Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Нидерландия победи Турция с 2:1 в двубой от 1/4-финалите на Евро 2024 и ще среше Англия в битка за финала (10 юли, 22:00 часа), след като по-рано днес "трите лъва" се справиха с Швейцария след дузпи.

Чакат Ердоган в Берлин след удара по Турция

Двата тима имаха възможности да открият резултата в първите минути на срещата, но Мемфис Депай и Салих Йозджан не се възползваха.

В средата на полувремето Турция организира опасна атака отдясно, но Ван Дайк се справи с  Баръш Алпер Йълмъз.

Южните ни съседи продължиха със смелата си игра и в 35-ата минута излязоха напред в резултата. Центриране от корнер не беше изчистено по най-добрия начин, последва висока топка към далечната греда, където Самет Айкадън скочи на високо и се разписа с глава - 1:0.

Минути след почивката Турция можеше да поведе с два гола, но ударът на Арда Гюлер от фаул срещна гредата.

След малко повече от час игра турците пропуснаха още една страхотна възможност. Кенан Йълздъз отправи много силен удар, вратарят на Нидерландия не успя да улови, а Каан Айхан не сполучи при опита за добавка.

Нидерландия пропиля невероятен шанс в 69-ата минута, в която Ваут Вегхорст не успя да вкара от няколко метра. При последвалия корнер Стефан де Фрай обаче заби топката с глава за 1:1.

Само шест минути след това автогол на Мерт Мюлдюр след удар на Коди Гакпо изведе "лалетата" напред - 2:1

Зеки Челик пропусна да изравни резултата минути преди края, когато ударът му беше изчистен малко пред голлинията.

Малко след това пък Коди Гакпо можеше да реши всичко, но вратарят на Турция спаси удара му.

В добавеното време Семих Кълъчсой направи пореден пропуск пред нидерландската врата след удар с глава.

До края Турция опита да изравни, но не успя и отпадна от турнира, а Берту Йълдъръм получи два бързи жълти картона от пейката за оспорване на съдийско решение.

НИДЕРЛАНДИЯ - ТУРЦИЯ 2:1
0:1 Самет Айкадън (35'), 1:1 Стефан де Фрай (70'), 2:1 Мерт Мюлдюр (76' автогол)

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
1' Мемфис Депай нахлу в противниковото наказателно поле и шутира силно към вратата, но топката прелетя високо над напречната греда.
11' Салих Йозджан oпита далечен изстрел, но неточен.
21' Баръш Алпер Йълмъз проби опасно отдясно, но Ван Дайк изби в корнер.
35'  ГОООООЛ за Турция! Самет Айкадън скочи най-високо в наказателното поле и се разписа с глава за 1:0.
45+2' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
56'  ГРЕДА! Техничен удар на Арда Гюлер от фаул срещна средата.
65' Каква възможност за Турция! Кенан Йълздъз стреля мощно,  Барт Вербрюген не успя да улови топката, Каан Айхан опита добавка, но бранител на Нидерландия изби в корнер.
69' Шанс за Нидерландия! Депай намери Вут Вегхорст в наказателното поле, но нападателят не успя да се разпише.
70'  ГООООООЛ за Нидерландия! Стефан де Фрай беше най-добре пласиран след корнер и с глава се разписа за 1:1.
75' Мемфис Депай проби отляво, но спечели само корнер.
76'  АВТОГОЛ! Коди Гакпо се възползва от центриране по тревата на Дъмфрис и прати топката в обратния ъгъл за 2:1 след рикошет в Мерт Мюлдюр.
85' Какъв пропуск за Турция!  Зеки Челик можеше да изравни от чиста позиция, но ударът му беше избит малко пред голлинията.
90' Коди Гакпо бе изведен по страхотен начин и стреля с десния крак, но Гюнок блесна с великолепна намеса.
90+1' Семих Кълъчсой скочи високо и засече центриране с глава, но Барт Вербрюген показа невероятна реакция.
90+6' Край на мача!

Netherlands НИДЕРЛАНДИЯ: 1. Барт Вербрюген - 22. Дензъл Дъмфрис, 6. Стефан де Фрай , 4. Върджил ван Дайк (К) , 5. Нейтън Аке  (73'  16. Джой Веерман)- 24. Йерди Шутен, 14. Тижани Райндърс (73' 15. Мики ван де Вен) – 25. Стивън Бергвайн (46' 9. Вут Вегхорст) , 7. Шави Симонс  (87' 21. Джошуа Зиркзее), 11. Коди Гакпо – 10. Мемфис Депай (87' 12. Жереми Фримпонг)
Резерви: 13. Джъстин Байлоу, 23. Марк Флекен, 2. Лютшарел Гертрауда, 3. Матайс Де Лихт, 8. Жоржиньо Вайналдум, 17. Дейли Блинд, 18. Дониел Мален, 19. Брайън Броби, 26. Райън Гравенберх
Треньор: Роналд Куман

ТУРЦИЯ: 1. Мерт Гюнок – 18. Мерт Мюлдюр   (80'  2. Зеки Челик), 22. Каан Айхан (89' 24. Семих Кълъчсой), 4. Самет Айкадън  (80'  9. Дженк Тосун ), 14. Абдюлкерим Бардакджъ,  20. Ферди Кадъоглу –21. Баръш Алпер Йълмъз, 15. Салих Йозджан (77'  5. Окай Йокушлу), 10. Хакан Чалханоглу, 19. Кенан Йълздъз (77' 7. Керем Актюркоглу)– 8. Арда Гюлер
Резерви: 12. Алтай Байъндър, 23. Угурджан Чакър, 11. Юсуф Язъджъ, 13. Ахметджан Каплан, 17. Ирфан Джан Кахведжъ, , 25. Янус Акгюн, 26. Берту Йълдъръм
Треньор: Винченцо Монтела

Съдия: Клеман Тюрпан, Франция
Стадион: "Олимпиящадион", Берлин
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР