Историкът Тодор Чобанов разказа в пост в социалните мрежи за земетресение в София през XIX в., което е усетено чак до Пловдив.

"Онзи ден един млад колега изрази съжаление, че от османска София почти няма запазени постройки. Стана ми малко странно, защото колегата явно не беше чувал, че през 1858 г. голямо земетресение, усетено чак до Пловдив и даже по-далеч, разлюлява града.

Съвременен анализ сочи, че епицентърът е в района на Бояна, а магнитудът - 6.6. Градът е сериозно разрушен - 80% от постройките са повредени. Падат минаретата на 19 от 24-те джамии, 2 от 7-те църкви са повредени сериозно и не могат повече да се използват.

Повредена е и строящата се тогава митрополитска църква "Св. Неделя". Има убити и ранени. От 1836 г. София е загубила административния си статут на седалище на бейлербея - преместил се е в Битоля и властта не полага особени усилия да поправя разрушенията.

Така заварва София и Иречек, който оставя едно от най-картинните описания на "Българската Венеция" - в която почти няма двуетажни сгради, улиците са криви и кални, покрити с дълбоки гьолове", пише Чобанов във фейсбук.