Аржентина и Германия се изправят в четвъртфинален сблъсък на Мондиал 2010. Двата тима имат да разрешават спор, започнал преди 4 години на предишното световно първенство и на същата фаза. Тогава немците се наложиха с дузпи, а срещата завърши с масово меле. На осминафиналите “гаучосите” отстраниха Мексико (също както и сега). Противопоставянето на двата тима е с повече от 50-годишна давност и е доста тясно свързано със световните първенства. В досегашните 18 мача, 5 са проведени на такъв форум. Дори първите два сблъсъка са изиграни на мондиали. През 1954 г. защитаващият световната си титла тим на ФРГ побеждава с 3:1, въпреки че още в третата минута изостава с един гол. През 1966 г. двата тима правят нулево равенство в Бирмингам.

Останалите три мача между Аржентина и Германия на световни първенства обаче са част от футболната класика. Първите два от тези сблъсъци са финалите на световните първенства през 1986 и 1990 г., а третият – вече споменатият четвъртфинал от Мондиал 2006. Турнирът през 1986 г. е първенството на Диего Марадона – настоящият селекционер на Аржентина. Феноменалният № 10 изигра главната роля за триумфа на тима си преди 24 години. На финала срещу ФРГ “гаучосите” се оттеглят на полувремето с един гол аванс след попадение на Хосе Луис Браун, а 10 минути след почивката преднината им е удвоена с гола на Хорхе Валдано. Четвърт час преди края Румениге връща надеждите на “маншафта”, а в 80-ата минута Руди Фьолер изравнява. Три минути след това Марадона извежда Хорхе Буручага в коридор и той носи втората световна титла на страната си.

Четири години по-късно двата тима отново са на финал на световното първенство. Този път Аржентина не успява да убеди с играта си през целия турнир, но стига до мач за титлата благодарение на невероятните спасявания на дузпи от вратаря Серхио Гойкочея на четвъртфинала срещу Югославия и на полуфинала срещу Италия. Съдбата на световната титла е решена имено от 11-метров наказателен удар. В 85-ата минута немците получават спорна дузпа от мексиканския рефер Едгардо Кодесал заради съмнителен фаул на Нестор Сенсини срещу Руди Фьолер. Дори сълзите и молбите на Марадона не успяват да трогнат съдията. “Гаучосите” завършват мача с 9 души след червения картон на резервата Педро Монсон в 67-ата минута и втория жълт картон на Густаво Десоти в последните минути.

Най-пресни спомени зрителите имат от четвъртфинала на Мондиал 2006. Редовното време завършва 1:1 след попадения на Аяла и Клозе. Германците се налагат след изпълнение на дузпи, като след това става ясно, че вратарят Леман е получавал помощ от листче. На хартиения къс е записан стила на изпълнение на дузпи на аржентинските национали и стражът отразява ударите на Аяла и Камбиасо. Мнозина специалисти в Аржентина след това критикуват решението на селекционера Хосе Пекерман да остави при резервите в този мач изряващата звезда Лионел Меси. Още в първата минута на мача резервата на “гаучосите” Леандро Куфре получава червен картон. Това обаче не го укротява и той е главен герой в сбиването след мача. С удар от кунг-фу Куфре атакува Пер Мертезакер, който превивайки се от болка пада на тревата. По-късно на високия немски бранител са направени 4 шева над коляното. Германците обаче отвръщат на удара и Торстен Фрингс и Джералд Асамоа се нахвърлят над виновника. Заради действията си Фрингс е наказан и не играе за “маншафта” на полуфинала, загубен с 0:2 от Италия. Макси Родригес също участва в мелето и получава санкция от ФИФА.

За последно двата отбора играха един срещу друг на 3 март тази година. Това стана в контролна среща, играна в Мюнхен. Аржентина се наложи с 1:0 след гол на Гонсало Игуаин. Със сигурност днес ни очаква поредното издание на футболната класика – Аржентина срещу Германия. Диего Марадона има шанс да увеличи тежестта на легендарния си статут с победа над немците. Младият германски тим обаче заслужава похвали с показания до момента стил и ще се опита да зарадва сънародниците си. В дните преди мача бяха изказани някои остри думи между различни хора от двата лагера, но други говореха с респект за противника. Продължението на словестната война и демонстрацията на взаимното уважение ще се състои в Кейптаун.

МАЧОВЕТЕ МЕЖДУ ГЕРМАНИЯ И АРЖЕНТИНА
08.06.1958 г., Малмьо (Шв), СП-групи
Аржентина – ФРГ 1:3
1:0 Корбата (3), 1:1 Ран (32), 1:2 Зелер (42), 1:3 Ран (79)

16.07.1966 г., Бирмингам (Анг), СП-групи
ФРГ – Аржентина 0:0

14.02.1973 г., Мюнхен, контрола
ФРГ – Аржентина 2:3
0:1 Гисо (4), 0:2 Алонсо (14), 0:3 Бриндиси (67-дузпа), 1:3 Хайнкес (78), 2:3 Кулман (89)

05.06.1977 г., Буенос Айрес, контрола
0:1 Фишер (8), 0:2 Фишер (61), 0:3 Хьолценбайн (70), 1:3 Пасарела (73)

12.09.1979 г., Берлин, контрола
ФРГ – Аржентина 2:1
1:0 Алофс (47), 2:0 Румениге (58), 2:1 Кастро (84)

01.01.1981 г., Монтевидео (Ур), Мундиалито
Аржентина – ФРГ 2:1
0:1 Хрубеш (42), 1:1 Калц (85-автогол), 2:1 Рамон Диас (88)

24.03.1982 г., Буенос Айрес, контрола
Аржентина – ФРГ 1:1
0:1 Дремлер (33), 1:1 Калдерон (67)

12.09.1984 г., Дюселдорф, контрола
ФРГ – Аржентина 1:3
0:1 Понсе (5), 0:2 Понсе (36), 0:3 Буручага (58), 1:3 Якобс (78)

29.06.1986 г., Мексико Сити (Мек), СП-финал
Аржентина – ФРГ 3:2
1:0 Браун (23), 2:0 Валдано (55), 2:1 Румениге (74), 2:2 Фьолер (83), 3:2 Буручага (85)

Германия – Аржентина 1:2
0:1 Диас (5), 1:1 Мьолер (9), 1:2 Балбо (65)

17.04.2002 г., Щутгарт, контрола
Германия – Аржентина 0:1
0:1 Сорин (48)

09.02.2005 г., Дюселдорф, контрола
Германия – Аржентина 2:2
1:0 Фрингс (28-дузпа), 1:1 Креспо (40-дузпа), 2:1 Курани (45), 2:2 Креспо (81)

21.06.2005 г., Нюрнберг, Купа на конфедерациите-групи
Аржентина – Германия 2:2
0:1 Курани (29), 1:1 Рикелме (32), 1:2 Асамоа (52), 2:2 Камбиасо (74)

30.06.2006 г., Берлин, СП-четвъртфинал
Германия – Аржентина 5:3 след дузпи (1:1 в ред. вр. и след прод.)
0:1 Аяла (49), 1:1 Клозе (80)
При дузпите: 2:1 Ньовил, 2:2 Крус, 3:2 Балак, 3:2 Аяла (Леман спасява), 4:2 Подолски, 4:3 Макси Родригес, 5:3 Боровски, 5:3 Камбиасо (Леман спасява)

03.03.2010 г., Мюнхен, контрола
0:1 Игуаин (45)

Баланс: 18 мача, 5 победи за Германия, 5 равенства, 8 победи за Аржентина, г.р. 23:25
Заб.: За статистиката мачът от 2006 г. се отчита като равенство 1:1, какъвто е резултатът след изтичането на игралните 120 минути.