Ботев Пд с мечтан старт в Европа след 29 години чакане на "Колежа" ВИДЕО

Дебютни попадения зарадваха "канарчетата" срещу словенския гранд Марибор

снимка: Startphoto
1 от 5

Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Ботев Пловдив победи трудно Марибор с 2:1 в първата среща между тях от първия квалификационен кръг на Лига Европа. "Канарчетата" се завърнаха на стадион “Христо Ботев” за първи европейски двубой от 29 години насам и ликуваха с голове на новото попълнение Антъни Уджа (9) и влезлият като резерва Никола Илиев (74). Пиюс Ширвис (19) реализира за гостите от Словения. Двата тима разтресоха по веднъж и гредите, а попадение на словенците не бе зачетен заради засада, потвърдена и след преглеждането на ситуацията с ВАР.

Ако носителят на Купата на България продължи напред след реванша на 18 юли, съперник в следващата фаза ще е гръцкият гранд Панатинайкос. При положение, че “канарчетата” отпаднат от Лига Европа, те все пак ще продължат участието си в Лигата на конференциите. Там отборът на Душан Керкез може да срещне бившия тим на Ивайло Петев Университатя Крайова.

Домакините записаха мечтан старт и поведоха още в 9-ата минута, когато новото попълнение Антъни Уджа вкара прекрасен дебютен гол с глава след центриране на Ивелин Попов от десния фланг. Ударът на Уджа попадна точно под горната греда, отби се в нея и остави стража безпомощен за 1:0. Девет минути след това Марибор отпрати първи точен удар към вратата на Ботев. Судани получи топката от Йосип Иличич, след което шутира с левия крак, а Игонен се намеси. Секунди по-късно обаче Ширвис стреля от движение от далечна дистанция и след лек рикошет изравни за за 1:1.

В 22-рата минута гостите стигнаха до втори гол. Судани показа техника, навърза двама и прониза Игонен, но страничният съдия вдигна своя флаг за засада, потвърдена след това и от ВАР. Седем минути по-късно мощен удар на Джеймс Ето'о от границата на наказателното поле прати топката в напречната греда. В 34-ата минута стражът Юг трябваше да се намесва след коварен шут на Самуел Акере по земя, а до края на полувремето Игонен трябваше да поправя своя грешка и да блокира опит за удар на Судани.

След почивката гостите натиснаха и в 54-ата минута влезлият на почивката Едгар Етиен напредна, а никой не понечи да го пресрещне. Нападателят заложи на силата и разтресе страничната греда. В 64-ата минута Игонен парира удар на Йосип Иличич, който от легнало положение успя да стреля в долния ляв ъгъл на вратата. Девет минути след това Уджа получи на страхотна позиция и веднага отправи силен удар, но не намери очертанията на вратата.

Минути след появата си в игра Никола Илиев разтърси "Колежа" с дебютен гол. В 74-ата минута Самуел Акере проби остро по десния фланг, стигна до аутлинията и подаде по земя към втора греда, където юношата на "канарчетата" пое топката и опъна мрежата за 2:1.

Две минути преди края на редовното време Йосип Иличич напредна от десния фланг към центъра. последва шут на словенския национал, но топката мина над вратата. До края гостите атакуваха хаотично и не затрудниха защитата на "канарчетата", които имат гол аванс преди реванша в Словения.

БОТЕВ ПЛОВДИВ - МАРИБОР 2:1
1:0 Антъни Уджа (9), 1:1 Пиюс Ширвис (19), 2:1 Никола Илиев (74)

