Рано тази сутрин, в 05:28 часа, земетресение с магнитуд 2.4 по скалата на Рихтер беше регистрирано в района на Благоевград, съобщиха от Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките (НИГГГ-БАН).

Според данните на института, епицентърът на труса се намира на около 10 километра северно-североизточно от Благоевград и на приблизително 69 километра южно от София. Дълбочината на земетресението е измерена на 14 километра, което го поставя в категорията на умерено дълбоките сеизмични явления.

Няма данни за щети или пострадали

Въпреки че трусът е бил слабо усетен, най-вече в населените места в близост до епицентъра, към момента няма данни за нанесени материални щети или пострадали хора.

Според експертите от НИГГГ-БАН, при такива ниски магнитуди е малко вероятно да се регистрират сериозни последици, но институцията продължава да следи внимателно сеизмичната активност в района.

Сеизмичната активност в Югозападна България

Благоевградска област попада в една от по-активните сеизмични зони на България. Регионът периодично преживява леки и умерени земетресения, като повечето от тях не водят до сериозни последици.

Според геофизиците, земетръсните движения в района са свързани с разломни линии, преминаващи през Западна България, включително известния Кресненски разлом, който в миналото е бил сцена на 

Макар че земетресения с магнитуд около 2.4 по Рихтер рядко създават проблеми, експертите напомнят, че България се намира в активна сеизмична зона. Най-силните земетресения у нас в последните сто години са се случвали именно в югозападната част на страната, включително разрушителното Кресненско земетресение от 1904 г., което е сред най-мощните, регистрирани на Балканите.

Затова специалистите препоръчват на гражданите винаги да бъдат подготвени за евентуални по-силни трусове, като знаят как да реагират при земетресение и да спазват указанията на компетентните институции.

НИГГГ-БАН уверява, че ще продължи да следи сеизмичната обстановка в региона и при необходимост ще предоставя допълнителна информация.