Петата COVID вълна у нас продължава да настъпва. Процентът на положителните проби скочи до почти 15 на сто. Според данните на лабораториите „Омикрон“ започва да доминира в столицата. На този фон от днес са в сила нови мерки за влизане в страната. Мерките важат за пристигащите от червените зони.

Освен сертификат за ваксина или тест, ще се изисква и отрицателен PCR тест до 72 часа преди влизането в страната. При липса на един от тези документи, влизащите ще се поставят под 10-дневна карантина. Тя може да бъде отменена отново с отрицателен тест, направен след 72-рия час от пристигането у нас.

Според експерти тази мярка е закъсняла на фона на увеличаващата се заболеваемост у нас - и особено след като „Омикрон“ вече е навлязъл.

Още в средата на декември в една от лабораториите откриват първи съмнителен случай на „Омикрон“ чрез анализа на положителни PCR тестове на случаен принцип. 

Постепенно броят се увеличава - при последните изследвания на проби от страната и София по-заразната мутация е открита в 65% на сто от тях. При пробите само в столицата ситуацията е по-различна.

„От началото на седмицата имаме 37 броя от потенциален „Омикрон“. Това са 77 процента от тестваните 48 положителни проби“, заяви пред БТВ Мая Боянова, отговорник сектор „Молекулярна биология“ в лаборатория.

Всички 37 положителни за „Омикрон“ проби са от 2 и 3 януари. Микробиологът е категоричен, че увеличаващият се дял е и заради празниците.
„Хората се събираха да празнуват, под действие на празничната еуфория са се събирали по-големи групи. Очаквано беше след празниците да нарасне тази бройка“, допълни Мая Боянова.

За да се ограничи заразата, от днес пътуващите от държави в червената зона, освен документ за ваксинация и преболедуване, трябва да предоставят и отрицателен PCR тест.

Изискването ще важи както за завръщащи се от чужбина българи, така и за туристи.

„Ако човек няма PCR, трябва да остане под карантина. Другият проблем е за българските туристи, които не са се прибрали. Ще трябва да останат под карантина, което еужасно неприятна ситуация, в която не са били подготвени преди да заминат“, заяви Павлина Илиева, от Обединение „Бъдеще за туризма“.

От бранша настояват за достатъчен срок между определянето на мерките и влизането им в сила.

„Туроператорите се опитват да оказват натиск върху здравните власти, че времето от 3 дни, а те са предупредени 3 дни преди полета си, е кратко. Всички ние знаем, че три не е толкова кратко време. Дори на летището може да се направи тест“, каза Весела Кондакова, зам.-министър на културата и член на пандемичния комитет.

Тази мярка обаче е закъсняла, смятат експерти.

„Според мен, след като се видяха първите пикове в Обединеното кралство, трябваше да бъде въведена мярка за скрининг на влизащите в страната. Не мисля, че има смисъл сега, защото вариантът вече е тук“, отбеляза д-р Недялко Калъчев, управител на верига лаборатории.
Според него ходът на заразата у нас ще последва този, който видяхме във Великобритания и Щатите.