Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Украйна записа първата си победа на Евро 2024, след като в мач от Група „Е“ победи Словакия с 2:1 след обрат. По този начин украинците се реваншираха пред своите фенове за неочакваната тежка загуба от Румъния с 0:3 в първия мач. Словакия, въпреки че поведе в резултата, не успя да удържи аванси си, както го стори при сензационната победа с 1:0 над Белгия в началото на седмицата.

За мача срещу Словакия Серхий Ребров постави на вратата Анатолий Трубин, заменил в титулярния състав Андрий Лунин, който направи редица грешки при загубата от Румъния. Решението на селекционера на Украйна се оказа правилно, след като още в първите 17 минути Трубин направи три поредни отлични спасявания след удари към вратата си.

В 18-ата минута стражът на Бенфика се оказа безпомощен, когато Иван Шранц с глава засече центриране на Лукаш Хараслин отляво и прати топката в мрежата. Това е вторият гол на 30-годишния нападател на Славия (Прага) на Евро 2024, след като в понеделник донесе победата на тима си над Белгия.

Четвърт час по-късно Украйна беше близо до изравняването на резултата, но ударът на Олександър Тимчик се отби от десния страничен стълб на вратата на Мартин Дубравка. До края на първото полувреме словашкият вратар спаси шут на Олександър Зинченко от фаул, а украинският му колега Трубин парира опасен изстрел на Хараслин от границата на наказателното поле.

Само седем минути след началото на второто полувреме Украйна изравни след контраатака, която в края си беше притъпена. Стигна се до центриране на Олександър Зинченко отляво, което намери намиращия се непокрит на точката да дузпата Микола Шапаренко. Халфът на Динамо (Киев) без проблем прати топката в долния десен ъгъл на Мартин Дубравка. Това е първият гол за украинския национален отбор на Евро 2024.

Четвърт час преди края на мача Михайло Мудрик получи извеждащ пас от Роман Яремчук и от малък ъгъл стреля към вратата, но топката се отби от десния страничен стълб. В 80-ата минута Украйна обърна резултата в своя полза. Резервата Яремчук в наказателното поле овладя дълъг пас на Микола Шапаренко и с второто си докосване прати топката във вратата покрай Мартин Дубравка.

Във втората минута на добавеното време Словакия имаше шанс да изравни. Денис Вавро беше непокрит в наказателното поле при центриране от корнер и опита да стреля от воле, но не уцели добре топката. До края на мача словаците осъществиха натиск, но не успяха да пробият подредените пред наказателното си поле футболисти на Украйна.

С постигната си първа победа на Евро 2024 украинските национали завързаха интригата в Група "Е", където вече три отбора са с по три точки. Това са Румъния, Украйна и Словакия. Белгия все още няма спечелена точка, а утре от 22:00 часа се изправя срещу румънските национали.

СЛОВАКИЯУКРАЙНА 1:2
1:0 Иван Шранц (18), 1:1 Микола Шапаренко (53), 1:2 Роман Яремчук (80)

SlovakiaСловакия: 1. Мартин Дубравка, 2. Петер Пекарик, 3. Денис Вавро, 14. Милан Шкриняр, 16. Давид Ханко (67 - 4. Адам Оберт), 19. Юрай Куцка, 22. Станислав Лоботка, 8. Ондрей Дуда (60 - 11. Ласло Бенеш), 26. Иван Шранц  (86 - 24. Лео Сауер), 17. Лукаш Хараслин (67 - 7. Томаш Суслов), 9. Роберт Боженик (60 - 18. Давид Стрелец)
Резерви: 12. Марек Родак, 23. Хенрих Равас, 4. Адам Оберт, 5. Томаш Риго, 6. Норберт Дьомбер, 7. Томаш Суслов, 10. Любомир Тупта, 11. Ласло Бенеш, 13. Патрик Хрошовски, 15. Вернон Де Марко, 18. Давид Стрелец, 20. Давид Дюриш, 21. Матуш Беро, 24. Лео Сауер, 25. Себастиан Коша
Селекционер: Франческо Калцона

Украйна: 12. Анатолий Трубин, 24. Олександър Тимчик, 13. Иля Забарни, 22. Микола Матвиенко, 17. Олександър Зинченко, 19. Микола Шапаренко  (90+1 - 4. Максим Таловеров), 18. Володимир Бражко (85 - 5. Серхий Сидорчук), 14. Георгий Судаков, 7. Андрий Ярмоленко ( 67 - 20. Олександър Зубков), 10. Михайло Мудрик (85 - 8. Руслан Малиновский), 11. Артьом Довбик ( 67 - 9. Роман Яремчук )
Резерви: 1. Георгий Бушчан, 23. Андрий Лунин, 2. Юким Коноплия, 3. Олександър Сваток, 4. Максим Таловеров, 5. Серхий Сидорчук, 6. Тарас Степаненко, 8. Руслан Малиновский, 9. Роман Яремчук, 15. Виктор Циганков, 16. Виталий Миколенко, 20. Олександър Зубков, 21. Валерий Бондар, 25. Владислав Ванат, 26. Богдан Михайличенко
Селекционер: Серхий Ребров

Дюселдорф, „Меркур Шпийл Арена“
Съдия: Майкъл Оливър (Англия)

По-интересното по минути
1 - Начало на мача
10 -  Анатолий Трубин спаси първото положението пред вратата си, парирайки удар на Лукаш Хараслин
11 -  Нова добра намеса на украинския вратар, този път след удар на Иван Шранц
17 -  Трубин плонжира и изби опасен изстрел на Давид Ханко от пряк свободен удар
18 -  ГОООЛ! Словакия открива резултата. Иван Шранц се разписа с глава след центриране отляво на Лукаш Хараслин
28 - Артьом Довбик се озова в добра позиция след пас на Михайло Мудрик, преодоля Милан Шкриняр, но ударът му беше блокиран от Петер Пекарик
33 -  ГРЕДА! Олександър Тимчик направи диагонален удар от наказателното поле, но топката се отби от десния страничен стълб на вратата на Дубравка
35 - Вратарят на Словакия се хвърли в краката на Мудрик и спря опасна атака на Украйна
43- Зинченко стреля от фаул, но право в покрия от вратаря ъгъл и Дубравка изби без проблем
44 -  Лукаш Хараслин би от границата на вратарското поле, а Трубин се разтегна, за да избие в корнер топката, която отиваше към десния долен ъгъл на вратата му
45+1 - Край на първото полувреме
--------------------------------------------
46 - Начало на второто полувреме
53 -  ГОООЛ! Украйна изравни! Микола Шапаренко беше сам на точката за изпълнение на дузпа, откъдето засече центриране на Зинченко отляво и се разписа в долния ляв ъгъл на вратата на Дубравка
74 -  ГРЕДА! Мудрик получи пас от Яремчук и напредна в наказателното поле. Стреля от малък ъгъл и топката се отби от дясната греда на вратата на Дублавка
80 -  ГОООЛ! Украйна прави обрат! Роман Яремчук овладя в наказателното поле дълъг пас на Шапаренко и с второто си докосване прати топката във вратата.
90 - Пет минути добавено време.
90+2 - Денис Вавро опита да засече от воле центриране от корнер, но не успя да уцели топката.
90+5 - Край на мача

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР