На 15 април 1957 г. в София е открит Централният универсален магазин (ЦУМ). Той е първи такъв магазин, който прилича на днешните тип мол, построен по чужд образец и сочен за най-големия на Балканите. Но за поколенията отпреди 1989 г. той означава много повече от пазаруване., пише София24.

Сградата е проектирана от архитект Коста Николов през 1956 г. и е построена година по-късно в архитектурния център на София, т. нар. Ларго.

ЦУМ е открит през 1957 г., година след Априлския пленум. Сградата и до днес е величествена – търговска площ от 19 000 кв. м на 6 етажа, още 11 000 квадрата офис площи на три нива.

Тук са монтирани и първите ескалатори у нас. На партера се предлагат пощенски марки, филателия и нумизматика, бижута, картини, цветя, ръчно изработени сувенири от Задругата на майсторите. На първия етаж са и детските играчки.

Кадри от щандовете са заснети през 70-те години във филма "Таралежите се раждат без бодли“.

На втория етаж са "дамските стоки“, а на третото ниво – "мъжките“. На последния етаж са се продавали китари. Появяват се рекламни брошури, наречени "Една седмица в София“, в които посещението на ЦУМ е в задължителната програма.

Основна реконструкция на сградата е направена през 1986 г. под ръководството на арх. Атанас Николов.

До 1998 г. ЦУМ си работи като универсален магазин за конфекция, парфюмерия, козметика, електроника, а след обновяването през 2001 г., в което участва британски екип, е открит отново като търговски център, който приютява магазини на различни марки и вериги.

3 г. по-късно сградата е продадена. Оттогава съдбата на ЦУМ е постоянно под въпрос.

Покойният проф. Божидар Димитров предлагаше сградата да приюти Националния исторически музей.