Българкият шампион срази Динамо Батуми в Разград и чака по-спокойно реванша

снимка: Startphoto
1 от 5

Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Лудогорец срази грузинския първенец Динамо Батуми с 3:1 в първи мач от първия квалификационен кръг на Шампионската лига и взе комфортен аванс преди реванша на 17 юли. Бърнард Текпетей (13) и Рик Джонатан (24) вкараха два гола за домакините през първата част, а Владимер Мамучашвили (62) намали след почивката преди Аслак фон Витри (72) да оформи крайния резултат от пряк свободен удар. Ако българският шампион елиминира този съперник, ще срещне в следващата фаза победителя от двойката Пюник Ереван – Динамо Минск.

Играчите на Георги Дерменджиев доминираха напълно през първата част и двата гола бяха най-малкото, с което можеха да накажат гостите. "Орлите“ откриха резултата с първата си по-сериозна голова ситуация в 13-ата минута. Тодор Неделев изпълни късо корнер за Рик Джонатан, който се освободи елегантно от Вандерсон Силва на границата на наказателното поле и след това предостави кълбото на връхлитащия Бърнард Текпетей, а ганаецът с мощен удар от около десет метра реализира за 1:0. Пет минути по-късно голмайсторът Текпетей напредна на скорост отдясно, влезе в наказателното поле и опита пас за Руан Секо, който засече топката, но не успя да отправи достатъчно силен удар и вратарят Рикардо Силва спаси.

Добрата игра на Лудогорец се отплати в 24-ата минута, когато Руан Секо беше намерен с подаване в центъра на терена. Той овладя на гърди и се обърна добре, след което изведе в коридор Рик Джонатан, а бразилецът излезе сам срещу вратаря Силва и стреля към вратата. Топката се отби първо от страничния стълб и попадна в мрежата за 2:0.

В 34-ата минута Ивайло Чочев се пребори с Вандерсон Силва за топката в центъра и комбинира с Рик Джонатан. Бразилското крило преодоля съперник и напредна на скорост, след което шутира силно от дистанция, но покрай вратата в аут. В добавеното време на първата част Руан Крус направи фрапантен пропуск, прехвърляйки вратаря и вратата от близка дистанция.

В началото на втората част Лудогорец предаде инициативата на гостите, който погледнаха по-смело към вратата на Падт. Така в 62-ата минута Мамукашвили получи топката от Оноре Гомис в наказателното поле, а "орлите" спряха да играят заради сигнал, дошъл от трибуните, а не от рефера и оставиха грузинецът да отбележи необезпокояван.

Скоро обаче домакините си върнаха двата гола аванс. В 72-ата минута Фон Витри изпълни отлично пряк свободен удар и реализира трето попадение за "орлите". Четири минути преди края на редовното време Падт изби в корнер изстрел от пряк свободен удар на играч на Динамо Батуми. В 90-ата минута Диниш Алмейда засече с глава центриране от ъглов удар, но прати топката над вратата в аут.

Реваншът между двата тима е точно след седмица на 17 юли в Грузия от 20:00 часа българско време.

ЛУДОГОРЕЦ - ДИНАМО БАТУМИ 3:1
1:0 Бърнард Текпетей (13), 2:0 Рик Джонатан (24), 2:1 Владимер Мамучашвили (62), 3:1 Аслак фон Витри (72)

По-интересното по минути
1 – Начало на мача.
13 - ГОООЛ за Лудогорец! Тодор Неделев изпълни корнер с къс пас към Рик Джонатан, който с рязко движение се освободи от пазача си и пусна към Бърнард Текпетей, а той с мощен удар по земя вкара за 1:0.
18 - Руан Секо получи в наказателното поле и шутира от движение, но вратарят Рикардо Силва спаси удар му.
21 - Диниш Алмейда открадна топката и напредна, но ударът му от средна дистанция бе неточен.
24 - ГОООЛ за Лудогорец! Руан Секо пое топката в центъра на терена и веднага изведе Рик Джонатан, който със спринт надбяга бранител и преодоля вратаря за 2:0.
38 - След ново заучено изпълнение на корнер Тодор Неделев центрира в наказателното поле на далечната греда и нито един от футболистите не успя да играе с топката.
41 - Бърнард Текпетей шутира право в ръцете на Рикардо Силва.
44 - Удар и Тодор Неделев бе отразен от стража на гостите.
45+2 - Руан Крус бе изведен за отбраната на грузинците и от близка дистанция прехвърли не само Рикардо Силва, но и вратата.
45+3 - Край на първата част!
............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 - Николоз Мали преодоля Сон и Диниш Алмейда и подаде към Хоноре Гомис. Неговият удар беше блокиран, но последва много опасна добавка на Владимер Мамучашвили, но Сон застана на пътя на топката.
58 -  Мали центрира от фланга. Падт изчисти, но не много убедително. Гомис стреля, а Неделев отклони в корнер.
62 - ГОЛ за Динамо Батуми! Гомис направи двойно подаване отдясно в наказателното поле с Жан Виктор, след което сенегалецът се справи с Текпетей и намери Владимер Мамучашвили, който преодоля Алмейда и от близко разстояние прати топката във вратата на Падт за 2:1. Футболистите на българския шампион останаха с претенции, че е прозвучал сигнал от съдията, какъвто нямаше, но камерите уловиха звук от свирка от трибуните, който явно е объркал играчите на Лудогорец.
72 - ГОООЛ за Лудогорец! Аслак фон Витри изпълни пряк свободен удар, завъртя топката над стената и преодоля вратаря за 3:1.
86 - Падт изби в корнер изстрел от пряк свободен удар на играч на Динамо Батуми.
90 - Диниш Алмейда засече с глава центриране от корнер, но прати топката над вратата в аут.
90+6 - Край на мача! Лудогорец срази Динамо Батуми с 3:1 и взе комфортен аванс преди реванша в Грузия.

Лудогорец: 1. Серджио Падт - 16. Аслак фон Витри , 24. Оливие Вердон, 4. Диниш Алмейда, 3. Антон Недялков - К (4617. Сон) - 30. Педро Нареси, 8. Тодор Неделев (686. Якуб Пьотровски), 18. Ивайло Чочев - 7. Рик Джонатан , 99. Руан Секо (6810. Матиас Тисера), 37. Бърнaрд Текпетей  (6877. Кайо Видал)
Резерви: 39. Хендрик Бонман, 67. Дамян Христов, 5. Георги Терзиев, 6. Якуб Пьотровски, 10. Матиас Тисера, 15. Едвин Куртулус, 17. Сон, 23. Дерой Дуарте, 26. Ноа Сонко Сундберг, 77. Кайо Видал, 82. Иван Йорданов

Треньор: Георги Дерменджиев

Динамо Батуми: 16. Рикардо Силва – 2. Николоз Мали, 23. Мамука Кобахидзе, 14. Леван Харабадзе , 25. Вандерсон – 17. Владимер Мамучашвили , 5. Алеф Сантош , 29. Жан Виктор (7621. Бубакар Тамбеду) – 27. Паата Гудушаури , 11. Хален Блеса (7119. Уерди Мара), 7. Оноре Гомис (9031. Ревази Инджгия)
Резерви: 1. Мате Турманидзе, 13. Лука Харатишвили, 22. Давит Инаишвили, 19. Уерди Мара, 9. Давид Муджири, 40. Димитри Пачулия, 6. Ахмед Соилихи, 21. Бубакар Тамбеду, 35. Реваз Читеишвили
Треньор: Андрий Демченко

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР