След трагедията с 4 жертви при пожар във вагон на Централна жп гара в София - как се охраняват влаковете и защо бездомни хора от години влизат и нощуват в тях?

Експертът по железопътен транспорт д-р Людмил Иванов сподели, че на Централна гара София би следвало да има стриктна охрана.

"През нощта единствено персонал, свързан с влаковете, може да пребивава в тях за кратко, с цел подобряване на обслужването и ремонти. Друго присъствие е забранено. Има камери, които функционират от 2016-17 г., когато беше открита реновираната гара. Очаквам те да нямат изкуствен интелект и да не могат да разпознават конкретни случки  - така че трябва да се модернизират.

Не е достатъчно присъствието на Жандармерията, това трябва да се подобри. Отключването на вагоните става с клещи и гаечни ключове, много елементарно", коментира той. 

Според него има идея да бъдат сложени боди камери на превозния персонал във влаковете.

"Новите мотриси, които ще дойдат след 2-3 години, също ще разполагат с видеонаблюдение. През лятото на 2024 г. има три сигнала към Министерство на транспорта, МВР и МТСП, че бездомни лица преспиват във вагоните. От ведомствата отричат и казват, че са взели необходимите мерки, но видяхме, че някой не си е свършил работата", обясни експертът. 

Д-р Людмил Иванов призова да се вземе пример от пернишката жп гара за справяне с бездомниците. 

В четвъртък трябва да стане ясно дали прокуратурата ще повдигне обвинения по случая.

В нощта срещу 31 декември бяха задържани двама бездомници, осъждани многократно за различни престъпления. Пожарът отне живота на четирима скитници, а други двама са настанени в „Пирогов”.

Основната версия на разследването е, че става дума за умишлен палеж. Предполага се, че той е възникнал след конфликт между деветимата души, които са били във вагона, за да прекарат нощта там. От полицията заявиха, че преди пожара екипи на Жандармерията са оглеждали района, но не са забелязали нещо съмнително.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!