ИГРАЙТЕ БЛИЦ ГЕЙМ 4 - ТУК!

Байерн спечели Суперкупата на Европа. Баварците победиха Челси след дузпи. Редовното време завърши 1:1.При дузпите по-здрави излязоха нервите на “червените” - 5:4, а фаналният пропуск направи белгиецът Ромелу Лукаку.

По ирония на съдбата секунди преди края на продълженията момчетата на Жозе Моуриньо вече се виждаха победители след гол на друг белгийски национал - Еден Азар. “Сините” играха 35 минути с човек по-малко заради изгонването на Рамирес. Сблъсъкът между европейския клубен шампион Байерн и победителя в Лига Европа Челси предизвика огромен интерес и като цяло оправда очакванията.

И в двата тима има сериозни промени в сравнение с миналия сезон, тъй като смениха своите треньори. Пеп Гуардиола наследи пенсиониралия се Юп Хайнкес в Байерн, докато Жозе Моуриньо замени временния мениджър на Челси Рафаел Бенитес. Испанският специалист и Специалния са в стар спор в Европа, който датира от 2009 г.

Баварците страдаха от кадрови проблеми с травмите на Бастиан Швайнщайгер,Хави Мартинес, Тиаго Алкантара и Холгер Бадщубер.В Челси Давид Луис се възстанови от травмата в коляното и за първи път през този сезон бе на линия в състава на лондончани.

Мачът започна без никакво проучване и съперниците си хвърлиха в здрави битка. Първи нанесоха своя удар “сините” от Лондон. Немецът Андре Шюрле проби по дясното крило и центрира остро към наказателното поле. Фернандо Торес беше оставен абсолютно непокрит около точката на дузпата и с топовен шут буквално разстреля безпомощния Мануел Нойер – 1:0 за Челси!

Отговорът на Байерн беше светкавичен, но стражът на Челси Петер Чех се справи без проблеми на два пъти. В 21-ата минута Франк Рибери отправи много коварен изстрел по земя, но чехът се намеси с хладнокръвие и класа и спаси. В 28-ата минута отново Рибери шутира силно встрани от вратата.

Секунди по-късно светкавична комбинация между Шюрле и Торес можеше да доведе до втори гол за “сините”. Веднага след почивката неуморимият Рибери овладя топката пред наказателното поле, напредна и с мощен удар изравни - 1:1. Известна вина за гола имаше и Чех, който пропусна топката да премине близо до плонжа му. В 54-ата минута Рибери намери след изпълнение на фаул Ариен Робен в наказателното поле, но холандецът се забави и топката му беше избита.

В 78-ата минута шансът беше на страната на Байерн. Франк Лампард изпълни корнер, Давид Луис отклони топката с глава към Бранислав Иванович. Сърбинът също с глава уцели напречната греда. После отново Нойер се оказа последна преграда след удар с глава на Давид Луис. В 85-ата минута Рамирес остави съотборниците си с 10 души на терена след остро влизане в краката на Гьотце. Съдията Йонас Ериксон от Швеция побърза да му вдигне втори жъл картон и да го изгони.

До края на редовното време съперниците не поискаха да рискуват и то завърши 1:1. Още в 94-ата минута бързият и техничен Еден Азар финтира няколко защитници в червено, стигна до наказателното поле и стреля. Топката през ръцете на Нойер спря зад гърба му в мрежата – 2:1 за Челси! Футболистите на баварския колос не се предадоха и пред Чех се заредиха опасните положения. Чешкият национал в разстояние на няколко секунди спаси два чисти гола след изстрели на Манджукич и до края отчая с намесите си играчите на Байерн. Буквално в последната секунда на продълженията баварците изравниха. Алаба центрира в пеналта, там бе оставен непокрит Хави Мартинес и испанецът с левия крак прониза безпогрешния досега Чех за 2:2.

При дузпите по-точни излязоха “червените”. Давид Алаба, Тони Кроос, Филип Лам, Франк Рибери и Шердан Шакири вкараха от “бялата точка”, както и Давид Луис, Оскар, Франк Лампард и Ашли Коул за Челси. Дойде ред на Ромелу Лукаку. Резервата обаче подходи несериозно и би леко в десния ъгъл на вратата, опитният Нойер се хвърли и спаси, а с това донесе и трофея на Байерн.

Така Суперкупата отиде във витрината на баварския колос. Байерн успя да вземе сладък реванш от „сините“ за загубения финал на Шампионската лига през 2011 г., когато лондончани победиха след дузпи в Мюнхен.

В личния дуел между Моуриньо и Гуардиола балансът е общо: 16 мача, 7 победи за испанеца, 6 равенства, 3 победи за Жозе Моуриньо, г.р. 19:11

ТРОФЕИТЕ НА ГУАРДИОЛА
Шампионска лига – 2 (2009, 2011)
Суперкупа на Европа – 3 (2009, 2011, 2013)
Световна клубна титла – 2 (2009, 2011)
Титла на Испания – 3 (2009, 2010, 2011)
Купа на Испания – 2 (2009, 2012)
Суперкупа на Испания – 3 (2009, 2010, 2011)
Общо: 15 трофея за 4 сезона

байерн_1.jpgБайерн – Челси 2:2 (след пр., при дузпите 5:4)
0:1 Фернандо Торес (8), 1:1 Франк Рибери (48), 1:2 Еден Азар (94), 2:2  Хави Мартинес (120)