Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Австрия победи Полша с 3:1 в среща от група D на Евро 2024 и записа първи точки в турнира.

Титуляр за Полша беше полузащитникът на Лудогорец Якуб Пьотровски, който беше заменен на почивката.

Австрия започна по-добре срещата и имаше 2-3 опасни атаки в първите минути, като усилията на тима на Ралф Рангник дадоха резултат в 10-ата минута. Той се разписа с глава, след като засече центриране от левия фланг.

Полша показа зъби с опасен удар на Пьотр Желински в 17-ата минута и още един на Никола Залевски една по-късно.

Резултатът беше изравнен в 31-ата минута, в която Кшищоф Пьонтек се оказа най-съобразителен  в наказателното поле на съперника - 1:1.

Минути преди края Марсел Забицер получи топката и стреля, но ударът му беше блокиран. В продължението на първата част Пьотр Желински шутира опасно от фаул, но вратарят на Австрия спаси.

Втората част започна с битка в средата на терена и малко голови положения. Играта се поизнерви, което доведе до няколко жълти картона.

Австрия стигна до втори гол в 67-ата минута, в която резервата Александер Прас намери Кристоф Баумгартнер и той не сбърка за 2:1.

Полша отвърна с опасен удар на Карол Швидерски, който обаче беше блокиран.

Четвърт час по-късно Патрик Вимер можеше да реши всичко, но Войчех Шчесни отрази удара му.

Вратарят на Полша обаче събори Марсел Забицер в наказателното поле в 77-ата минута, а Марко Арнаутович се разписа от дузпа за 3:1.

Австрия продължи да напада и пропусна да вкара още два гола в следващите минути, но Щефан Пош и Конрад Лаймер не се възползваха.

До края нов гол не падна, макар да имаше удари и към двете врати.

Австрия се изравни по точки с Франция и Нидерландия, които играят от 22:00 часа тази вечер. Полша е без точки и трябва да се надява на чудо преди последния си мач срещу Франция.

ПОЛША - АВСТРИЯ 1:3
0:1 Гернот Траунер (10'), 1:1 Кшищоф Пьонтек (31'), 1:2 Кристоф Баумгартнер (67'), 1:3 Марко Арнаутович (79' дузпа)

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
10'  ГОООООЛ за Австрия! Гернот Траунер засече центриране отляво и с глава прати топката в горния десет ъгъл.
17' ПРЕТЕНЦИИ за дузпа! Пьотр Желински шутира опасно, а ударът му беше блокиран. Полякът поиска дузпа, но реферът не реагира.
18' Какъв шанс! Никола Залевски беше оставен сам в наказателното поле на Австрия, но стреля над вратата.
31'  ГООООЛ за Полша! Кшищоф Пьонтек стигна до топката след разбъркване в наказателното поле и от няколко метра я прати във вратата на Австрия.
39' Прекрасен шанс за Австрия! Баумгартнер намери Забицер в наказателното поле, той финтира бранител и стреля, но топката попадна в тялото на Ян Беднарек.
45+1' Страхотен удар на Пьотр Желински, но Пентц плонжира и спаси.
45+2' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част
46'  Полузащитникът на Лудогорец Якуб Пьотровски е заменен от Якуб Модер.
67'  ГОООООЛ за Австрия! Кристоф Баумгартнер получи на границата на наказателното поле от Александер Прас и преодоля Войчех Шчесни за 2:1.
70' Карол Швидерски стреля опасно, но шутът му е блокиран.
75' Какъв пропуск на Австрия! Кристоф Баумгартнер намери Патрик Вимер, той стреля силно, но Шчесни спаси.
77'  ДУЗПА за Австрия! Марсел Забицер излезе сам срещу Шчесни, който го фаулира.
79'  ГООООООЛ! Марко Арнаутович бележи от бялата точка.
84'  Щефан Пош шутира от дистанция, но Войчех Шчесни спаси с една ръка.
85' Конрад Лаймер преодоля вратаря на Полша и стреля към празната врата, но топката премина встрани.
88' Игра с ръка в наказателното поле на Полша, реферът даде знак играта да продължи.
90+4' Край на мача.

PolandПОЛША: 1. Войчех Шчесни  – 5. Ян Беднарек, 3. Павел Давидович, 14. Якуб Кивиор - 19. Пржемислав Франковски, 6. Якуб Пьотровски (46'  8. Якуб Модер ), 24. Бартош Слиш , 21. Никола Залевски - 10. Пьотр Желински (87'  26. Кацпер Урбански) - 16. Адам Букса (58'  7. Карол Швидерски), 23. Кшищоф Пьонтек  (58'  9. Роберт Левандовски )
Резерви: 12. Лукаш Скорупски, 22. Марчин Булка, 2. Бартош Саломон, 4. Себастиан Валукиевич, 11. Камил Грошицки, 13. Тараш Романчук, 15. Тимотеуш Пухач, 17. Дамиан Шимански, 18. Бартош Бережински, 20. Себастиан Шимански, 25. Михал Скураш,
Треньор: Михал Пробиеж

AustriaАВСТРИЯ: 13. Патрик Пентц – 5. Щефан Пош, 3. Гернот Траунер  (59'  4. Кевин Дансо), 15. Филип Линхарт, 16. Филип Мвене (63'  8. Александер Прас) - 6. Николас Зийвалд, 10. Флориан Грилич (46'  23. Патрик Вимер ) -  19. Кристоф Баумгартнер  (80' 18. Романо Шмид), 20. Конрад Лаймер, 9. Марсел Забицер – 7. Марко Арнаутович   (80'  11. Михаел Грегорич)
Резерви: 1. Хайнц Линднер, 12. Никлас Хедъл, 2. Максимилиан Вьобер, 14. Леополд Керфелд, 15. Филип Лайнарт, 17. Флориан Кайнц, 21. Флавиус Данилюц, 22. Матиас Зайдал, 24. Андреас Вайман, 25. Максимиан Ентруп, 26. Марко Грюл
Треньор: Ралф Рангник

Съдия: Умут Мелер (Турция)
Стадион: "Олимпиящадион", Берлин
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР