До 2-3 години София ще се избави от голяма напаст, но иде друга неочаквана
Няма да има бездомни кучета, но ще започнем да ловим котки, заяви шефът на „Екоравновесие“
Той уточни, че това е в резултат на програмата „Вземи, кастрирай и върни на място“, която е успешна, и по която Столичната община работи повече от 10 години.
„Програмата е доста успешна. Тя стартира през 2007 г. Тогава беше направено преброяване на уличните кучета на територията на Столичната община, което показа, че четириногите бездомници са 20 000. Последното преброяване от 2015 показа, че те рязко са намалели и вече са 3844. До дни очакваме да станат готови резултатите и от преброяването, което ние поръчахме за тази година“, каза Асенов.
Според него броят на уличните кучета не се дължи на размножаване, а на незаконните развъдници за кучета и стопани, които изхвърлят домашните си любимци.
„И ако допреди години в приютите не можеше да се види породисто куче, то сега броят им нараства“, обясни директорът на предприятието и допълва, че в момента в приюта в Горни Богров има кучета от породите „Ротвайлер“, „Чао-чао“, „Питбул“, „Акита ину“ и др.
Друг проблем е и т.нар. „кучешки туризъм“, но Асенов е обнадежден, че и той ще се реши с приемането на промените в Закона за защита на животните, в който ще залегне Националната програма за овладяване на популацията на бездомни животни.
„Тя ще задължи всички общини да работят по проблема с бездомните кучета, а не само софийската, която вече години наред се бори с проблема. Чрез програмата се надявам да се ограничи и т.нар. „кучешки туризъм“, защото напоследък се наблюдава зачестяване на тази практика, прилагана от съседни общини. Вместо да се борят с популацията на бездомните животни в населените места, те ги товарят на бусове и ги докарват в столицата. Надявам се, че след като новата програма заработи в национален мащаб проблемът с уличните кучета ще изчезне окончателно“, убеден е директорът на ОП „Екоравновесие“.
Веселин Асенов коментира и случаите на нахапани хора от кучета. „Все по-рядко имаме сигнали за ухапвания от бездомни кучета. По-често инцидентите са предизвикани от домашни животни. Те се дължат на безотговорното отношение на стопаните, които пускат кучета от агресивни породи да се разхождат безконтролно по улици и в паркове, без намордници и без повод както изисква законът“, категоричен е той.
Асенов добави, че „Екоравновесие“ може да поеме и контролните функции над стопаните на домашни любимци, защото очевидно Столичният инспекторат не може да се справи. Той изтъкна, че се задава и ново предизвикателство пред тях, а именно бързо нарастващият брой на уличните котки.
„Започнахме да получаваме все повече сигнали за наличие на бездомни котки. В най-скоро време Столичната община ще започне да работи и по този проблем. Задачата тук е по-сложна, защото котките се залавят доста по-трудно. Те са по-умни и хитри от кучето, често се завират по мазета или се качват по дърветата и за тяхното улавяне ловецът ще трябва да притежава специални умения. По примера на програмата за безстопанствени кучета и за тях ще се изграждат приюти“, каза още директорът.
Стана ясно още, че приключва ремонтът на приюта в Сеславци и предстои да бъде открит другата седмица. Той е изцяло подновен и клетките ще са стъклени. „Условията и в приюта в Горни Богров, в който в момента има близо 1500 кучета също са подобрени“, уверява Асенов, който добави, че през летния сезон са разположили мрежи срещу слънце, а зимата ограждат приюта срещу снегонавявания.
Последвайте ни
0 Коментара: