ГРУПА „D“ - ТУК   ТВ ПРОГРАМА – ТУК!

Хърватия срази Шотландия с 3:1 на "Хемпдън Парк" в Глазгоу и завърши на втора позиция в група "D", касирайки се за 1/8-финалите на Евро 2020, където ще срещнат втория от група "Е", в която последните срещи не са изиграни. В другата среща Англия надви Чехия с 1:0 и спечели групата със 7 точки, а на 1/8-финалите ще срещне втория тим от група "F". Чехите обаче също са 1/8-финалисти със своите 4 точки на третото място като един от четирите най-добри трети тимове.

Два поредни корнера изпълниха шотландците още преди да са изминали и 60 секунди в срещата. Анди Робъртсън центрира, но топката бе избита от защитата на хърватите. В 11-ата минута Че Адамс получи топката на около 20 метра от вратата и шутира, но топката излезе в аут. Лека полека хъвратите взеха инициативата и в 17-ата минута поведоха, след като при центриране в наказателното поле Иван Перишич свали топката с глава за Никола Влашич, който разстреля Дейвид Маршал за 1:0.

"Гайдарите" имаха страхотен шанс за изравняване в 23-ата минута, когато първо Линдън Дайк закъсня да стигне до топката, за да я вкара в мрежата на Хърватия, а секунди по-късно Джон Макгин нямаше късмет при удара си от близко разстояние. В 42-ата минута Домагой Вида изчисти лошо топката и тя стигна до Калъм Макгрегър, който с прецизен удар от границата на наказателното поле изравни за 1:1, вкарвайки първия си гол с екипа на Шотландия и първи за тима на Евро 2020.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Малко след почивката Йоско Гвардиол пропусна страхотен шанс, след като излезе сам срещу вратаря Маршал и не успя да го преодолее. В 55-ата минута дълъг пас изведе Перишич сам срещу вратаря на шотландците, който спаси удара на хърватина. Пет минути след това Анди Робъртсън достави страхотно центриране от левия фланг, но Макгин не успя да стигне до топката на далечната греда и Гвардиол изчисти.

В 62-ата минута Лука Модрич получи пас от Матео Ковачич и с външен фалц реализира изключително красив гол за 2:1 в 139-ия си мач за Хърватия, извеждайки "шахматистите" напред в резултата. Седем минути след това Нервите на Анди Робъртсън и Никола Влашич взеха връх и между двамата се разрази конфликт, но страстите бързо утихнаха. В 77-ата минута Лука Модрич центрира от корнер и Иван Перишич с глава насочи топката неспасяемо в далечния ъгъла на вратата на Маршал за 3:1. Шотландците можеха да върнат един гол три минути след това, но удар на Че Адамс от малък ъгъл бе спасен от Ливакович.

До края на мача "гайдарите" се хвърлиха в атака да търсят втори гол, но "ватрените" се защитаваха умело и след успеха си се класираха за 1/8-финалите, където очакват втория от групата на Испания, Швеция, Словакия и Полша.

ХЪРВАТИЯ - ШОТЛАНДИЯ 3:1
1:0 Никола Влашич (17), 1:1 Калъм Макгрегър (42), 2:1 Лука Модрич (62), 3:1 Иван Перишич (77)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
1 - Шотландците изпълниха два поредни корнера, но хърватската защита се справи и изби топката
6 - МакГин проби на скорост и шутира, но Ливакович изби топката в корнер
11 - Че Адамс получи топката на около 20 метра от вратата и шутира, но топката излезе в аут
17 - ГОООЛ за Хърватия! Топката бе центрирана в наказателното поле на шотландците, където Иван Перишич я свали с глава за Никола Влашич, който разстреля Дейвид Маршал за 1:0
22 - Мощен изстрел на Лука Модрич минава на сантиметри от вратата.
23 - Линдън Дайк закъсня да стигне до топката, за да я вкара в мрежата на Хърватия, а секунди по-късно Джон Макгин нямаше късмет при удара си от близко разстояние
38 - Юранович стреля много мощно, но топката мина над вратата на Шотландия
42 - ГОООЛ за Шотландия! Домагой Вида изчисти лошо топката и тя стигна до Калъм Макгрегър, който с прецизен удар от границата на наказателното поле изравни за 1:1, вкарвайки първия гол за Шотландия на Евро 2020
45+2 - Край на първата част!
..............................................................
46 - Начало на второто полувреме
50 - Йоско Гвардиол пропусна страхотен шанс, след като излезе сам срещу вратаря Маршал и не успя да го преодолее
55 - Дълъг пас изведе Перишич сам срещу вратаря на шотландците, който спаси удара на хърватина
60 - Анди Робъртсън достави страхотно центриране от левия фланг, но Макгин не успя да стигне до топката на далечната греда и Гвардиол изчисти
62 - ГОООЛ за Хърватия! Лука Модрич получи пас от Матео Ковачич и с външен фалц реализира изключително красив гол за 2:1 в 139-ия си мач за Хърватия, извеждайки "шахматистите" напред в резултата
70 - Нервите на Анди Робъртсън и Никола Влашич взеха връх и между двамата се разрази конфликт, но страстите бързо утихнаха
77 - ГОООЛ за Хърватия! Лука Модрич центрира от корнер и Иван Перишич с глава насочи топката неспасяемо в далечния ъгъла на вратата на Маршал за 3:1
80 - Че Адамс отправи удар от малък ъгъл и Ливакович спаси
90+4 - Край на мача! Хървати победи Шотландия с 3:1 и се класира за 1/8-финалите

Хърватия: 1. Доминик Ливакович, 4. Иван Перишич (81  17. Анте Ребич), 6. Деян Ловрен , 8. Матео Ковачич, 10. Лука Модрич-к , 11. Марсело Брозович, 13. Никола Влашич (76 26. Лука Иванушец), 20. Бруно Петкович (70 9. Андрей Крамарич), 21. Домагой Вида, 22. Йосип Юранович, 25. Йоско Гвардиол (71 3. Борна Баришич)
Резерви: 12. Ловре Калинич, 23. Симон Слуга, 2. Шиме Върсалко, 3. Борна Баришич, 5. Дуже Чалета-Цар, 7. Йосип Брекало, 9. Андрей Крамарич, 14. Анте Будимир, 15. Марио Палашич, 17. Анте Ребич, 19. Милан Бадел, 26. Лука Иванушец
Селекционер: Златко Далич

Шотландия: 1. Дейвид Маршал, 2. Стивън О'Донъл (84 22. Нейтън Патерсън), 3. Анди Робъртсън-к, 4. Скот Мактоминей, 5. Грант Ханли (33 26. Скот Маккена ), 6. Киърън Тиърни, 7. Джон Макгин, 8. Калъм Макгрегър , 9. Линдън Дайкс, 10. Че Адамс (84 19. Кевин Нисбет), 17. Стюърт Адамс (70 20. Райън Фрейзър)
Резерви: 12. Крейг Гордън, 21. Джон Маклафлин, 11. Райън Кристи, 14. Джон Флек, 15. Деклън Галахър, 16. Лиъм Купър, 18. Дейвид Търнбул, 19. Кевин Нисбет, 20. Райън Фрейзър, 22. Нейтън Патерсън, 25. Джеймс Форест, 26. Скот Маккена
Селекционер: Стив Кларк

Стадион: "Хемпдън Парк", Глазгоу
Съдия: Фернандо Рапалини (Аржентина)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - оказване на лекарска помощ