По-интересното по минути
1 – Начало на мача.
9 - ГОООЛ за Ботев Пловдив! Ивелин Попов нахлу по дясното крило и центрира, а новата звезда на "канарчетата" Антъни Уджа с глава реализира за 1:0.
15 -   Йосип Иличич бе препънат в наказателното поле на "канарчетата", но бе отсъдена засада.
18 - Судани проби от дясното крило към центъра, нагласи си топката на левия крак и стреля, но Матвей Игонен спаси.
19 - ГОЛ за Марибор! Словенците разиграха постепенно пред наказателното поле на "канарчетата", а литовският национал Пиюс Ширвис шутира много силно, топката рикошира леко и влетя след това във вратата за 1:1.
22 - Хилал Судани реализира втори гол за Марибор, но шотландските рефери отмениха попадението заради засада.
23 - Консантинос Балоянис се надигра отлично вляво с бранител на Марибор и центрира към Джеймс Ето'о, но ударът му с глава не намери целта.
26 - Ширвис отново опита удар от дистанция, но този път доста неточно.
30 -  ГРЕДА за Ботев Пловдив! Топката беше центрирана от корнер, но отбраната на Марибор изби към Джеймс Ето'о, който отправи удар от въздуха и разтресе напречната греда на Юг. След това пък кълбото се върна у Ето'о, чийто втори удар беше блокиран, а бранителите на словенците фаулираха играча на Ботев пред наказателното поле.
31 - Ивелин Попов шутира от фала, но право в словенската стена, а при добавката имаше засада на Кристиан Нвачукву.
34 - Удар на Акере бе отразен от Юг, а след корнера не произлезе нищо по-опасно пред вратата на Марибор.
35 - Нвачукву успя да си осбоводи място за изстрел с десния крак, но стражът на гостите отново спаси.
45+1 - Судани шутира, но Матвей Игонен скъси умело ъгъла и парира с тяло.
45+2 - Удар на Константинос Балоянис е блокиран.
45+3 - Край на първата част!
............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
54 - ГРЕДА за Марибор! Ян Репас намери Едгар Беугре, който не се поколеба да отправи много опасен изстрел, а топката срещна гредата на "канарчетата".
64 - Йосип Иличич шутира от дистанция и Матвей Игонен отрази удара.
73 - Антъни Уджа бе изведен зад отбраната на словенците и веднага шутира силно, но встрани от вратата.
74 - ГОООЛ за Ботев Пловдив! Самуел Акере се измъкна вдясно и проби, след което подаде към Уджа, който продължи за Никола Илиев, а юношата на "канарчетата" спря топката с левия крак и с мощен удар вкара за 2:1.
88 - Йосиш Иличич стреля от дистанция над вратата на домакините.
90+5 - Край на мача! Ботев Пловдив победи Марибор с 2:1 в първия си европейски мач на "Колежа" от 29 години насам и първи в Лига Европа за новия сезон.

Ботев Пд: 32. Матвей Игонен - 17. Николай Минков , 5. Йонас Там (4627. Сирики Диабате), 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис  - 15. Джеймс Ето'о, 20. Антонио Перера - 40. Кристиан Нвачукву  (7221. Никола Илиев ), 10. Ивелин Попов (К) (8988. Ален Корошец), 7. Самуел Акере (816. Андрей Йорданов) - 11. Антъни Уджа
Резерви: 1. Ханс Кристиан Бернат, 22. Даниел Кайзер, 3. Джон Емануел, 6. Андрей Йорданов, 9. Мартин Секулич, 16. Матиюс Ремейкис, 21. Никола Илиев, 27. Сирики Диабате, 28. Янис Карабельов, 42. Ивайло Видев, 88. Ален Корошец
Старши треньор: Душан Керкез

Марибор: 1. Ажбе Юг - 5. Пиюс Ширвис , 50. Лан Видмар, 25. Свен Карич , 22. Мартин Милец (К) - 20. Жига Репас  (767. Бехар Фета), 15. Ян Репас , 2. Ел Арби Судани (4613. Едгар Беугре), 72. Йосип Иличич, 10. Макс Баришич (768. Марко Божич) - 17. Арнел Якупович (8511. Редван Боурлес)
Резерви: 81. Мено Бергсен, 6. Брадли Одилон Матуфуени М'Бондо, 7. Бехар Фета, 8. Марко Божич, 11. Редван Боурес, 12. Грегор Сикошек, 13. Едгар Беугре, 16. Нико Грилич, 24. Марко Колар, 35. Макс Александър Билач, 48. Ален Диздаревич, 55. Марсело Лорбер
Старши треньор: Анте Шимунджа

Стадион: "Христо Ботев", Пловдив
Съдия: Дейвид Дикинсън (Шотландия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР