан, 14. Абдулкерим Бардакчъ, 17. Ирфан Кахведжи, 22. Каан Айхан , 24. Семих Кълъчсой, 25. Юсуф Акгюн, 26. Бертуг Йълдъръм
Селекционер: Винченцо Монтела

Хамбург, "Фолкспаркщадион"
Съдия: Ищван Ковач (Румъния)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР