Защо след 10 години може да настъпи поредната ледникова епоха и как учените аргументират позицията си по този въпрос? Експерти от различни страни регистрират сериозен спад на слънчевата активност. Много процеси, които се случват на повърхността на нашата планета, до голяма степен се определят от състоянието на Слънцето, а именно от неговото магнитно поле, пише "Труд". 

Амплитудата и конфигурацията непрекъснато се променят, което провокира промени във вълновото излъчване на небесното тяло. Броят на петната - относително студени области на повърхността на звездата - и нивото на интензивност на слънчевия газ, който е в състояние на плазма, също се променят.

Дългосрочните проучвания доказват, че промените на петната са циклични. Процесите се случват веднъж на приблизително 300-350 години. При първия, най-късия, се променя основната компонента на слънчевото магнитно поле. Броят на петната се увеличава и след това отново намалява.

Вторият период е редовно намаляване на броя на слънчевите петна в 11-годишни цикли. Колебанията могат да достигнат 25-50%. В случай на последния, най-дълъг интервал от петна, може да се появят много малко. Такива промени са регистрирани през 2017 г. А най-дългият известен период продължава от около 1645 до 1715 г. и е известен като Малката ледникова епоха.

Учените са идентифицирали модели във въздействието на тези промени върху климата. И земни, и космически. Ако има много петна, тогава вероятността от повторно свързване на магнитни линии с различна полярност се увеличава. Резултатът от това са светкавици, по време на които се освобождава енергия. Достигайки нашата планета, това провокира смущения в магнитното поле на Земята, смущава спътниците и увеличава вероятността от появата на северно сияние.

Земната йоносфера също е обект на промени: разпространението на късите радиовълни се променя. Слънчевата активност оказва влияние и върху химичните процеси в земната атмосфера.

Интересното е, че дори лека, само 1% промяна в общото електромагнитно излъчване може сериозно да повлияе на температурата и разпределението на въздушните течения на нашата планета. Следователно всеки слънчев минимум по традиция вече се посреща от научната общност с тревога поради високия риск от глобално охлаждане. Разбира се, не е достатъчно леко отклонение, нужно е сериозно. И според изчисленията на изследователи от Изследователския институт по ядрена физика и Физическия факултет на Московския държавен университет, нова малка ледникова епоха може да настъпи между 2030 и 2040 г.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук