„Няма връзка между земетресенията, които се случиха в Румъния и това в Турция. Ако сградите отговарят на критериите за строителство не би трябвало да има срутване“. Това заяви проф. дмн Николай Милошев, директор на Института по сеизмология към БАН, цитиран от БГНЕС.

„Ние непрекъснато усещаме земетресения с ниски магнитуди, сега по-скоро обръщаме такова внимание заради уплаха ни от земетресението в Турция“, заяви още той, след което уточни, че за съжаление все още не може да се предвиди дали ще има земетресение или не.

„Ако говорим за прогноза, то трябва на първо място да се отговори на въпроса къде има вероятност да има земетресение, отговорът е във всеки сеизмичен регион, на второ място – с каква максимална сила би било то, и тук общо взето имаме отговор на въпроса, в България сме наясно с какъв най-висок магнитуд може да бъде трусът, но за съжаление на третия въпрос - кога ще се случи той, нямаме отговор“, поясни сеизмологът.

Относно двата поредни дни земетресения в Румъния, проф. Милошев уточни, че те се доближават до земетресението, което изпитаха перничани през 2012 г, - трусовете са се е усетили в сеизмично активни райони и дългото време, в което жителите там не са усетили земетресения, може би е причината сега да има такива.

„Може би се е натрупала твърде много енергия, която сега се е освободила и затова са се усетили трусове“, коментира още той, след което отбеляза, че ако жилищните сгради отговарят на стандартите, не би трябвало да има поражения за тях.

„Сградите трябва да бъдат стабилни при каквито и да било земетресения, защото те са построени посредством максимума сила на земетресението във всеки един регион. Оттук вече до каква степен се спазват изискванията и при проектирането, и при самото строителство, и след това при ремонтни дейности, е друг въпрос, изискващ мнението на строителни експерти".

На въпроса дали се очакват други трусове в някоя наша страна – съседка, проф. Милошев заяви, че няма как да сме сигурни.

„След земетресенията на 14.02. ние регистрирахме около 14-15 труса у нас и съвсем слабички още толкова е имало в румънската страна, но за мен това е естественият ход на затихване на процеса“, допълни още сеизмологът.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук