Националният отбор на България по волейбол се класира за финалите на Световната лига. Турнирът ще се проведе от 6 до 10 юли в Полша. “Лъвовете” загубиха последната си среща от предварителна група “В” с 2:3 гейма от Русия (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 12:15). Спечелените два гейма и 1 точка обаче бяха напълно достатъчни на нашите да се класират сред най-добрите 8 отбора за финалите на Световната лига. Повече от 5000 фенове изпълниха до краен предел залата във Варна и подкрепяха момчетата на Радостин Стойчев. Сред гостите бяха президентът Георги Първанов, заместник министърът на спорта Иван Ценов, министърът на отбраната Аню Ангелов.

Сигурните финалисти вече са Бразилия, домакинът Полша, Русия, Италия и Аржентина. Очаква се и САЩ утре да спечели срещу Пуерто Рико категорично и да се присъеди към финалистите. Битката за последното 8-о място за финалите е между Куба и Сърбия.

Националите по волейбол не бяха играли на финалите на турнира от 2007 година, когато завършиха на 5-о място. В следващите три издания (2008, 2009, 2010) нашите не успяха да стигнат до финалната фаза на Световната лига.

"Лъвовете" загубиха първия гейм с 14:25, но взеха втория с 25:23. Гостите спечелиха и третия гейм с 25:13. Момчетата на Радостин Стойчев спечелиха инфарктно нужния четвърти гейм с 25:22, който ги класира на финалите на Световната лига. В тайбрека руснаците победиха с 15:12.

Гостите от Русия започнаха много по-добре и набързо поведоха с 5:1. Радостин Стойчев взе прекъсване, но то не доведе до кой знае какъв резултат. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за Русия. Разликата нарасна на 6 точки в полза на Сборная при 13:7. Матей Казийски намали до 9:14, но Русия задържа разликата от 6 точки при второто техническо прекъсване след ефективна тройна блокада срещу Тодор Алексиев - 16:10. Алексиев се реваншира за 11:17. Отново Тодор Алексиев направи 12:18. При 13:20 дебют в официален мач за националния отбор на България направи второто либеро на състава ни Мартин Божилов, който замени Тодор Алексиев. Русия поведе с 22:14 и спокойно затвори гейма с 25:14.

Във втория гейм нашите стартираха по-добре и поведоха с 4:3 след три отлични атаки на Тодор Алексиев. Последваха пет поредни точки за Русия и резултатът стана 8:4 за тях при първото техническо прекъсване, а след това гостите увеличиха аванса си на 9:4. При този резултат Владо Николов се появи на игрището и замени Цветан Соколов. Максим Михайлов направи 10:5, а Денис Бирюков 11:5. Владо Николов намали с мощна атака по правата до 9:14. Сергей Гранкин сгреши при разпределянето и нашите спечелиха точка за 10:14. Два поредни единични блока на Теодор Тодоров и България намали до 13:15. Русия направи 16:13 при второто техническо прекъсване. Матей Казийски намали до 17:19, а атака в аут на Михайлов намали преднината на Русия само до 1 точка - 18:19. Сборная поведе при 21:19. След това обаче руснаците сбъркаха на два пъти и нашите изравниха при 21:21. Две атаки в аут на Хтей и Максим Михайлов донесоха преднина на “лъвовете” за 23:21. Виктор Йосифов направи блокада за 24:22, а Тодор Алексиев затвори гейма с мощна атака за 25:23.

В третия гейм нашите отново бяха неузнаваемо слаби и гостите набързо го спечелиха с 25:13. Сборная поведе с 3:1, а след това с 5:2. “Лъвовете” все пак изравниха при 7:7, размяната на точки продължи до 10:10. Руснаците поведоха с 12:0, след което Радостин Стойчев взе прекъсване. Владо Николов намали на 11:12, но момчетата на Алекно набързо забиха пет точки за 16:12 при второто техническо прекъсване. До края на гейма Русия дръпна с 20:13, последваха пет точки за 25:13.

Четвъртият гейм се оказа решаващ за България. Нашите го спечелиха след много мъки, но показаха геройство и успяха. Русия поведе с 4:2, след което Тодор Алексиев намали на 4:5, а Соколов реализира при 5:6. Гостите увеличиха аванса си при 11:6 и геймът ни се изплъзваше. Гостите залагаха на мощен сервис, който им носеше успех. Те сгрешиха два пъти и резултатът стана 11:8. Тошко Алексиев много технично направи 9:11. Алекно взе прекъсване, но след него Бирюков атакува в аут - 10:11. В игра се появи Христо Цветанов на мястото на Виктор Йосифов. Максим Михайлов направи ас за 13:10. Цветан Соколов намали до 12:13 и 13:14. Техничен блокаут на Тарас Хтей и Русия поведе с 16:14 при второто техническо прекъсване. България изравни при 16:16 след фантастичен единичен блок на Теодор Тодоров. Дмитрий Мусерский с мощна атака в центъра направи 18:16. Цветан Соколов намали до 17:18 с мощна атака по правата. Ас на Теодор Тодоров доведе до равенство 18:18. Цветан Соколов изравни отново за 19:19, а отново Соколов с лек и премерен удар до линията изведе България напред – 20:19. Нашите продължиха да атакуват и Казийски реализира за 22:19. Мусерский направи ас от сервис и резултатът стана 22:21. Затворихме гейма след единичен блок на Цветан Соколов за 25:22.

Тайбрекът започна ударно за Русия и гостите поведоха с 4:1 и 5:2. Сборная дръпна с 5 точки при техническото прекъсване - 8:3. Владо Николов се завърна в игра и намали до 5:9. Матей Казийски направи 6:9. Тарас Хтей обаче увеличи разликата до 11:7 за Русия. Матей Казийски направи блок за 9:11. Отново капитанът реализира за 11:12 и имахме надежди, че ще спечелим. При следващия сервис Матей прати топката в мрежата - 11:13. Последва ас на Максим Михайлов и мачбол за Русия при 14:11. Тошко Алексиев намали до 12:14, но Максим Михайлов записа последната точка в мача - 15:12 в тайбрека и 3:2 гейма за Русия в мача.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 2:3 гейма (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 12:15)

България: Андрей Жеков - 2 точки, Цветан Соколов - 14 точки, Матей Казийски - 12 точки, Тодор Алексиев - 15 точки, Теодор Тодоров - 5 точки, Виктор Йосифов - 1 точка - Владислав Иванов-либеро (Владимир Николов - 6 точки, Христо Цветанов - 1 точка)
Треньор: Радостин Стойчев

Русия: Сергей Гранкин - 3 точки, Максим Михайлов - 20 точки, Тарас Хтей - 15 точки, Денис Бирюков - 14 точки, Александър Волков - 11 точки, Дмитрий Мусерский - 19 точки - Александър Соколов-либеро
Треньор: Владимир Алекно