ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Световният вицешампион Хърватия се промуши на 1/4-финалите на Мондиала в Катар, ликувайки след драма с дузпи. Отборът на Златко Далич повали Япония и продължава напред. Хърватите спечелиха с 4:2 след дузпи (1:1 в редовното време и след продължения). Големият герой е Доминик Ливакович, който спаси три дузпи на "самураите" и ги съкруши.

В 43-ата минута Даизен Маеда порази хърватската врата и даде преднина на Япония. Иван Перишич изравни в 56-ата, засичайки с глава центриране на Деян Ловрен.

Съперник на Лука Модрич и компания на 1/4-финалите ще бъде Бразилия или Южна Корея, които спорят от 21:00 часа тази вечер.

Хърватите играха три пъти продължения на предишното световно първенство, като на осминафиналите (с Дания) и четвъртфиналите (срещу Русия) надделяваха именно след дузпи, както и тази вечер срещу Япония.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Припомняме, че "самураите" достигнаха до 1/8-финалите след сензационни победи над Испания и Германия, а финалистът от миналия Мондиал излезе от групата на Белгия и Мароко. Мароканците финишираха първи със 7 точки, а хърватите втори с 5 т.

ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

За 1/8-финала японците бяха без двама основни играчи - Такефуса Кубо, който е болен, както и Ко Итакура (наказан). От първата минута започна защитникът на Арсенал Такехиро Томиясу. Изненадата в състава на Хърватия беше включването сред титулярите на Бруно Петкович. Нападателят на Динамо (Загреб) не беше започвал от първата минута до този момент на Мондиала в Катар. Титулярният ляв бек Борна Соса пропусна срещата заради заболяване, като вместо него започна Борна Баришич.

Първото интересно положение в срещата беше в осмата минута. Перишич се възползва от грешка на Томиясу, напредна и стреля от малък ъгъл, но Шуичи Гонда се намеси решително и изби. Впоследствие "самураите" противодействаха успешно на Андрей Крамарич и не му позволиха да нанесе удар. В 13-ата минута и японците имаха възможности. Джуня Ито центрира от десния фланг, а пред Доминик Ливакович двама от съотборниците му не успяха да засекат топката.

Последваха силни минути за хърватите, но до голова ситуация не се стигна. В 41-ата минута Даичи Камада получи подаване вдясно от вратата на Ливакович, залъга противник и между двама стреля опасно, а топката прелетя над вратата в аут.

Две минути след това японците ликуваха, повеждайки в резултата. Ритсу Доан центрира остро в наказателното поле, където защитата на Хърватия не се намеси добре, след което топката попадна в Даизен Маеда, който се разписа отблизо с изстрел фронтално срещу вратата - 1:0.

В началото на второто полувреме удар на Камада застраши вратата на Хърватия, за късмет на Ливакович топката излезе в аут.

В 56-ата отборът на Златко Далич изравни. Деян Ловрен центрира отдясно, а в наказателното поле на Япония Иван Перишич надскочи Томиясу и засече точно с глава, изпращайки топката неспасяемо в левия ъгъл на безпомощния Шуичи Гонда - 1:1.

"Самураите" реагираха с опасен изстрел под гредата от Уатару Ендо, Ливакович успя да избие в ъглов удар.

В 63-ата минута Гондо блесна и се намеси решително след мощен изстрел от дистанция на Лука Модрич. Последваха удари още на Андрей Крамарич и Перишич, които не промениха резултата и последваха продължения. В тях не падна нов гол и дузпи определиха кой ще продължи напред. Ливакович се превърна в герой, спасявайки ударите на Минамино, Митома и Йошида, докато за Хърватия точни бяха Никола Влашич, Марсело Брозович и Марио Пашалич.

ЯПОНИЯ - ХЪРВАТИЯ 2:4 след дузпи (1:1 в ред. време и след продължения)
1:0 Даизен Маеда (43), 1:1 Иван Перишич (56)

ПРИ ДУЗПИТЕ:
0:0  НЯМА ГОЛ! Такуми Минамино стреля по земя, Ливакович спаси.
0:1  ГОЛ! Никола Влашич дава преднина на Хърватия с точен удар.
0:1  НЯМА ГОЛ! Ливакович отново спаси, този път след изстрел на Каору Митома.
0:2  ГОЛ! Марсело Брозович е безпощаден.
1:2  ГОЛ! Такума Асано вкара в левия ъгъл на Ливакович, който се хвърли в обратния.
1:2  НЯМА ГОЛ! Марко Ливая не успя да вкара, след като изпълни слабо и топката се отби в дясната греда.
1:2  НЯМА ГОЛ! Нов пропуск на Япония. Ливакович спаси изпълнението на Мая Йошида.
1:3  ГОЛ на Марио Пашалич и Хърватия е на 1/4-финал. Toй се разписа в долния десен ъгъл на Гонда, който се хвърли в обратния.

