БЛИЦ ви предоставя интересна статистика, свързана с кариерата на Димитър Бербатов. Тъй като той ще се изправи срещу Ливърпул и това ще бъде първият му мач за Манчестър Юнайтед, нека видим колко пъти е играл Митко срещу “червените” от “Анфилд” и как се е представял в дебютните си срещи за новите си отбори.

Леверкузен – Ливърпул       4:2
1:0 Балак (16), 1:1 Абел Шавиер (42), 2:1 Балак (64), 3:1 Бербатов (68), 3:2 Литманен (79), 4:2 Лусио (84)
Бербатов влиза в 46-ата минута на мястото на Улф Кирстен. Бележи много важен гол, с който резултатът набъбва на 3:1 в полза на “аспирините”. Митко се разписва след разбъркване в наказателното поле, когато от непосредствена близост изпраща топката в мрежата. “Получи се малко странен гол, след като нанесох удар с коляното и това излъга вратаря. Много съм щастлив, че успяхме”, твърди българинът след края на двубоя. Леверкузен се класира на полуфиналите, където елиминира настоящия тим на Бербо Манчестър Юнайтед. На финала германците и Митко губят с 1:2 от Реал (Мадрид).

22.02.2005 г., ШЛ, 1/8 финал
Ливърпул – Леверкузен   3:1

1:0 Луис Гарсия (15), 2:0 Рийзе (35), 3:0 Хаман (92), 3:1 Франса (93)
Бербатов играе цял мач

09.03.2005 г., ШЛ, 1/8 финал-реванш
Леверкузен – Ливърпул  1:3
0:1 Луис Гарсия (28), 0:2 Луис Гарсия (32), 0:3 Милан Барош (67), 1:3 Яцек Кжиновек (87)
Бербатов започва титуляр и е сменен в 33-ата минута от Андрей Воронин заради контузия. Финландският защитник на Ливърпул Сами Хупия удря Митко в областта на гърдите. Българинът едва не губи съзнание от острата болка. Откаран е веднага в болница, където му направена рентгенова снимка заради съмнение за счупена кост. За късмет травмата не е сериозна.

Ливърпул – Тотнъм      2:2
1:0 Воронин (12), 1:1 Кийн (45),1:2 Кийн (47), 2:2 Торес (90)
Бербатов играе 90 минути и записва две асистенции

11.05.2008 г., Висша лига, 38 кръг
Тотнъм – Ливърпул      0:2
0:1 Воронин (69), 0:2 Торес (74)
Бербатов играе 90 минути

Общо: 7 мача, 1 победа (с Леверкузен), 1 равен, 5 загуби, г.р. 8:14, 435 минути, 1 гол (с Леверкузен)

ОФИЦИАЛНИТЕ МУ ДЕБЮТНИ  МАЧОВЕ

С екипа на ЦСКА: 6.03.1999 срещу Левски (2:3)
Мачът се играе на стадион “Славия”. Митко влиза резерва в 72-ата минута с №13, когато заменя Стилиян Петров.

С екипа на Леверкузен: 10.02.2001 срещу Кьолн (4:1)
Бербо влиза резерва в последните 15 минути при резултат 2:1 и подава за последните две попадения, дело на Ньовил и Лусио.

С екипа на Тотнъм: 19.08.2006 срещу Болтън (0:2)
Тотнъм пада в първия кръг при гостуването си на Болтън, Бербо е 90 минути титуляр и записва слаб мач.

С младежкия национален тим на България: септември 1999 г. срещу Швеция (4:1)
Младият Бербатов прави фурор в европейската квалификация, която се играе на скандинавска земя. Той вкарва първите два гола за категоричната ни победа с 4:1. Точен е в 9-ата и в 65-ата минута.

С “А” тима на България: 11.10.2000 г. срещу Дания (1:1)
Митко вече се е разписвал за мъжкия ни тим в контроли. Прави го и официалния си дебют в Копенхаген, когато изравнява резултата след уникален пас на Балъков и фамозен удар, с който матира Петер Шмайхел/БЛИЦ
Заб.: В статистиката е използвана информация от книгата за Бербатов: "Война с времето и себе си"