Резиденцията на Тодор Живков в Банкя може да бъде спасенa от изчезване и да заживее нов живот. Оказва се, че през тази седмица екип от млади архитекти виждат бъдеще за сградата. 

Годината е 1972, България е Народна република, цялата финансова и политическа власт е в ръцете на комунистическата партия. Нейните най-висши членове оформят елита на обществото.

През същата година започва работата по балнеосанаториума в Банкя – един от последните дворци на държавната власт. Той се посещава от малцина влиятелни личности, които се къпят в извънреден за страната лукс. Днес там ни посрещат бурени и графити, отломки от една бляскава архитектура.

Илиян Николов работи по проекта на санаториума, но основен архитект е баща му – Павел Нколов. Той стои зад големи проекти, сред които реконструкция на заседателната зала на Народното събрание и санаториума в Наречен.

Санаториумът е построен през 1978 г., а през 80-те се харесва на държавния глава Тодор Живков, който превръща сградата в своя лична резиденция. Там той посреща събития като смъртта на дъщеря си Людмила и историческия Пленум на 10 ноември 1989 г.

След падането на режима Живков е принуден да напусне резиденцията.

Падането на Тато предсказано след нощ в резиденцията на смъртта

През 90-те собственик става японска милионерка, която се опитва да го превърне в голф клуб, но умира през 1999 г. Оттогава обектът се прехвърля между родните институции. Настоящият собственик е Областна администрация-София.

„Спаси София“ забърка нов скандал, ето кое емблематично място край Банкя иска да прилапа

От средата на май месец тази година вече има надежда за бившето соцбижу. Екип за реставрацията сформира архитект Павел Николов – внук на архитекта на резиденцията.

Архитектите Николов и Райновски в екип с фондация „Колективът“ организираха конкурс за различни идеи как да се реставрира Резиденцията.

Стигат до извода, че са нужни няколко етапа.

Първият –проверка на безопасността, кои помещения са годни за реставрация и кои не. Вторият – реновиране на площите около самата резиденция.

След като върнат живота на площите около резиденцията чрез публични събития, ще бъде възможно и реновирането вътре. Екипът на архитектите Николов и Райновски предлагат всяко от помещенията да се възстанови с различни цели.

Басейнът да бъде за спорт, кинозалата за събития и конференции, към бившата хотелска част да се добавят зони за работа онлайн, корпус за обучения и други.

По техни изчисления, цялостната реставрация ще струва 20 млн. евро, а средствата ще търсят от родни институции и неправителствения сектор. И така, сектор по сектор, младият екип действа с конкретни предложения как Резиденцията да бъде възстановена само в рамките на 5 години.

Източник, снимки и видео: bTV