Роден експерт-сеизмолог направи страшен анализ на опустошителното земетресение от последните дни
Трусът в Мексико е сред най-силните за последните 100 години – разлом се издигна с 10 сантиметра
Заливът Техуантепек, където е епицентърът на земетресението с магнитуд 8.2, се намира над пространството на подпъхване на тихоокеанската плоча Кокос под Северноамериканската плоча при скорост от 6,4 см / год.
„Това земетресение е сред най-мощните сеизмични събития край Мексико, регистрирани през последния един век“, уточни Главчева.
Земетресението на 19 септември 1985, което лиши от живот огромен брой хора – между 5000 и 45000 според различни източници и рани други 30 хиляди, е с магнитуд 8.0 по скалата за магнитудна оценка на земетресението от четвъртък срещу петък. Земетресение в западния мексикански щат Халиско, станало през юни 1932 година с магнитуд 8.2 по същата скáла и същата дълбочина на източника от 60 км, има документирани поне 400 (неизвестно колко) човешки жертви. Отивайки още по-назад във времето, открива се още по-силно земетресение през 1787 година, чийто магнитуд е оценен на 8.6. Новото земетресение е и най-силно сред земетресенията на планетата ни за 2017 година.
Сеизмолозите в Американската геоложка служба преценяват, че земетресението с магнитуд 8.1 регистрирано в късния четвъртък, е предизвикало близо 10 сантиметра (9.75) издигане по разлома, образуван от огъване на плочата Кокос. В продължение на 30 чáса от момента на основния трус са се случили 18 афтершока с магнитуд 5 и по-голям – максималният реализиран магнитуд по оценка на Мексиканската служба е 6.1. Всеки от тях би могъл да представлява риск за дестабилизираните сгради по крайбрежието и по-навътре в сушата на Мексико, както и на Гибралтар. При тези обстоятелства броят на загиналите от започналата серия земетресения ще нараства (над 60 съобщени от щатите Оаксака, Чиапас и Табаско). А и обявеното досега количество на пострадалите не би могло да е точно и поради нарушаване на комуникациите, което е естествена последица при големи земетресения. Властите в Мексико действат по осигуряване на провизии и вода, както и на медицински грижи, доколкото позволяват условията. Сринати са домове, изградени от глинени плочи и дървен материал, стотици други сгради са повредени в различна степен – включително болници и училища. Праховите частици от разрушения винаги предизвикват валежи, от които обстановката се усложнява още повече. Засегнатият район на Мексико е най-бедният и слабо развит в страната. Очакват се много щети, особено ако последва вторичен трус с магнитуд около 7.
Последвайте ни
0 Коментара: