Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Нидерландия и Франция завършиха при 0:0 в голямото дерби от група D на Евро 2024 в първия мач без попадения на турнира това лято.

"Петлите" играха без голямата си звезда Килиан Мбапе, който се възстановява след счупен нос.

"Лалетата" можеха да открият резултата още в първата минута, но Майк Менян спаси удара на Жереми Фримпонг.

Франция отвърна с много коварен изстрел от дистанция на Антоан Гризман, спасен от вратаря на нидерландците.

Минути по-късно капитанът на Франция беше замесен в още две опасни ситуации, но при първата не успя да стреля, а при втората не уцели вратата.

Коди Гакпо можеше да даде аванс на Нидерландия в 17-ата минута, но Менян изби в корнер.

Десет минути по-късно Маркюс Тюрам се озова на чудесна позиция, но не уцели вратата.

В началото на втората част двата отбора заложиха на повече сигурност, а Депай и Рабио пропуснаха добри възможности за гол.

След час игра и Маркюс Тюрам пропиля добра възможност, шутирайки встрани от добра позиция. Малко след това и Орелиен Чуамени пропусна да вкара за "петлите".

Франция продължи да напада и Гризман направи непростим пропуск на метри от вратата. Минута по-късно и Дембеле не уцели вратата от добра позиция.

Нидерландия успя да вкара гол в 70-ата минута, след като Шави Симонс посрещна топката в наказателното поле и я прати във вратата.

Попадението обаче беше отменено заради засада на негов съотборник. Последва разглеждане на ситуацията с ВАР, но това не промени решението на рефера.

До края Франция имаше инициативата, но така и не успя да отбележи.

Нидерландия е начело в класирането с 4 точки, колкото има и Франция, но с по-лоша голова разлика. Австрия е на трето място с три, а Полша на дъното с нула и губи шансове да продължи напред. Причината за това е поражението на "дружина полска" в директния мач помежду им, а на Евро 2024 при равен брой точки първо се гледа резултата от двубоя между двата тима с еднакви показатели.

НИДЕРЛАНДИЯ - ФРАНЦИЯ 0:0

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
1' Страхотна възможност за Нидерландия! Жереми Фримпонг надбяга бранител на Франция и стреля, но Менян спаси.
4' Хубав удар на Гризман, но Барт Вербрюген изби в корнер.
8' ПРЕТЕНЦИИ за дузпа! Мемфис Депай падна в наказателното поле след контакт с Уилям Салиба, но реферът даде знак играта да продължи.
13'  Какъв пропуск! Адриен Рабио се озова на метър -два от вратата, но реши да подава на Антоан Гризман, който беше блокиран.
14' Гризман стреля, но покрай вратата.
17' Шанс и за Нидерландия! Коди Гакпо с опасен удар, но Менян изби в корнер.
27' Възможност за Франция! Маркюс Тюрам изскочи сам отдясно, но стреля покрай вратата.
42' Удар с глава на Гризман, но Барт Вербрюген спаси.
45+1' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
55' Удар на Мемфис Депай от фаул, но топката срещна стената.
57' Шанс за Франция, но Адриен Рабио не намери добре топката й я прати над вратата.
60' Маркюс Тюрам пое топката на границата на наказателното поле, но я прати встрани от вратата.
62' Орелиен Чуамени стреля с глава след центриране на Дембеле, но топката премина над вратата.
65'  Какъв пропуск! Антоан Гризман пропусна да се разпише на няколко метра от вратата, след като Вербрюген успя да закачи топката и я отби в корнер.
68' Дембеле шутира опасно, но над напречната врата.
70'  ОТМЕНЕН ГОЛ за Нидерландия! Шави Симонс намери топката след разбъркване, но попадението му беше отменено заради засада на Дензъл Дъмфрис. Ситуацията беше разглеждана няколко минути с ВАР, но проверката не промени решението на на Антъни Тейлър.
90+5' Край на мача.

NetherlandsНИДЕРЛАНДИЯ: 1. Барт Вербрюген - 22. Дензъл Дъмфрис, 6. Стефан де Фрай, 4. Върджил ван Дайк (К), 5. Нейтън Аке - 24. Йерди Шутен  (73'  16. Джой Веерман)- 12. Жереми Фримпонг (73' 2. Лютшарел Гертрауда) , 7. Шави Симонс (73' 8. Жоржиньо Вайналдум) , 14. Тияни Райндърс, 11. Коди Гакпо - 10. Мемфис Депай (79'  9. Вут Вегхорст)
Резерви: 13. Джъстин Байлоу, 23. Марк Флекен, 3. Матайс Де Лихт, , 15. Мики ван де Вен, 17. Дейли Блинд, 18. Дониел Мален, 19. Брайън Броби, 20. Иън Маатсен, 21. Джошуа Зиркзее, 25. Стивън Бергвайн, 26. Райън Гравенберх
Треньор: Роналд Куман

FranceФРАНЦИЯ:16. Майк Менян - 5. Жул Кунде, 4. Дайо Упамекано, 17. Уилиам Салиба, 22. Тео Ернандес - 13. Н’голо Канте, 8. Орелиен Чуамени - 11. Усман Дембеле (75'  20.Кингсли Коман), 14. Адриен Рабио, 15. Маркюс Тюрам (75'  9. Оливие Жиру), 7. Антоан Гризман (К)
Резерви: 1. Брис Самба, 2. Бенжамен Павар, 3. Ферлан Менди, 6.Едуардо Камавинга, , 10. Килиан Мбапе, 12. Рандъл Коло Муани, 18. Уорън Заир-Емери, 19. Юсуф Фофана, , 21. Жонатан Клос, 23. Алфонс Ареола, 24. Ибрахима Конате, 25. Брадли Баркола
Треньор: Дидие Дешан

Съдия: Антъни Тейлър (Англия)
Стадион: "Ред Бул Арена", Лайпциг
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР