ГРУПА „D“ - ТУК   ТВ ПРОГРАМА – ТУК!

Англия победи Чехия с минималното 1:0 на "Уембли" в последния си мач от група "D" на Евро 2020 и финишира на първата позиция, а на 1/8-финалите ще срещне на същия стадион втория от група "F", в която са Франция, Португалия, Германия и Унгария. Рахийм Стърлинг (12) реализира единствени гол още в началото на срещата. В другия мач по същото време Хърватия срази Шотландия с 3:1 и с 4 точки завърши на втората позиция, а в следващата фаза ще срещне вторият от група "Е", в която са Швеция, Словакия, Испания и Полша. Чехите останаха трети с 4 точки, но продължават в следващата фаза като един от четирите най-добри трети тима.

Англичаните можеха да поведат още във 2-ата минута, когато Рахийм Стърлинг бе изведен от Джак Грийлиш зад чешката отбрана и прехвърли вратаря Томаш Вацлик, но топката се удари в страничната греда. Натискът на "трите лъва" продължи и даде резултат в 12-ата минута, когато Грийлиш центрира в наказателното поле, а Рахийм Стърлинг се разписа с глава от близка дистанция за 0:1. В 26-ата минута Хари Кейн нахлу опасно с наказателното поле на чехите, финтира бранител и шутира, но Томаш Вацлик спаси и изби в корнер. Две минути след това Томаш Холеш шутира силно от дистанция, а Пикфорд показа класа и спаси.

В 35-ата минута Якуб Янкто опита акробатичен удар от близка дистанция, но защитник се намери и изби топката, а тя стигна до Томаш Соучек, който шутира от изгодна позиция покрай вратата. Две минути след това Томаш Вацлик се намеси решително изби в корнер удар на Люк Шоу. Секунди по-късно Сака проби отдясно и центрира към Хари Кейн, но чешки бранител изби.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Малко след началото на втората част Хари Кейн се опита да отклони подаване, но сантиметри не му достигнаха от изгодна позиция наказателното поле. След час игра пък Владимир Цоуфал центрира опасно в наказателното поле на Англия и се наложи вратарят Джордан Пикфорд да боксира топката. В 62-ата минута Хари Магуайър фаулира Томаш Холеш близо до границата наказателното поле, но съдията подмина тази ситуация и даде знак играта да продължи. Ян Боржил пък получи жълт картон, който ще го извади от следващия мач на Чехия.

В 69-ата минута Хари Магуайър се свлече в наказателното поле след съприкосновение със защитник, но съдията подмина и тази ситуация. Темпото на игра видимо спадна и головите положения липсваха, но въпреки това в 86-ата минута Джордан Хендерсън получи пас зад чешката отбрана и реализира попадение от близка дистанция. Това обаче се случи при вдигнат флаг за засада и голът не бе зачетен.

До края на срещата не се стигна до други попадения и така Англия спечели групата си със 7 точки, очаквайки тежък съперник измежду Франция, Германия и Португалия на "Уембли" в следващата фаза. Чехите завършват на трета позиция и ще играят на 1/8-финалите като един от четирите най-добри трети отбора в шестте групи.

ЧЕХИЯ - АНГЛИЯ 0:1
0:1 Рахийм Стърлинг (11)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
2 - ГРЕДА за Англия! Рахийм Стърлинг бе изведен от Джак Грийлиш зад чешката отбрана и прехвърли вратаря Томаш Вацлик, а топката се удари в страничната греда
8 -  Кайл Уокър изби топката от наказателното поле на Англия след центриране от пряк свободен удар
10 - Джон Стоунс стреля с глава, но топката мина от външната страна на мрежата.
12 - ГОООЛ за Англия! Грийлиш центрира в наказателното поле, а Рахийм Стърлинг се разписа с глава от близка дистанция за 0:1
14 - Чехите бързо опитаха да отвърнат на удара, но Патрик Шик изпадна в положение на засада
17 - Букай Осака центрира от корнер, но чешката защита изчисти топката
24 - Лукаш Масопуст центрира отдясно в наказателното поле на англичаните, но Кайл Уокър отигра с гърди и спря топката за вратаря Джордан Пикфорд
26 - Хари Кейн нахлу опасно с наказателното поле на чехите, финтира бранител и шутира, но Томаш Вацлик спаси и изби в корнер
28 - Томаш Холеш шутира силно от дистанция, а Пикфорд показа класа и спаси
35 - Якуб Янкто опита акробатичен удар от близка дистанция, но защитник се намери и изби топката, а тя стигна до Томаш Соучек, който шутира от изгодна позиция покрай вратата
37 - Вацлик изби в корнер удар на Люк Шоу
38 - Сака проби отдясно и центрира към Хари Кейн, но чешки бранител изби
45 - Край на първата част!
.........................................................
46 - Начало на второто полувреме
50 - Хари Кейн се опита да отклони подаване, но сантиметри не му достигнаха от изгодна позиция наказателното поле
60 - Владимир Цоуфал центрира опасно в наказателното поле на Англия и се наложи вратарят Джордан Пикфорд да боксира топката
63 - Ян Боржил получи жълт картон и ще е наказан за 1/8-финалите
69 - Хари Магуайър се свлече в наказателното поле след съприкосновение със защитник, но съдията подмина и тази ситуация
83 - Томаш Пекхарт шутира покрай вратата на Пикфорд
86 - Джордан Хендерсън получи пас зад чешката отбрана и реализира гол от близка дистанция, но той не бе зачетен заради засада
90+4 - Край на мача! Англия победи Чехия с 1:0 и завърши на първо място в групата

Чехия: 1. Томаш Вацлик, 3. Ондрей Челустка, 5. Владимир Цоуфал,  6. Томаш Калаш, 8. Владимир Дарида (64 21. Алекс Крал), 9. Томаш Холеш (85 20. Матей Видра), 10. Патрик Шик (76 24. Томаш Пекхарт), 12. Лукаш Масопуст (64 19. Адам Хложек), 14. Якуб Янкто (46 13. Петър Шевчик), 15. Томаш Соучек, 18. Ян Боржил
Резерви: 16. Алеш Мандуш, 23. Томас Кубек, 2. Павел Кадержабек, 4. Якуб Брабец, 7. Антонин Барак,  11. Михаел Крменчик, 13. Петър Шевчик, 19. Адам Хложек, 20. Матей Видра, 21. Алекс Крал, 22. Алеш Матею, 24. Томаш Пекхарт
Селекционер: Ярослав Шилхави

Англия: 1. Джордан Пикфорд, 2. Кайл Уокър, 3. Люк Шоу, 4. Деклан Райс (46 8. Джордан Хендерсън), 5. Джон Стоунс (79 15. Тайрън Мингс), 6. Хари Магуайър, 7. Джак Грийлиш (68 26. Джуд Белингам), 9. Хари Кейн, 10. Рахийм Стърлинг (67 11. Маркъс Рашфорд), 14. Калвин Филипс, 25. Букайо Сака (84 187. Джейдън Санчо)
Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Сам Джонстън, 8. Джордън Хендерсън, 11. Маркъс Рашфорд, 12. Кийрън Трипиър, 15. Тайрън Мингс, 16. Конър Коуди, 17. Джейдън Санчо, 18. Доминик Калвърт-Люин, 22. Бен Уайт, 24. Рийс Джеймс, 26. Джуд Белингам
Селекционер: Гарет Саутгейт

Стадион: "Уембли", Лондон (Великобритания)
Съдия: Артур Диаш (Португалия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - оказване на лекарска помощ