Българският национален отбор по волейбол излиза срещу Сърбия в четвъртфинален мач от европейското първенство по волейбол в Полша. Двубоят в Краков започва в 21:30 часа.

Пламен Константинов едва ли ще направи промени в стартовия състав, който вчера обърна Финландия и се класира за настоящата фаза на Европейското. Сръбският му колега Никола Гърбич пък няма причини да сменя играчи от тима, взел важната победа на финландците, гарантирала на отбора му първото място в класирането на групата и директно класиране за четвъртфиналите.

Победа днес ще ни прати на полуфиналите, а това е само една крачка до жадуваните медали. За последно се окичихме с отличия на Европейското през 2009 година, когато взехме бронз. Тогава отново играхме със Сърбия, но в груповата фаза и спечелихме с 3:2.

Днешният сблъсък със западните ни съседи ще бъде втори между двата отбора за тази година. През това лято бихме сърбите с 3:2 в мач от Световната лига в Аржентина. С този успех сложихме край на серията от седем поредни загуби от този съперник.

Трябва да се отбележи, че тогава за Сърбия не игра голямата звезда на тима Никола Атанасийевич. Диагоналът получи почивка за Световната лига, а сега на европейското първенство трудно влезе в ритъм и има 17 точки за пет изиграни гейма. Той обаче блесна в последния мач срещу Финландия, когато реализира 12 точки и явно вече е във форма точно за важната част от шампионата на стария континент.

СЪРБИЯ – БЪЛГАРИЯ

Днес от 21:30 часа по БНТ 2
Краков, „Таурон Ареан“
Съдии: Душан Ходон (Словакия), Лучиян-Василе Настасе (Румъния)

ВЕРОЯТНИ СЪСТАВИ
СЪРБИЯ БЪЛГАРИЯ
1.Никола Йовович (197 см/25 г.) 1.Георги Братоев (203 см/29 г.)
2.Урош Ковачевич (197 см/24 г.) 2.Тодор Скримов (191 см/27 г.)
3.Драган Станкович (205 см/32 г.) 3.Николай Николов (206 см/31 г.)
4.Александър Атанасийевич (200 см/26 г.) 4.Цветан Соколов (206 см/27 г.)
5.Неманя Петрич (202 см/30 г.) 5.Николай Пенчев (197 см/25 г.)
6.Сречко Лисинац (205 см/22 г.) 6.Виктор Йосифов (204 см/31 г.)
Либеро: Невен Майсторович (193 см/28 г.) Либеро: Теодор Салпаров (187 см/35 г.)
Резерви: Александър Околич (205/24), Милан Катич (202/24), Горан Скундрич (197/30), Максим Буцулиевич (192/26), Дражен Лубурич (202/24), Марко Подрашчанин (203/30), Никола Росич (192/33)

Резерви: Георги Сеганов (198/24), Розалин Пенчев (197/22), Велизар Чернокожев (208/22), Теодор Тодоров (208/27), Тодор Алексиев (204/34), Светослав Гоцев (205/26), Владислав Иванов (188/30)

Селекционер: Никола Гърбич Селекционер: Пламен Константинов

Баланс: 20 мача, 8 победи за България, 12 победи за Сърбия
* В баланса не са взети под внимание мачовете срещу Югославия преди войната в началото на 90-те години.