По-интересното от мача по минути
1 - Начало на двубоя.
8  Хърватите пропуснаха добра възможност за откриване на резултата. Такехиро Томиясу загуби топката, Иван Перишич я отне и нахлу вляво в наказателното поле на Япония, последва удар от малък ъгъл, който Шуичи Гонда спаси.
13  Шанс и за японците. Джуня Ито центрира от десния фланг, а пред Доминик Ливакович двама от съотборниците му не успяха да засекат топката.
28 - Борна Баришич центрира отляво, а на близката греда Иван Перишич върна топката към центъра, но там Андрей Крамарич не достигна до нея и тя излезе в аут.
41  Пропуск на Япония. Даичи Камада получи подаване вдясно от вратата на Ливакович, залъга противник и между двама стреля опасно, топката прелетя над вратата на Хърватия.
43  ГОООЛ! 1:0 за Япония след попадение на Даизен Маеда! Ритсу Доан центрира към далечната греда и настана суматоха пред Ливакович, като впоследствие топката се озова на крака на Маеда, който фронтално срещу вратата стреля силно и я изпрати в мрежата.
45  Попадението беше потвърдено след преглед с ВАР.
45 - Добавеното време е 2 минути.
45+2 - Край на първото полувреме.
----------------------------
46 - Начало на второто полувреме.
56  ГОООЛ! Хърватия изравни - 1:1! Иван Перишич надскочи Джуня Ито и се разписа с глава след центриране на Деян Ловрен отдясно.
63  Oтлична намеса на Шуичи Гонда, който успя да спаси топовен изстрел на Лука Модрич.
77  Силен удар на Перишич от дистанция, топката леко се отклони в крака на Такехиро Томиясу и излезе в ъглов удар.
90  Първи жълт картон в срещата, Maтео Ковачич го получи.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90 - Край на редовните 90 минути, следват продължения.
-----------------
91 - Начало на първото продължение.
105  Отличен рейд на Каору Митома, който проби през центъра, никой от хърватите не успя да го спре, японецът стреля от границата на наказателното поле, Ливакович се намеси блестящо и спаси.
105+1 - Край на първото продължение.
-------------------
106 - Начало на второто продължение.
120+1  Ловро Майер стреля по земя от границата на наказателното поле, топката прелетя покрай дясната греда на японската врата.
120+2 - Край на продълженията. Победителят ще бъде определен след изпълнение на дузпи.

Shirt badge/Association crest
ЯПОНИЯ: 12.Шуичи Гонда, 16. Такехиро Томиясу, 22. Мая Йошида (к), 3. Шого Танигучи, 14. Джуня Ито, 6. Уатару Ендо, 13. Хидемаса Морита (106  17.Ао Танака), 5. Юто Нагатомо (64  9.Каору Митома), 8. Ритсу Доан (87  10.Такуми Минамино), 25. Даизен Маеда  (64  18.Такума Асано), 15. Даичи Камада (75  19.Хироки Сакай)
Резерви: 1. Ейджи Кавашима, 23. Даниел Шмидт, 2. Мики Ямане, 7. Гаку Шибасаки, 9. Каору Митома, 10. Такуми Минамино, 17. Ао Танака, 18. Такума Асано, 19. Хироки Сакай, 20. Шуто Мачино, 21. Аясе Уеда, 24. Юки Сома, 26. Хироки Ито
Треньор: Хаджиме Мориясу

Croatia
ХЪРВАТИЯ: 1. Доминик Ливакович, 22. Йосип Юранович, 6. Деян Ловрен, 20. Йошко Гвардиол, 3. Борна Баришич , 11. Марсело Брозович, 10. Лука Модрич (к) (99  7.Ловро Майер), 8. Матео Ковачич  (99  13.Никола Влашич), 16. Бруно Петкович (62  17.Анте Будимир (106  14.Марко Ливая), 4. Иван Перишич  (106  18.Mислав Оршич), 9. Андрей Крамарич (68  15.Марио Пашалич)
Резерви: 12. Иво Гърбич, 23. Ивица Ивушич, 5. Мартин Ерлич, 7. Ловро Майер, 13. Никола Влашич, 14. Марко Ливая, 15. Марио Пашалич, 17. Анте Будимир, 18. Мислав Оршич, 21. Домагой Вида, 24. Йосип Шутало, 25. Лука Сучич, 26. Кристиян Якич
Треньор: Златко Далич

Ал Уакра, „Ал Джануб Стейдиъм“
Съдия: Исмаил Елфат (САЩ)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР