Станка Златева се завърна триумфално в борбата и стана за шести път европейска шампионка на първенството във Вантаа, Финландия. Във финала в кат. до 75 кг. българската победи с 4:2 точки беларускинята Василиса Марзалюк.

Мачът започна лошо за нашето момиче, след като съперничката й направи двуточкова атака в самото начало. Станка обаче показа класата си в края на първата част, когато изравни за 2:2 след изненадваща атака.

Скоро след почивката Златева осъществи още една двуточкова атака, поведе с 4:2  и запази преднината си до края.

Петкратната световна и вече шесткратна европейска шампионка Станка Златева стигна до титлата след близо 2-годишно отсъствие от тепиха. БЛИЦ припомня, че Златева победи с 2:0 части Марзалюк на старта на Олимпиадата през 2012 г., след което стигна до сребърния медал, разминавайки се отново с така жадуваното злато.

Преди това световната вицешампионка за девойки за 2013-а Джанан Манолова (63 кг) се пребори за бронза срещу шведката Катерина Йохансон с 5:3. Джанан, втора на световното за девойки през 2013-а, стартира с туш срещу германката Надине Вейног, а след това срази и гъркинята Агоро Папавасилиу с 3:0. На полуфинала Манолова отстъпи пред Мария Мамашук (Беларус) с 2:6. Така за бронза в следобедния сеанс националката излизе срещу шведката Катерина Йохансон.

След малко за бронза излиза дебютантът при мъжете Мирослав Киров (70) срещу румънеца Адриан Моисе. Младокът стартира с технически туш срещу Ефендиев (Сърбия) - 9:0, а после загуби инфарктно от арменеца Григорян - 7:7, който го изтегли в репешажите за бронза. Там Мирослав се наложи над французина Кристоф Клавер с 6:0.

До момента на Европейското във Финландия България има пет бронзови медала - на Борислав Новачков, Виктория Бобева, Тайбе Юсеин, Мими Христова и Джанан Манолова.