Специализираният апелативен съд окончателно отстрани от кметския пост кмета на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, съобщи БНР.

Според прокуратурата, въпреки че е от почти два месеца в ареста, Иванчева продължава да управлява общината.

Иванчева е отстранена от поста временно, докато не приключи делото срещу нея. Производството за заместничката ѝ Биляна Петрова беше прекратено, след като стана ясно, че тя е уволнена от и.д. кмет Румен Русев.

Припомняме, по време на днешното заседание Десислава Иванчева и Биляна Петрова бяха въведени в съдебната зала с белезници. Днес, от третия път Специализираният апелативен съд даде ход по същество на делото за окончателно отстраняване от кметския пост на кмета на столичния район "Младост" Десислава Иванчева и заместника ѝ Биляна Петрова.

Иванчева и Петрова, поискаха да не се дава ход на делото и още време да препишат всички СРС-та по делото, защото установили, че е започнала подмяна на страници.

Диалози между другия обвиняем Петко Дюлгеров и бизнесмена, от когото, според прокуратурата, тримата са поискали и получили 70 хиляди евро Александър Ваклин, които вече били чели, няколко дни по късно били редактирани в полза на Ваклин, твърдят Иванчева и Петрова.

Двете останаха в съдебната зала с белезници до влизането на съдебния състав. Те не успяха да осъществят комуникация с медиите чрез коментари и предварително подготвени написани листове.

Заместник-кметицата Биляна Петрова освен това поиска отвод на всички съдии от Специализирания апелативен съд, защото били предубедени, както и цялата прокуратура.

Тричленният съдебен състав отказа да си даде отвод с мотив, че не смята, че е заинтересован от изхода на процедурата по отстраняване от длъжност на двете.

Според съдебния състав опасенията на Биляна Петрова били "абстрактни", тъй като няма никакви доказателства, че те ще действат небезпристрастно. Час след началото на заседанието все още не е започнало обсъждането на конкретния предмет на делото, а именно да бъдат ли окончателно отстранени от постовете им.

Заповед на Иванчева от килията за уволнението на заместника ѝ Румен Русев - по-късно назначен за и.д. кмет на "Младост", мотивира прокуратурата да поиска отстраняването ѝ. В заповедта разследващите видяха заплаха срещу ключов свидетел, разказал за корупционните практики в общината.

Преди две седмици Спецсъдът позволи на обвиняемите Десислава Иванчева и Биляна Петрова да четат секретните материали по делото, и отложи на два пъти окончателното решение.

Във вторник двете пристигнаха в Апелативния специализиран съд с листа, на които бяха преписани на ръка откъси от СРС-та. В тях представени с инициалите Д. и В., те се чудят как "ББ и ЦЦ търпят Иванчева", притесняват се, че "София ще се напълни с такива като нея и даже ще се появят на държавно ниво, ако не бъдат взети мерки", те обсъждат и дали да не я заведат на Витоша, ако откаже да вземе парите.

Припомняме, на 17 април 2018 г. кметът на столичния район "Младост" бе показно арестувана в центъра на София. Тя престоя часове наред на улицата, заобиколена от полицаи, служители на прокуратурата и на антикорупционната агенция. Арестът стана ден преди обявената пресконференция за опасността от застрояване на зелените площи в района и седмици след като Иванчева бе сезирала прокуратурата за съмнения за фалшификация на документи от страна на инвеститор. На 20 април Спецсъдът остави за постоянно в ареста Десислава Иванчева.

На 23 май 2018 г. спецпрокуратурата поиска от Спецсъда да отстрани Иванчева като кмет на столичния район "Младост", след като стана ясно, че от килията си в ареста Иванчева е издала заповед за уволнението на заместник-кмета на "Младост" Румен Русев, който е един от основните свидетели срещу нея. Иванчева също така подписала от ареста, че назначава пиара на района Петър Кърджилов за зам.-кмет на "Младост".

От прокуратурата тълкуват, че факта, че Иванчева иска да управлява общината, макар и да е задържана за постоянно, е опасен прецедент, както и предупреждение към свидетелствалите срещу нея хора от администрацията в "Младост". Наблюдаващите прокурори решиха, че уволнението на Русев е опит той да бъде притиснат, така че да оттегли показанията си.

На заседанието на Спецсъда магистратите решиха да отстранят Иванчева от длъжност. Решението беше обжалвано пред Апелативният специализиран съд.

Според кметицата на "Младост", кадровите ѝ решения са в синхрон със закона, а действията на прокуратурата целели "политическото ѝ унищожение".

Тогава Иванчева заяви, че случващото се е репресия. По думите ѝ няма доказателство, което да доказва, че те са виновни. "Ние нямаме право да се защитим, а бяхме помолили за пресконференция", отбеляза Иванчева и добави, че това е политическа атака, която не трябва да бъде подкрепяна от съда.

Биляна Петрова от своя страна коментира, че й е идвало да се самоубие, а първоначално си е помислила, че е отвлечена. "Не разбирам какво съм направила и не знам за какво ме обвиняват прокурорите", каза през сълзи Петрова.

На заседанието на Апелативния специализиран съд на 31 май, четвъртък, магистратите, които трябваше да преценят дали Иванчева да бъде отстранена, решиха да отпуснат на Иванчева и Петрова 3-дневен срок, така че двете да се запознаят с материалите по делото, по което са подсъдими. Материалите били доста обемни, а чат от тях били и секретни.

По време на заседанието Иванчева използва присъствието на медиите и отсече: "Няма такава държава, няма такова правосъдие... Абсолютно е нагласено, както каза Марковски - Ако има правосъдие, ние сме китайци".

Кметицата също така поиска на нейно място в община "Младост" да се назначи досегашният ѝ пиар Петър Кърджилов, който, по думите ѝ, ще продължи каузата "Зелен Младост".

Междувременно обаче стна ясно, че след два часа дебат Столичният общински съвет е избрал именно Румен Русев за изпълняващ длъжността районен кмет на "Младост".