Волейболистите от националния отбор на Русия успяха да спрат хегемонията на Бразилия в Световната лига. Възпитаниците на наставника Владимир Алекно спечелиха за втори път Световната лига, след като на финала спечелиха срещу “селесао” с 3:2 (23:25, 27:25, 25:23, 22:25, 15:11). Двубоят се игра пред 12 000 зрители в зала "Ерго Арена" в Гданск (Полша). Бразилия спечели седем от последните девет издания на турнира, като единствено САЩ триумфира през 2008 година, а сега и Русия.

Сборная беше в една предварителна група с България. Нашите загубиха два пъти в Сургут, но след това спечелиха важен мач във Варна с 3:1 гейма, който на практика ни класира на финалите в Полша. В четвъртата среща "лъвовете" паднаха с 2:3, но със спечелените два гейма успяха да се промъкнат до финалната фаза на турнира в Гданск.

За пореден път най-полезен за руския тим стана Максим Михайлов с 26 точки, а Денис Бирюков завърши с 15 точки. За бразилците Жиба и Тео Лопеш реализираха по 16 точки.

В първия гейм резултатът се движеше точка за точка, като първото техническо прекъсване дойде при 8:6 в полза на бразилците. Отборът по-късно успя да увеличи преднината си - 13:9, но възпитаниците на Владимир Алекно бързо се върнаха, изравнявайки при 15:15. Размяната на точки беше до края на гейма, който Бразилия взе с 25:23, главно благодарение на аса на Лукаш Сааткамп на гейм-бол.

Във втората част ролите бяха обърнати, като Русия успя да поведе в началото. Сборная водеше с 8:7 на първата почивка. Максим Михайлов след това изведе руснаците до аванс от три точки. Русия първа стигна до гейм-бол при 24:23. Борбата се завърза и в игра влязоха и стратегиите за нарушаване на игровия ритъм с постоянни прекъсвания на играта. Наставникът на вторите в света Алекно постигна по-голям успех, принуждавайки бразилците да изпълняват предпазливо сервис при 25:25. Максим Михайлов и Денис Бирюков обаче завърнаха мача, извеждайки тима си до 27:25.

Третата част започна също добре за Русия. Отборът набързо направи разлика при 7:2, след това 8:4 и 14:10. С поредни атаки на Жиба и Мурильо „селесао" не позволи на съперника да направи разликата непреодолима и мачът отново се завърза при 19:18 в полза на Русия, след като Тео успя да реализира с удар по блокадата. Бирюков и Михайлов отново се оказаха над всички и след нов блокаут Русия водеше с 21:19. Михайлов заби през Жиба и Русия отново сервираше за гейма при 24:22. Жиба върна една точка, но след прекъсването на Алекно, Михайлов изстреля поредната си ракета, за да обърне резултата в полза на Русия.

Петият решителем гейм започна много равностойно и с няколко миниобрата до 5:5, след което руснаците поведоха със 7:5 след два блок-аута на Максим Михайлов и Тарас Хтей. Въпреки тайм-аута за Бернардо Резенде размяната на полетата дойде при 8:6 за Сборная след нова мощна атака на Михайлов. Руснаците увеличиха аванса си при 11:8 след аут на Мурильо Ендрес, след което спечелиха гейма с 15:11 след бомбена атака на Максим Михайлов, а с това и титлата след 3:2./БЛИЦ

Бразилия - Русия 2:3 (25:23, 25:27, 23:25, 25:22, 11:15)