Боряна Калейн спечели бронзов медал на финала на бухалки на 40-о Европейско първенство по художествена гимнастика в унгарската столица Будапеща.

Абсолютната европейска шампионка от Баку 2023 допусна неточност в края на изпълнението си и беше оценена с 32,900 точки, от които 16,6 за трудност, 8,000 за изпълнение и 8,300 за артистичност. За нея това е трето отличие след златните на обръч и в отборната надпревара при жените.

Дебютантката Елвира Краснобаева направи сериозни грешки с излизане на уред извън килима и се класира седма в този финал с 30,900 точки (16,0, 7,350, 7,850, 0,300).

Европейска шампионка на бухалки стана Даниела Муниц (Израел) с 33,400 точки, а втора се нареди Лиляна Левинска (Полша) с 32,950 точки, която завоюва първо отличие в кариерата си от първенство на Стария континент.

Елвира Краснобаева спечели бронзов медал, а Стилияна Николова завърши четвърта на финала на лента. Краснобаева, която е дебютантка на такъв форум, получи за изпълнението си 33,700 точки и се класира трета.

Николова пък беше оценена с 33,500 точки (16,6 трудност, 8,400 изпълнение, 8,500 артистичност) и завърши четвърта. Стилияна Николова приключва шампионата с три отличия - злато в многобоя и отборно, както и сребро на обръч.

Златен медал взе Даря Варфоломеев от Германия с 34,400, а втора е София Рафаели от Италия.

Президентът на България Румен Радев е в зала "Ласло Пап" за финалите при жените, за да подкрепи българските гимнастички. Той е в компанията на президента на Европейската гимнастика Фарид Гаибов (Азербайджан).

България има девет медала от шампионата до момента - четири златни, два сребърни и три бронзови. По-късно днес са финалите при ансамблите на пет обръча и три ленти/две топки с участието на абсолютния европейски шампион България.