Ботев (Пловдив) се класира за втория квалификационен кръг на Лига Европа след 2:2 на реванша с Марибор. "Канарчетата" продължават напред с общ резултат 4:3 от двата мача и следва среща с Панатинайкос.

Марибор поведе в 13-ата минута чрез Ян Репас, а в началото на втората част Ботев изравни. Душан Керкез реши да смени Никола Илиев на почивката с Кристиан Нвачукву, който след само няколко секунди в игра успя да реализира за 1:1.

В 60-ата минута пълният обрат стана факт и "жълто-черните" поведоха с 2:1. Нвачукву асистира за Антъни Уджа, който също наказа Ажбе Юг и хвърли в екстаз стотиците фенено на Ботев, изпълнили сектора за гости на стадон "Людски врът". До края словенците имаха сили само за изравнително попадение. Вкара го резервата Eтиен Беугре в 80-ата минута.

Припомняме, че "канарчетата" спечелиха с 2:1 на стадион "Христо Ботев" преди седмица с попадения на Антъни Уджа и Никола Илиев. Последният започна титуляр тази вечер в Марибор. Това беше единствената промяна в стартовия състав, която предприе Душан Керкез. Никола Илиев бе титуляр за сметка на започналия в първата среща Кристиан Нвачукву.

Марибор поведе в 13-ата минута чрез Ян Репас, а в началото на втората част Ботев изравни. Керкез реши да смени Никола Илиев на почивката с Кристиан Нвачукву, който след само няколко секунди в игра успя да реализира за 1:1. В 60-ата минута пълният обрат стана факт и "жълто-черните" поведоха с 2:1. Нвачукву асистира за Антъни Уджа, който също наказа Ажбе Юг и хвърли в екстаз стотиците фенено на Ботев, изпълнили сектора за гости на стадон "Людски врът".

Първият точен удар в мача в Словения беше за Ботев. Самуел Акере се пребори със защитник в третата минута и нанесе удар, който беше париран от Ажбе Юг. Домакините отговориха три минути по-късно. Матвей Игонен се размина с топката, а защитата на "жълто-черните" игра неразчетено при центриране от фаул, Якупович засече с глава от близка до голлинията дистанция, но ударът му премина над вратата.

В 13-ата минута Марибор заличи пасива си от първия мач с хубав гол на Ян Репас извън наказателното поле, а това беше и първи точен шут за домакините. Той получи топката от Йосип Иличич и с едно докосване преодоля Джеймс Ето'о и Антонио Перера, след което последва мощен удар, при който Матвей Игонен беше безпомощен.

По-добрите действия на Марибор продължиха, а Ботев видимо предпочете да действа на контраатака. В 37-ата минута Акере получи повече свободно пространство и се втурна към вратата. Нагласи си топката на левия крак и пробва удар в далечния ъгъл, който не затрудни вратаря.

Веднага домакините реагираха и стигнаха до два бързи корнера, които създадоха суматоха в наказателното поле на Ботев. В 41-рвата минута Иличи постави топката на главата на Баришич. Той беше оставен сам на втора греда, но не успя да нанесе добър удар с глава и Игонен улови.

Още с началото на второто полувреме Душан Керкез прибегна към смята в атака. Той извади Никола Илиев от игра и постави Кристиан Нвачукву на левия фланг, а тази промяна доведе до моментален успех. Разсичащ пас на Антонио Перера намери Нвачукву в наказателното поле. Крилото показа скоростта си и с техничен удар към далечния ъгъл се разписа за 1:1.

Веднага Марибор можеше отново да поведе в резултата, но удар на Бурлес от въздуха премина покрай вратата на Игонен.

Последва размяна на удари, които бяха неточни. Видимо включването на Нвачукву съживи играта на Ботев, а Марибор нямаше отговор на бързите му действия. В 60-ата минута той подаде в наказателното поле, а от движение Антъни Уджа демонстрира головия си нюх и с мощен удар опъна мрежата за 2:1.

В 76-ата минута Нико Гърлич нямаше нужния късмет да прати топката във вратата на Игонен. Той се бе появил в игра минута преди ситуацията, при която получи топката в наказателното поле, но се забави, а след това и шутът му беше блокиран от Тамм. Три минути по-късно капитанът на Марибор Милец стреля покрай десния страничен стълб.

В 80-ата минута нескопосано изпълнение на Укаки позволи на Марибор да стигне до центриране, на точното място в наказателното поле беше Етиен Беугре, който се извиси и с глава реализира за 2:2.

МАРИБОР - БОТЕВ (Пд) 2:2
1:0 Ян Репас (13), 1:1 Кристиан Нвачукву (47), 1:2 Антъни Уджа (60), 2:2 Eтиен Беугре (80)
(в първия мач 1:2)

По-интересното по минути:
1 - Начало на мача.
2 - Далечен удар на Пиюс Ширвис, топката прелетя покрай дясната греда на вратата на Ботев, пазена от Матвей Игонен.
3  Първи точен удар в мача. Самуел Акере шутира, право в ръцете на вратаря Ажбе Юг.
12 - Звездата на Марибор Йосип Иличич отправи силен изстрел от границата на наказателното поле, за късмет на Ботев и Игонен в аут.
13  ГОЛ! 1:0 за Марибор след попадение на Ян Репас, който получи пас от Йосип Иличич пред дъгата на наказателното поле, преодоля двама играчи на Ботев и се разписа в долния ляв ъгъл.
37 - Акере стреля към долния десен ъгъл, но много слабо и Юг улови топката.
39  ГРЕДА! Марибор беше много близо до второ попадение. Иличич беше изведен отдясно в наказателното поле и опита центриране, което рикошира в Йонас Там, а след това топката се отби и от напречната греда и излезе в корнер.
41  Спасяване на Игонен, след като Макс Бершич засече топката с глава в опит да отбележи.
45+1 - Край на първото полувреме.
-----------------
46 - Начало на второто полувреме.
47  ГОООЛ! Ботев изравни - 1:1. Кристиан Нвачукву успя да се разпише само секунди след влизането в игра. Нигериецът, който влезе на мястото на Никола Илиев в началото на втората част, получи извеждащ пас в наказателното поле на Марибор от Ивелин Попов и стреля по земя към долния ляв ъгъл, топката се отби в гредата и влезе в мрежата на Ажбе Юг.
60
ГОООЛ! Пълен обрат и Ботев вече води с 2:1! Константинос Балоянис проби по левия фланг и подаде на Кристиан Нвачукчу, който продължи към Антъни Уджа, а таранът реализира в горния десен ъгъл.
80
 ГОЛ! Резервата на Марибор Етиен Беугре бележи за 2:2. Укаки сгреши и подари топката на Марко Божич. Той центрира към Етиен Беугре, който отбеляза с глава.
88  Игонен не позволи на Етиен Беугре да вкара за втори път.
90 - Добавеното време е 4 минути.

MAРИБОР: 1. Ажбе Юг, 5. Пиюс Ширвис, 50. Лан Видмар, 25. Свен Карич, 22. Мартин Милец (к), 20. Жига Репас (63  13. Етиен Беугре ), 15. Ян Репас , 11. Редван Боурлес, 72. Йосип Иличич, 10. Макс Баришич, 17. Арнел Якупович
Резерви: 59. Само Придгар, 81. Мено Бергсен, 2. Ел Арби Судани, 6. Брадли Одилон Матуфуени М'Бондо, 7. Бехар Фета, 8. Марко Божич, 12. Грегор Сикошек, 13. Етиен Беугре, 16. Нико Грилич, 35. Макс Александър Билач, 48. Ален Диздаревич, 55. Марсело Лорбер
Треньор: Анте Шимунджа

БОТЕВ (Пловдив): 32. Матвей Игонен, 17. Николай Минков , 5. Йонас Там, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис, 15. Джеймс Ето'о , 20. Антонио Перера, 21. Никола Илиев (46  40. Кристиан Нвачукву  ), 10. Ивелин Попов (к)  (83  27. Сирики Диабате), 7. Самуел Акере (70  4. Ехидже Укаки ), 11. Антъни Уджа
Резерви: 1. Ханс Кристиан Бернат, 22. Даниел Кайзер, 3. Джон Емануел, 6. Андрей Йорданов, 9. Мартин Секулич, 16. Матиюс Ремейкис, 21. Никола Илиев, 27. Сирики Диабате, 28. Янис Карабельов, 42. Ивайло Видев, 4. Ехидже Укаки, 88. Ален Корошец, 40. Кристиан Нвачукву
Треньор: Душан Керкез

Марибор, ст. "Людски врът"
Съдия: Виталий Романов (Украйна)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР