ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Южноамериканският шампион Аржентина срази Мексико с 2:0 за първия си успех в група C на Световното първенство в Катар. "Гаучосите" стигнаха до трите точки с шедьоври на Лионел Меси (64), който вкара осмия си гол на световни първенства и се изравни с легендата Диего Марадона, и Енцо Фернандес (87) в края след асистенция на Меси. Той има вече седем голови паса и е на един зад Марадона, с когото са записали по 21 мача за своята родина на Мондиали, но Дон Диего е играл на един по-малко. Два гола повече от тях на световни първенства има Габрил Батистута. В същата група по-рано днес Полша срази кошмара на „гаучосите“ от старта Саудитска Арабия с 2:0.

Селекционерът на “гаучосите” Лионел Скалони предприе няколко промени след изненадващата загуба от Саудитска Арабия (1:2), оставяйки на пейката Кристиан Ромеро, Леандро Паредес, Папу Гомес и двамата крайни защитници от първата среща - Науел Молина и Николас Таляфико. Вместо тях започнаха Лисандро Мартинес от Манчестър Юнайтед, халфовете Гуидо Родригес от Бетис и Алексис Мак Алистър от Брайтън, както и бранителите на Севиля Гонсало Монтиел и Маркос Акуня.

Няколко рокади имаше и при мексиканците. Техният аржентински селекционер Херардо Мартино заложи на по-малко офанзивни футболисти за сметка на подсилване на халфовата и отбранителната линия. Алексис Вега и познатият от Наполи Ървинг Лосано започнаха в предни позиции, а извън стартовия състав остана Едсон Алварес от Аякс. На вратата е неотразимият Гилермо Очоа, който в първия кръг хвана дузпа на Левандовски при равенството 0:0 срещу Полша.

Андрес Гуардадо бе титуляр за "ацтеките" и стана едва шестият играч, участвал на пет различни световни първенства (2006, 2010, 2014, 2018, 2022), както и третият мексиканец, който прави това след Антонио Карбахал и Рафаел Маркес.

Срещата започна с няколко по-здрави сблъсъка в средата на терена, а в 22-ата минута Нестор Араухо извърши много грубо нарушение в центъра на терена, като заслужено получи жълт картон, макар и някои играчи на Аржентина да имаха претенции за червен картон. Лионел Меси опита изстрел от пряк свободен удар в 34-ата минута, но Гилермо Очоа внимаваше и успя боксира топката.

Лионел Меси изпълни късо корнер в 40-ата минута към Ди Мария, който центрира в наказателното поле за Лаутаро Мартинес, но изстрелът с глава на последния мина над напречната греда. В последната минута на редовното време за първото полувреме Алексис Вега отправи силен изстрел от пряк свободен удар, който бе париран прекрасно от Емилиано Мартинес.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Пет минути след почивката Гутиерес извърши нарушение срещу Меси малко преди дъгата на наказателното поле. Десетката на аржентинците застана зад топката за изпълнението на свободния удар, но прати топката над вратата.

В 64-ата минута натискът на "гаучосите" даде резултат и те поведоха. Анхел ди Мария върна към Лионел Меси, който с прецизен удар по земя от дъгата пред наказателното поле не остави шансове на Очоа за 1:0. Така Меси се изравни с легендата Диего Марадона, като и двамата имат по 8 гола на световни първенства, като само Габриел Батистута (10) е вкарал повече за Аржентина на шампионати на планетата.

След гола мексиканците все по-настървено започнаха да търсят пролука в защитата на Аржентина, за да изравнят. В 82-ата минута Ектор Морено стреля с глава, но Емилиано Мартинес много внимаваше и улови. Пет минути след това аржентинците удвоиха аванса си. След късо изпълнение на корнер Меси пусна топката към Енцо Фернандес, а той с техничен удар вкара красиво попадение за 2:0, което окончателно прекърши амбициите на "ацтеките".

С тази победа аржентинците излязоха втори във временното класиране, а в последния кръг срещат лидера Полша и при победа със сигурност ще излязат от групата. При равенство от значение ще е изходът на другия двубой между саудитите и мексиканците. Второ поражение за тима на Лионел Скалони ще означава отпадане. Неудобното за евентуалния втори в групата е, че на осминафинала почти сигурно ще го очаква действащия световен шампион Франция. При равенство в точките първо се гледа головата разлика.

ВИЖТЕ КЛАСИРАНИЯТА В ГРУПИТЕ!

АРЖЕНТИНА - МЕКСИКО 2:0
1:0 Лионел Меси (64), 2:0 Енцо Фернандес (87)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
5 - Аржентинците започнаха да натискат от самото начало на мача, но не застрашават сериозно вратата на Очоа.
8 - Лосано опита да навлезе в наказателното поле и пасът му по земя беше пресечен.
10 - Сесар Монтес получи топката и нанесе прецизен удар отблизо, който премина малко встрани от дясната греда.
21 - Мексиканците изпълниха заучено пряк свободен удар и вратарят Мартинес хвана топката.
25 - Паласиос получи пас зад мексиканската защита, но е бил в засада.
33 - Аржентина стигна до първия си корнер, който бе изпълнен от Лионел Меси, но не последва нищо опасно за Очоа.
34 - Лионел Меси шутира от пряк свободен удар и прати топката под напречната греда, Гилермо Очоа обаче внимаваше и спаси.
41 - Лаутаро Мартинес пропусна при първата по-добра възможност за "гаучосите", пращайки с глава топката встрани от вратата.
42 - Андрес Гуардадо изпитва болки и Ерик Гутиерес влиза на негово място.
44 - Алексис Вега шутира от пряк свободен удар и Емилиано Мартинес спаси атрактивно.
45+5 - Край на мача!
.............................................
46 - Начало на второто полувреме.
50 - Лионел Меси шутира от пряк свободен удар пред наказателното поле над мексиканската врата.
64 - ГОООЛ за Аржентина! Анхел ди Мария върна към Лионел Меси, който с прецизен завършващ удар от дъгата пред наказателното поле не остави шансове на Очоа.
69 - Науел Молина получи на изгодна позиция и стреля много неточно над вратата.
82 - Ектор Морено стреля с глава, но Емилиано Мартинес много внимаваше и улови.
87 - ГОООЛ за Аржентина! Меси изпълни корнер и подаде на Енцо Фернандес, който с техничен удар реализира красив гол за 2:0.
90+6 - Край на мача! Аржентина срази Мексико с 2:0 за първа победа на Световното в Катар.

Аржентина: 23. Емилиано Мартинес, 8. Маркус Акуня, 25. Лисандро Мартинес, 19. Николас Отаменди, 4. Гонсало Монтиел (6326. Науел Молина), 7. Родриго де Пол, 18. Гуидо Родригес (5724. Енцо Фернандес ), 20. Алексис МакАлистър (6914. Есекиел Паласиос), 11. Анхел Ди Мария (6913. Кристиан Ромеро), 22. Лаутаро Мартинес (639. Хулиан Алварес), 10. Лионел Меси
Резерви: 1. Франко Армани, 12. Херонимо Руй, 2. Хуан Фойт, 3. Николас Таляфико, 5. Леандро Паредес, , 6. Херман Пецела, 9. Хулиан Алварес, 13. Кристиан Ромеро, 14. Есекиел Паласиос, 15. Анхел Кореа, 16. Тиаго Алмада, 17. Алехандро Гомес, 21. Пауло Дибала, 24. Енцо Фернандес, 26. Науел Молина
Селекционер: Лионел Скалони

Мексико: 13. Гилермо Очоа, 3. Сезар Монтес, 2. Нестор Араухо , 15. Ектор Морено, 23. Хесус Гаярдо, 24. Луис Чавес, 18. Андрес Гуардадо (4214. Ерик Гутиерес ), 16. Ектор Ерера , 26. Кевин Алварес (679. Раул Хименес), 10. Алексис Вега (6621. Уриел Антуна), 22. Ървинг Лосано (7325. Роберто Алварадо )
Резерви: 1. Алфредо Талавера, 12. Родолфо Кота, 4. Едсон Алварес, 5. Йохан Васкес, 6. Херардо Артеага, 7. Луис Ромо, 8. Карлос Родригес, 9. Раул Хименес, 11. Рохелио Фунес Мори, 14. Ерик Гутиерес, 17. Орбелин Пинеда, 19. Хорхе Санчес, 20. Енри Мартин, 21. Уриел Антуна, 25. Роберто Алварадо
Селекционер: Херардо Мартино

Стадион: "Лусаил Айконик", Лусаил
Съдия: Даниеле Орсато (Италия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР