Американецът от японски произход Хикару Накамура води в класирането на осмия шахматен мемориал "Михаил Тал". Състезанието в руската столица Москва се провежда в памет на великия съветски и латвийски шахматист, бивш световен шампион, един от най-големите романтици на шаха за всички времена.

В турнира участват 10 от най-добрите шахматисти, които в девет кръга по системата "всеки срещу всеки" ще излъчат победителя. Участват още световният шампион Вишванатан Ананд (Индия), претендентът за званието свуетовен шампион и водач в световната ранглиста Магнус Карлсен (Дания), бившият световен шампион Владимир Крамник (Русия), Фабиано Каруана (Италия), Сергей Карякин (Русия), Александър Морозевич (Русия), Борис Гелфанд (Израел), настоящият световен шампион по бърз шах Шахрияр Мамедяров (Азербайджан) и шампионът на Русия за 2012 г. Дмитрий Андрейкин.

Вчера се играха партиите от шестия кръг. В тях единствената победа постигна Накамура с черните фигури срещу световния шампион Вишванатан Ананд. Останалите партии А. Морозевич – С. Карякин, Ф. Каруана – В. Крамник, Д. Андрейкин – Ш. Мамедяров, Б Гелфанд – М. Карлсен звършиха реми.

С победата си американският шахматист излезе отново начело с 4,5 т., пред Борис Гелфанд с 4 т. Последните места разделят настоящият и бившият световен шампион Ананд и Крамник.