Лудогорец постигна изключително ценна и драматична победа с 2:1 при гостуването на Карабах в Баку в първия мач от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Успехът на "орлите" дойде след късен гол на Кайо Видал, който отбеляза в 87-ата минута, а малко след това беше изгонен с червен картон.

Другото попадение за тима на Георги Дерменджиев на стадион "Тофик Бахрамов" вкара защитникът Диниш Алмейда в 56-ата минута. В 64-ата Жуниньо изравни, но в крайна сметка радостта бе за българския шампион. Така Лудогорец взе аванс срещу Карабах преди реванша в Разград - на 13 август (вторник) от 21:00 часа.

За "орлите" това беше мач №150 в европейските клубни турнири.

Припомняме, че Лудогорец се класира за третия квалификационен кръг, елиминирайки Динамо (Батуми) и Динамо (Минск). Карабах нямаше проблеми с Линкълн Ред Импс в предишния кръг. Азерите, за които преди време игра Симеон Славчев, спечелиха с общ резултат 7:0.

Ако отстрани Карабах, Лудогорец ще се класира за плейофа за влизане в груповата фаза на Шампионската лига. При успех над азерите "орлите" ще срещнат стария си познайник Динамо (Загреб). При загуба следва плейоф в Лига Европа срещу Петрокуб (Молдова) или Ню Сейнтс (Уелс).

В трети пореден двубой Лудогорец започна без титулярния си вратар Серджио Падт. Георги Дерменджиев заложи на Хендрик Бонман, който блесна с редица спасявания.

Сред титулярите на българския шампион имаше известни промени спрямо предишните двубои в Европа. Кайо Видал и Сон стартираха вместо Рик Джонатан и Аслак Фон Витри.

Бившият футболист на Черно море Леандро Андраде започна от първата минута за Карабах.

Азерите доминираха в началните минути. Първата по-сериозна опасност пред вратата на Лудогорец беше в 7-ата минута. Абдела Зубир напредна по лявото крило и центрира остро към Жуниньо, който опита да засече, но Оливие Вердон се намеси решително. Марко Вешович проби и стреля границата на наказателното поле в 9-ата минута, топката прелетя над напречната греда на вратата на Хендрик Бонман.

В 15-ата бившият футболист на Черно море Леандро Андраде финтира Антон Недялков и отправи удар, за щастие на "орлите" в аут.

В 18-ата минута беше отменен гол на Карабах. Марко Янкович опита да изведе Бахлул Мустафазаде зад гърба на Диниш Алмейда, бранителят на домакините отправи удар и се разписа. Попадението обаче не бе зачетено заради засада на Мустафазаде.

Лудогорец удържа домакинския натиск, който се засили още повече в заключителните минути на първата част, но гол не падна и почивката дойде при 0:0.

"Орлите" започнаха силно второто полувреме. Лудогорец стигна до първия си удар само 40 секунди след подновяването на игровите действия. Кайо Видал се понесе по дясното крило и подаде на Текпетей, чийто удар премина над напречната греда. Малко след това Жуниньо навлезе в наказателното поле на Лудогорец и стреля към долния ляв ъгъл на вратата, но Бонман отрази.

В 49-ата Абдела Зубир отправи опасен удар, Диниш Алмейда застана в последния момент на пътя на топката. След центрирането от произлезлия ъглов удар, Турал Байрамов засече с глава, но в тялото на Антон Недялков.

Лудогорец пропусна златна възможност да излезе напред в резултата в 54-ата минута. Сон центрира на втора греда към Кайо Видал, който засече с глава право в напречната греда. Топката се озова право на десния крак на връхлитащия Текпетей, който обаче не успя да се разпише в опразнената врата.

В 56-ата Лудогорец поведе в резултата. "Орлите" получиха правото да изпълнят статично положение вдясно по нападението, Сон центрира към далечната греда, където Диниш Алмейда бе непотрит. Централният защитник засече с глава и изпрати топката във вратата на Фабиан Бунтич - 0:1.

Maлко след това звездата на Лудогорец Бърнард Текпетей получи контузия и се наложи да бъде изнесен от терена на носилка.

Домакините успяха да изравнят в 65-ата минута. Ясин Бензиа се извиси над всички в наказателното поле на Лудогорец и засече с глава, Бонман отрази. Последва обаче добавка на Жуниньо, който се разписа за 1:1.

Кайо Видал отправи опасен удар в 76-ата минута, но не успя да намери очертания ѝ. След центриране от корнер за Карабах в 78-ата минута Бонман увисна, а Кевин Медина пропусна да се разпише с глава.

В 86-ата Квадво Дуа пропусна да се разпише. Нападателят на "орлите" излезе очи в очи срещу Фабиан Бунтич, но вратарят на Карабах спаси. Топката достигна до Сон, който залъга бранител, след което центрира на втора греда, където Кайо Видал засече с глава топката във вратата и Лудогорец отново поведе.

В 89-ата Кайо Видал влезе в грубо в краката на Кевин Медина, за което получи втори жълт и респективно червен картон. Така Лудогорец бе принуден да завърши срещата с човек по-малко. Избраниците на Дерменджиев обаче удържаха натиска на Карабах, а и Бонман спаси няколко опасности, за да ликуват "орлите" с победата с 2:1 в Баку.

КАРАБАХ - ЛУДОГОРЕЦ 1:2
0:1 Диниш Алмейда (56), 1:1 Жуниньо (65), 1:2 Кайо Видал (87)

По-интересното от реванша по минути:
1 - Начало на мача.
8 - Футболистите на Карабах доминират в началните минути.
9 - Марко Вешович стреля от границата на наказателното поле, топката прелетя над напречната греда на вратата, пазена от Хендрик Бонман.
18  Отменен гол за Карабах. Марко Янкович опита да изведе Бахлул Мустафазаде зад гърба на Диниш Алмейда, бранителят на домакините отправи удар и успя да реализира. Попадението обаче не бе зачетено заради засада на Мустафазаде.
45+4 - Край на първото полувреме.
------------------
46 - Начало на второто полувреме.
54 - Куриозен пропуск на Текпетей, който не успя да се разпише на празна врата!
56
 ГОЛ! Диниш Алмейда вкара за Лудогорец - 1:0 срещу Карабах! Сон центрира към далечната греда, където Алмейда бе непотрит. Централният защитник засече с глава и изпрати топката във вратата на Фабиан Бунтич.
65  ГОЛ! Карабах изравни - 1:1. След бързо изпълнение на странично хвърляне в полза на домакините, топката бе мигновено центрирана на първа греда, където Ясин Бензиа се извиси над всички и засече с глава, Бонман отрази. Последва добавка на Жуниньо, който успя да отбележи.
71   Текпетей получи контузия и беше изнесен с носилка. Рик Джонатан се появи на мястото му.
75  Бившият футболист на Локомотив (Пловдив) Матеус Да Силва влезе в игра за Карабах.
86  Пропуск на Квадво Дуа! Нападателят на Лудогорец излезе очи в Бунтич, но вратарят на Карабах отрази.
87  ГОЛ! Кайо Видал бележи за 2:1 за Лудогорец. След пропуска на Дуа топката достигна до Сон, който залъга бранител и центрира на втора греда, където Кайо Видал засече с глава и реализира.
89  ЧЕРВЕН КАРТОН! Кайо Видал извърши груб фаул и е изгонен след втори жълт картон.
90 - Добавеното време е 7 минути.
90+7 - Край на мача. Лудогорец спечели с 2:1 гостуването на Карабах.

КАРАБАХ97. Фабиан Бунтич, 29. Марко Вешович (75  2.Матеус Да Силва), 13. Бахлул Мустафазаде, 81. Кевин Медина, 27. Турал Байрамов, 6. Жулио Ромао , 8. Марко Янкович, 15. Леандро Андраде, 7. Ясин Бензиа, 10. Абдела Зубир (к), 18. Жуниньо
Резерви: 12. Садиг Мамадзада, 2. Матуес Да Силва, 17. Хамиду Кейта, 19. Редон Джиджа, 20. Ричард Алмейда, 24. Алексей Исаев, 30. Аббас Хюсеинов, 44. Елвин Джафаргулиев, 55. Бадави Хюсеинов, 66. Патрик Андраде, 90. Нариман Ахундзаде
Треньор: Гурбан Гурбанов

ЛУДОГОРЕЦ: 39. Хендрик Бонман, 17. Сон, 4. Диниш Алмейда , 24. Оливие Вердон , 3. Антон Недялков (к), 6. Якуб Пьотровски (82  18. Ивайло Чочев), 23. Дерой Дуарте, 30. Педро Нареси, 37. Бърнард Текпетей  (61  7.Рик Джонатан), 11. Кайо Видал  , 9. Квадво Дуа
Резерви: 1. Серджо Падт, 67. Дамян Христов, 7. Рик Джонатан, 8. Тодор Неделев, 10. Матиас Тисера, 12. Руан Секо, 14. Дени Групер, 15. Едвин Куртулуш, 16. Аслак Фон Витри, 18. Ивайло Чочев, 82. Иван Йорданов, 90. Спас Делев
Треньор: Георги Дерменджиев

Баку, стадион "Тофик Бахрамов"
Съдия: Урс Шнайдер (Швейцария)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР