ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Франция изхвърли Англия след успех с 2:1 на стадион „Ал Байт“ в Ал Хор и зае последното място на полуфиналите на Световното първенство в Катар. Орелиен Чуамени (17) и Оливие Жиру (78) класираха "петлите" напред те продължават защитата на световната си титла, а в спор за място на финала ще срещнат сензацията на турнира Мароко, който елиминира Португалия с 1:0 и хвърли поредната бомба. Капитанът Хари Кейн (54-дузпа) вкара гола за "трите лъва", но пропусна да реализира втора дузпа в 84-ата минута и провали водения от Гарет Саутгейт тим. За седми път англичаните отпадат на четвъртфиналната фаза на световни футболни финали. Нито един отбор не е приключвал участието си на такъв форум в такава фаза толкова често, колкото Англия.

Срещата започна равностойно с атаки и към двете врати, а в 11-ата минута след центриране на Усман Дембеле, Оливие Жиру стреля с глава и отправи първия точен удар, но вратарят Джордан Пикфорд хвана топката.

В 17-ата минута Мбапе разви добра атака през центъра и топката стигна до десния фланг, откъдето Гризман върна топката около дъгата за Орелиен Чуамени, който с премерен удар от далечна дистанция вкара за 0:1. Три минути след това съдията Уилтън Сампайо отсъди пряк свободен удар в полза на Англия за нарушение на Адриен Рабио, а Люк Шоу шутира директно и вратарят Юго Лорис спаси.

В 22-ата минута Лорис спаси и удар на навлезлия в наказателното поле Хари Кейн. Нападателят поиска дузпа три минути по-късно и след намесата на ВАР съдията остави играта да продължи, въпреки че на повторенията се видя нарушение извън наказателното поле. Натискът на англичаните продължи и в 29-ата минута Хари Кейн шутира от дистанция, а Юго Лорис успя да изби в с две ръце в корнер.

Шест минути преди почивката световните шампион разиграха заучено пряк свободен удар и се откри шанс за удар на Мбапе от 13-14 метра, но нападателят шутира високо над вратата.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Малко след почивката англичаните имаха страхотен шанс да изравнят, но Юго Лорис изби с върха на пръстите си мощен удар на Джуд Белингам. В 52-ата минута "трит лъва" получиха дузпа за нарушение на Чуамени срещу Сака, а две минути по-късно Хари Кейн се разписа от бялата точка за 1:1.

Французите веднага можеха да отвърнат, след като Адриен Рабио бе изведен сам срещу Джордан Пикфорд, който отрази удара на халфа. След час игра Букайо Сака проби през центъра и отправи слаб удар, който не затрудни Юго Лорис. В 70-ата минута след центриране в наказателното поле Хари Магуайър отправи удар с глава и топката леко облиза страничната греда. Седем минути по-късно Пикфорд спаси удар на Жиру, който секунди след това засече с глава центриране отляво и вкара за 1:2, извеждайки "петлите" отново напред в резултата.

В 81-ата минута Тео Ернандес избута в гръб Мейсън Маунт, без да има шанс да играе с топката. След кратка проверка с ВАР, съдията отсъди втора дузпа в полза на Англия. Капитанът на "трите лъва" Хари Кейн обаче този път се провали, шутирайки силно над вратата. В последните секунди от добавеното време Маркъс Рашфорд стреля директно от пряк свободен удар, но топката прелетя над напречната греда.

Така Франция елиминира Англия и ще се бори срещу голямата сензация Мароко за място на финала.

АНГЛИЯ - ФРАНЦИЯ 1:2
0:1 Орелиен Чуамени (17), 1:1 Хари Кейн (54-дузпа), 1:2 Оливие Жиру (78)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
5 - Люк Шоу центрира от пряк свободен удар в наказателното поле на французите и е отсъдена засада.
7 - Мбапе центрира с фалцов удар и нямаше кой да засече топката в наказателното поле.
11 - Жиру засече с глава центриране отдясно за първия точен удар в мача и Пикфорд улови топката.
17 - ГОООЛ за Франция! Усман Дембеле комбинира с Антоан Гризман, който върна към Орелиен Чуамени и халфът се разписа с удар от далечна дистанция за 0:1.
20 - Люк Шоу шутира директно от пряк свободен удар, но Юго Лорис спаси.
22 - Хари Кейн навлезе в наказателното поле отдясно, след което стреля, но френският страж успя да скъси бързо дистанцията и да спаси.
25 - Хари Кейн падна в наказателното поле след съприкосновение с французин и поиска дузпа, а ВАР прегледа ситуацията и бялата точка не бе посочена. На повторенията по-скоро се видя нарушение, но извън наказателното поле и то също не бе регистрирано.
29 - Хари Кейн шутира от дистанция, а Юго Лорис успя да изби в с две ръце в корнер, след който имаше разбъркване, което не доведе до ситуация за гол.
39 - Мбапе пропиля изгодно положение и от 13-14 метра шутира над вратата.
42 - Жълт картон за Гризман след нарушение срещу Уокър.
45+4 - Край на първата част!
............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 - Белингам имаше чудесен шанс да изравни след като стереля мощно, но Лорис изби с върха на пръстите си.
50 - След нов корнер Хари Магуайър бе намерен на втора греда, но изстрелът му с глава бе блокиран.
52 - ДУЗПА за Англия! Сака бе фаулиран от Чуамени и реферът посочи веднага бялата точка.
54 - ГОООЛ за Англия! Хари Кейн изравни за 1:1 с хладнокръвно изпълнена дузпа.
55 - Адриен Рабио бе изведен сам срещу Джордан Пикфорд и шутира, но английският страж отрази.
60 - Букайо Сака проби през центъра и отправи слаб удар, който не затрудни Юго Лорис.
62 - Хари Кейн шутира отдалеч и Лорис хвана топката.
70 - След центриране в наказателното поле Хари Магуайър отправи удар с глава и топката леко облиза страничната греда.
77 - След центриране Дембеле свали с глава за Оливие Жиру, който шутира от близка дистанция, но Джордан Пикфорд се намеси по брилянтен начин.
81 - Маунт бе изблъскан в гръб от Тео Ернандес и съдията прегледа сам ситуацията, след което реши да даде втора дузпа за "трите лъва".
84 - Хари Кейн стреля високо над вратата и пропусна да вкара втора дузпа.
88 - Мейсън Маунт напредна с дрибъл и шутира от далечна дистанция, но не успя да намери очертанията на вратата.
90+10 - Маркъс Рашфорд стреля директно от пряк свободен удар, но топката прелетя над напречната греда.
90+11 - Край на мача! Франция надви Англия с 2:1 и се класира за полуфинал срещу Мароко.

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 3. Люк Шоу, 6. Хари Магуайър , 5. Джон Стоунс (90+77. Джак Грийлиш) , 2. Кайл Уокър – 4. Деклан Райс, 8. Джордан Хендерсън (7919. Мейсън Маунт), 22. Джуд Белингам – 17. Букайо Сака (7910. Рахийм Стърлинг), 9. Хари Кейн (К), 20. Фил Фодън (8511. Маркъс Рашфорд)
Резерви: 13. Ник Поуп, 23. Аарън Рамсдейл – 7. Джак Грийлиш, 10. Рахийм Стърлинг, 11. Маркъс Рашфорд, 12. Киърън Трипиър, 14. Калвин Филипс, 15. Ерик Дайър, 16. Конър Коуди, 18. Трент Александър-Арнолд, 19. Мейсън Маунт, 24. Калъм Уилсън, 25. Джеймс Мадисън, 26. Конър Галахър
Селекционер: Гарет Саутгейт

Франция: 1. Юго Лорис (К) – 22. Тео Ернандес , 18. Дайо Упамекано, 4. Рафаел Варан, 5. Жул Кунде – 8. Орелиен Чуамени, 14. Адриен Рабио – 10. Килиан Мбапе, 7. Антоан Гризман , 11. Усман Дембеле (7920. Кингсли Коман) – 9. Оливие Жиру
Резерви: 16. Стив Манданда, 23. Алфонс Ареола – 2. Бенжамен Павар, 3. Аксел Дисаси, 6. Матео Гендузи, 12. Рандал Коло Муани, 13. Юсуф Фофана, 15. Жордан Верету, 17. Уилиам Салиба, 20. Кингсли Коман, 24. Ибрахима Конате, 25. Едуардо Камавинга, 26. Маркус Тюрам
Селекционер: Дидие Дешан

Стадион: "Ал Байт", Ал Хор
Съдия: Уилтън Сампайо (Бразилия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,   - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР