„В понеделник около акваторията на Западен Тихи океан се случиха три земетресения с магнитуди от 6.1 до 6.6. Ето и тяхната последователност във времето. В 3 часа и 5 минути локално време (време в епицентъра) земетресение с магнитуд 6.1 удари остров Хаапай (малко над 7500 жители) на Кралство Тонго“. Това заяви експерт-сеизмологът Румяна Главчева, цитирана от Фокус.

„Административният център Пангаи (около 1740 жители) на острова трябва да е изпитал разбуждащо сътресение от IV степен по 12-степенната скáла за интензивност. Интензивността в Нукуалофа (около 22500 ж.) – столицата на държавата, намираща се на около 240 км в юг-югоизточна посока от епицентъра на остров Тонгатабу (71260ж.) от архипелага на държавата Тонго, е още по-ниска. При въздействия с такава сила няма щети. 

Земетресението е в район на интензивно взаимодействие между тихоокеанската и австралийската плоча – подпъхване на първата към запад със скорост около 75 милиметра в година. На около 200 км изток-югоизток от новия епицентър през 2006 година става земетресение с магнитуд 8.0 и плитък източник, както и сега. Сътресения атакуват и Нова Зеландия, но повредите са твърде слаби.

Следващите две силни земетресения са в 7:34 и около 9:50 сутринта време в епицентъра в понеделник 9 октомври, както следва. Земетресение с магнитуд 6.6 и епицентър в западната част на Алеутската дъга се появява в резултат от вмъкване на тихоокеанската плоча в мантията под Северо-Американската плоча.

Сеизмичният източник е на дълбочина от 110-120 км. И тук движението е със скорост от около 75 мм/година с генерална посока към запад. Има сведение, че трусът е вяло усетен чак на 980 км източно от епицентъра в Николски, САЩ. За щастие, въздействаната област е много рядко населена. Последното силно земетресение на деня понеделник е с магнитуд 6.2 в района на островите Балени, намиращи се в Южно море.

Земетресението фактически е продукт на процесите по океанската граница между Тихия и Южния (Антарктически) океан. Епицентърът е на около 2000 км юг-югозападно от Новозеландски територии. Източникът му е само на около 10 км под океанското дъно и сътресения не са усетени по обективни причини“, каза още Главчева.