Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Турция победи Грузия с 3:1 под непрестанен дъжд в Дортмунд в среща от група "F" на Евро 2024.

Двубоят беше дебютен за грузинците на еврофинали и беше предшестван от бой между феновете на двата тима.

Турция удари греда в 11-ата минута, а една по-късно стражът на южните ни съседи трябваше да се намесва след удар на Меквабишвили и рикошет.

Турция поведе в 26-ата минута с много красив гол на Мерт Мюлдюр, който засече топката от въздуха и я прати в горния ляв ъгъл (1:0).

В следващата атака и Кенан Йълдъз отбеляза гол, но попадението му беше отменено заради засада.

Пет минути по-късно Жорж Микаутадзе се разписа с изстрел в близкия ъгъл, отбелязвайки първия гол за родината си на европейско първенство (1:1). Минути по-късно отново той пропусна да направи обрат.

Първият четвърт час на второто полувреме предложи по една опасност пред двете врати, но Георгий Цитаишвили и Хакан Чалханоглу не се възползваха.

След малко повече от час игра Арда Гюлер вкара втори много красив гол за Турция в мача след силен удар със 118 км/ч в далечния ъгъл за 2:1.

Минути по-късно Георгий Кочорашвили едва не вкара поредния красив гол в мача, след като пое топката на гърди, залъга съперник, но ударът му срещна гредата.

Минути преди края Юсуф Язъджъ можеше да вкара трети гол за Турция след удар с глава, но вратарят на Грузия спаси.

Грузинците бяха на сантиметри от равенството в продължението на срещата, когато Хвича Кварацхелия удари гредата, а в следващата атака Керем Актюркоглу се разписа на празна врата за крайното 3:1.

Турция поведе в групата с три точки след първия си успех в откриващ мач на еврофинали, а Грузия е на дъното с 0 преди късния мач (22:00 часа наше време) днес между Португалия и Чехия.

ТУРЦИЯ - ГРУЗИЯ 3:1
1:0 Мерт Мюлдюр (26'), 1:1 Жорж Микаутадзе (32'), 2:1 Арда Гюлер (66'), 3:1 Керем Актюркоглу (90+6')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
5'  Каан Айхан стреля с глава при центриране от корнер, но топката прелетя над напречната греда.
10' Опасен удар на Абдулкерим Бардакчъ, но топката преминава встрани.
11'  ГРЕДА! Кан Айхан шутира по тревата, след което ударът му срещна дясната греда и се придвижи успоредно на голлинията.
12' Шанс за Грузия след удар на Анзор Меквабишвили! Получи се рикошет, но Мерт Гюнок спаси.
26'  ГООООЛ! Мерт Мюлдюр посрещна отбита топка на границата на наказателното поле и с изстрел от въздуха, я прати в мрежата за 1:0.
27'  ОТМЕНЕН ГОЛ! Кенан Йълдъз засече топката на метри от врата на Грузия, но се оказа, че е бил в засада.
32'  ГООООЛ за Грузия! Жорж Микаутадзе получи пас по земя и отблизо се разписа в близкия ъгъл за 1:1.
35' Отново Жорж Микаутадзе получи възможност да стреля, но покрай гредата.
45+2' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
49' Георгий Цитаишвили пое в наказателното и стреля в близкия ъгъл, но Мерт Гюнок внимаваше и спаси.
57' Хубав удар от фаул на Хакан Чалханоглу премина през стената, но в обсега на Мамардашвили.
66'  ГООООЛ за Турция! Арда Гюлер пое на границата на наказателното поле и с плътен удар в далечния ъгъл опъна мрежата за 2:1.
70'  ГРЕДА! Георгий Кочорашвили получи топката, преодоля съперник и стреля към вратата на Гюнок, но топката срещна напречната греда.
86' Шанс за Турция! Юсуф Язъджъ опита опасен удар с глава, но Мамардашвили се справи.
90+3' Какъв пропуск за Грузия! Пас в наказателното поле, но двама грузинци си попречиха и атакуваха едновременно топката.
90+5'  ГРЕДА за Грузия след удар на Хвича Кварацхелия, а при последвалата добавка Самет Акайдин застана на пътя на топката.
90+6'  ГООООООЛ за Турция! Керем Актюркоглу се разписа на празна врата, след като тръгна от собствената си половина, а вратарят на Грузия бе в половината на съперника.
90+7' Край на мача!

TürkiyeТУРЦИЯ: 1. Мерт Гюнок - 4. Самет Акайдин, 6. Оркун Кьокчу, 8. Арда Гюлер  (79'  11.Юсуф Язъджъ), 10. Хакан Чалханоглу (К)  (90+1'  15. Салих Йозджан), 14. Абдулкерим Бардакчъ , 18. Мерт Мюлдюр   (84' 2. Зеки Челик) , 19. Кенан Йълдъз (85' 7. Керем Актюркоглу ) , 20. Ферди Кадъоглу, 21. Баръш Йълмаз, 22. Кан Айхан (79'  3. Мерих Демирал)
Резерви: 12. Алтай Байъндър, 23. Угурджан Чакър, 5. Окай Йокошлу, 9. Дженк Тосун, 13. Ахметджан Каплан, 16. Исмаил Юксек, 24. Семих Киличсой, 25. Юнус Акгюн, 26. Бертуг Йълдъръм
Треньор: Винченцо Монтела

GeorgiaГРУЗИЯ: 1. Георгий Мамардашвили, 2. Отар Какабадзе, 3. Лаша Двали, 4. Гюрам Кашиа (К), 5. Соломон Кверквелия (84'  8. Буду Зивзивадзе), 6. Георгий Кочорашвили, 7. Хвича Кварацхелия, 10. Гиорги Чакветадзе (74'  9. Зурико Давиташвили), 20. Анзор Меквабишвили (89' 18. Сандро Алтунашвили) , 21. Георгий Цитаишвили (74' 14. Лука Лочошвили), 22. Жорж Микаутадзе
Резерви: 12. Лука Гугешашвили, 11. Георгий Квилитая, 13. Георгий Гочолеишвили, 15. Георгий Гвелесиани, 16. Ника Квеквескири, 17. Отар Китешвили, 19. Леван Шенгелия, 23. Саба Лобжадинзе, 24. Джемал Табидзе, 26. Габриел Сигуа
Треньор: Вили Саньол

Съдия: Факундо Тейо (Аржентина)
Стадион: "Сигнал Идуна Парк", Дортмунд
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР