След множество протести против събарянето му, запалването на крана, паметникът "1300 години България" бе окончателно демонтиран.

Предстои свалените от него фигури да бъдат реставрирани и съхранени като експонати в Националния исторически музей. На мястото на вече разрушения паметник се предвижда да бъде възстановен военният мемориал в памет на загиналите войници и офицери от Първи и Шести пехотен полк във войните за национално обединение, съобщава БГНЕС.

"Можеше да остане ако беше завършен. Понеже не е довършен, затова го махат", коментират софиянци. Паметникът започва да се руши малко след откриването му през 1981 г.

Две години по-късно през 1983 г. му бива отнет и Акт 16 поради пропуски в строителството. През 2012 г., след извършени огледи и направени експертизи се налага да бъдат демонтирани част от плочите му.

Решението за демонтажа е взето две години по-късно през 2014 г. след заседание на Общинския съвет и потвърдено от съда след няколко месеца оспорване от страна на автора му проф. Валентин Старчев.

Някои граждани са на мнение, че паметникът е трябвало да остане.

"Трябваше да остане, защото това е символ на историята и когато един народ се опита да деконструира, да подмени това, което е общата памет от народа означава, че се страхува от нея", заяви един столичанин край премахнатия паметник.

"Според мен без този паметник ще е по-добре", контрира друг минувач и допълва: "Първо, защото е грозен. Второ, защото е опасен и трето, че никога не е имало такъв паметник официално по документи. Според мен мемориалите на двата полка, които са изиграли ключова роля в обединението на България, трябва да бъдат възстановени!"