Националите ни гостуват тази вечер в Уелс в третия си мач от евроквалификациите. Сблъсъкът е от 21:30 часа на стадион "Кардиф Сити" и ще бъде предаван директно по БНТ.

До момента сме играли само веднъж в Кардиф. Това се случва през успешната за България 1994 година, когато избраниците на Димитър Пенев газят "драконите" с категоричното 3:0.

След славното американско лято героите от САЩ`94 гостуват на Уелс по пътя към Евро`96. На 14 декември 1994-а "трикольорите" излизат в Кардиф, водени от звездата Христо Стоичков, а в редиците на домакините личи името на грубияна Вини Джоунс, който по-късно се пробва в киното. И той обаче не успява да спре българските футболисти, въпреки че не спира да рита фамозните ни халфове Красимир Балъков и Йордан Лечков.

Още в 5-ата минута Трифон Иванов забива страховит гол. Туньо получава центриране от ъглов удар и със зловещ шут от воле праща топката в горния десен ъгъл на вратата, пазена от Навил Саутол. Само десет минути по-късно "драконите" са усмирени от нов гол, този път на Емил Костадинов. В началото на второто полувреме пък Христо Стоичков прави резултата класически. В 51-ата минута Камата получава пас зад гърба на отбраната от Любо Пенев и останал сам срещу стража на Евертън го финтира и бие в опразнената врата, където защитник плонжира като вратар, но не успява да предотврати попадението - 3:0 за България. В крайна сметка "трикольорите" се класират за Англия, след като и на реванша в София успяват да запишат успех - 3:1.

На 29 март 1995-а пред 60 000 зрители на стадион "Васил Левски" за България се разписват Красимир Балъков и на два пъти Любо Пенев. Така Бала успява да вкара точно на рождения си ден.

Кардиф, 14 декември 1994 г.
УЕЛС - БЪЛГАРИЯ 0:3
0:1 Трифон Иванов (5), 0:2 Емил Костадинов (15), 0:3 Христо Стоичков (49)
Уелс: Салкъл, Филипс, Бойн, Коуман, Джоунс, Саймънс, Хьорм, Соундърс, Хартсън, Спийд, Гигс
Треньор: Майк Смит

България:
Борислав Михайлов (к), Емил Кременлиев, Трифон Иванов, Цанко Цветанов, Златко Янков, Ивайло Йорданов, Красимир Балъков, Йордан Лечков, Емил Костадинов (75-Илиян Киряков), Любослав Пенев (75-Наско Сираков), Христо Стоичков
Треньор: Димитър Пенев

Кардиф,
стадион "Армс Парк" - 40 000 зрители

София, 29 март 1995 г.
БЪЛГАРИЯ - УЕЛС 3:1
1:0 Красимир Балъков (37), 2:0 Любослав Пенев (70), 3:0 Любослав Пенев (81), 3:1 Дийн Соундърс (83)
България: Борислав Михайлов, Емил Кременлиев, Трифон Иванов, Цанко Цветанов, Петър Хубчев, Златко Янков, Емил Костадинов, Христо Стоичков, Красимир Балъков, Любослав Пенев, Йордан Лечков

Уелс:

София, стадион "Васил Левски", 60 000 зрители

След победата ни над Уелс през 1995-а играем още два мача с тях, в които записваме равенство и загуба. През 2006-а контролата в Суонси завършва 0:0. През 2007-а губим с 0:1 проверката в Бургас. Тя е повторен дебют на Димитър Пенев начело на националния ни отбор.

Бургас, 22 август 2007 г.
БЪЛГАРИЯ - УЕЛС 0:1

0:1 Фреди Ийстууд (45)
България: Димитър Иванков, Радостин Кишишев, Александър Тунчев, Игор Томашич, Лусио Вагнер, Стилиян Петров, Станислав Ангелов, Димитър Телкийски, Христо Йовов, Георги Чиликов, Мартин Петров

Уелс:
Уейн Хенеси, Гарет Бейл, Даниел Габидон, Крейг Морган, Люин Ниатанга, Сам Рикетс, Андрю Крофтс, Саймън Дейвидс, Дейвид Воан, Фреди Ийстууд, Джо Ледли
Треньор: Джон Тошак

България е гостувала общо три пъти в Уелс. Освен въпросната победа с 3:0 в Кардиф и равенството 0:0 в Суонси, "трикольорите" играят и евроквалификация в Рексъм през 1983 година. Тогава губим с 0:1, което е единственото ни поражение на техен терен. Така над 27 години България няма загуба в Уелс. /БЛИЦ

България – Уелс 0:1
Общо: 6 мача, 3 победи за България, 1 равенство, 2 победи за Уелс, г.р. 7:3 за България