Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Турция загуби категорично от Португалия с 0:3 на „Сигнал Идуна Парк“ в Дортмунд втория за двата тима мач от група „F“ на Евро 2024 в Германия. Бернардо Силва (21) и Бруно Фернандеш (56) вкараха за иберийците, които с пълен актив от 6 точки си гарантираха класирането за 1/8-финалите, а в 28-ата минута Самет Акайдън си отбеляза автогол.

Кристиано Роналдо пък бе обект на сериозен интерес от феновете, след като на четири пъти запалянковци навлязоха на терена, за да се снимат с голямата звезда.

Португалците успяха да отправят точен удар още във 2-рата минута чрез Роналдо, но той не затрудни турския страж, чийто съотборници създадоха голово положение пет минути по-късно. Челик изведе Актюркоолу почти сам срещу вратаря, но той не успя да засече добре от 2-3 метра.

Последва размяна на още няколко опасни атаки, след което шампионите от 2016 година поведоха в 21-ата минута, когато Нуно Мендеш центрира отляво, Кристиано Роналдо се препъна, при което топката беше засечена от Бернардо Силва за 0:1. Седем минути по-късно централният бранител Акайдън избра да върне топката към вратаря си, но не видя, че той е минал встрани, в резултата на което кълбото премина голлинията за 0:2.

До края на полувремето Бруно Фернандеш и Кристиано Роналдо отправиха неточни удари, а точен такъв на Оркун Кьокчу бе отразен от вратаря Диого Коща.

След почивката в 56-ата минута турците допуснаха още един гол. Кристиано Роналдо се измъкна от опита за засада и асистира на Бруно Фернандеш за 0:3 на празна врата.

Роналдо получи своя шанс за попадение в 66-ата минута, когато след отлично центриране на него му остана само да насочи топката към мрежата с глава, но той беше крайно неточен. До края на мача на четири пъти фенове нахлуха на терена, за да се снимат с Роналдо, а опитите на турците за почетен гол не се увенчаха с успех.

Въпреки загубата Турция запазва добри шансове за 1/8-финалите, след като има 3 точки в актива и в последния кръг се изправя срещу Чехия, чийто тим е само с точка. За португалците пък предстои протоколен срещу Грузия в опита им да завършат на първата позиция в крайното класиране.

ТУРЦИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 0:3
0:1 Бернардо Силва (21), 0:2 Самет Акайдън (28-автогол), 0:3 Бруно Фернандеш (56)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
2 -  Бруно Фернандеш центрира към Кристиано Роналдо, който засече топката от воле, но не затрудни Алтай Байъндър.
7 - Зеки Челик центрира опасно успоредно на голлинията и Керем Актюркоглу стигна до топката, но не успя да я засече във вратата.
8 - Роналдо надскочи всички, за да стреля с глава, но неточно.
21 - ГОООЛ за Португалия! Бернардо Силва се разписа за португалците след добра комбинация отляво. В крайна сметка футболистът на Манчестър Сити бе оставен сам в наказателното и с мощен удар прати топката в мрежата на Алтай Байъндър за 0:1.
28 - Самет Акайдън върна топката назад към Алтай Байъндър, но двамата не се разбраха и кълбото мина покрай тръгналия напред страж и влезе в турската врата за 0:2.
35 - Бруно Фернандеш бе изведен отдясно и шутира над турската врата.
36 - Кристиано Роналдо шутира от границата на наказателното поле, а топката прелетя над противниковата врата.
41 - Диого Коща спаси удар от дистанция на Оркун Кьокчу.
45 - Край на първата част!
...........................................................
46 - Начало на второто полувреме.
53 - Влезлият от скамейката Юсуф Язджъ опита късмета си с шут от дистанция, като топката бе уловена от Диого Коща.
56 - ГОООЛ за Португалия! Кристиано Роналдо беше изведен срещу Алтай Байъндър. Звездата на Португалия обаче реши да не завършва сам, а подаде на Бруно Фернандеш, който се разписа на опразнена врата за 0:3.
63 - Кенан Йълдъз шутира отдалеч над португалската врата.
66 - След отлично центриране на Роналдо му остана само да насочи топката към мрежата с глава, но той беше крайно неточен.
67 - Турците поискаха дузпа, след като Баръш Йълмаз бе съборен от защитник, но нямаше намеса дори на ВАР.
70 - Желанието на феновете на Турция се изпълни, след като Арда Гюлер най-накрая се появи в игра.
88 - Бернардо Силва бе изведен зад турската защита, но вратарят Байъндър го изпревари за топката.
90+4 - Рубен Невеш шутира неточно от далечна дистанция над вратата на турците.
90+5 - Край на мача! Португалия разби Турция с 3:0 и се класира за 1/8-финалите.

Турция: 12. Алтай Байъндър – 2. Зеки Челик , 4. Самет Айкадин  (753. Мерих Демирал), 14. Абдюлкерим Бардакджъ , 20. Ферди Кадиоглу – 10. Хакан Чалханоглу (К), 22. Каан Айхан (5816. Исмаил Юкшек), 6. Оркун Кьокчу (4611. Юсуф Язъджъ) - 25. Юнус Акгюн (708. Арда Гюлер) – 21. Баръш Алпер Йълмъз, 7. Керем Актюркоглу (5819. Кенан Йълдъз)
Резерви: 23. Угурджан Чакър – 3. Мерих Демирал, 5. Окай Йокушлу, 8. Арда Гюлер, 9. Дженк Тосун, 11. Юсуф Язъджъ, 13. Ахметджан Каплан, 15. Салих Йозджан, 16. Исмаил Юкшек, 18. Мерт Мюлдюр, 24. Семих Кълъчсой, 26. Берту Йълдъръм
Селекционер: Винченцо Монтела

Португалия: 22. Диого Коща – 20. Жоао Кансело (682. Нелсон Семедо), 4. Рубен Диаш, 3. Пепе (8324. Антонио Силва), 19. Нуно Мендеш – 23.Витиня, 6. Жоао Палиня (4615. Жоао Невеш), 8. Бруно Фернандеш  – 10. Бернардо Силва  , 7. Кристиано Роналдо (К), 17. Рафаел Леао  (4625. Педро Нето)
Резерви: 1. Руй Патрисио, 12. Жозе Са – 2. Нелсон Семедо, 5. Диого Далот, 9. Гонсало Рамош, 11. Жоао Феликс, 13. Данило Перейра, 14. Гонсало Инасио, 15. Жоао Невеш, 16. Матеуш Нунеш, 18. Рубен Невеш, 21. Диого Жота, 24. Антонио Силва, 25. Педро Нето, 26. Франсиско Консейсао
Селекционер: Роберто Мартинес

Стадион: "Сигнал Идуна Парк", Дортмунд
Съдия: Феликс Цвайер (Германия)
ВАР: Бастиан Данкерт (Германия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР