Пътешествие във времето, когато София е изглеждала по тотално различен начин. Дали София е била изоставено село или много важен град преди 150 години, това коментира историкът Йордан Миленов.

Историкът Йордан Миленов

"Този спор се заражда непосредствено след Освобождението през 1878 година. Според статистика, направена тогава, населението на София е било около 11 хиляди, а Пловдив и Русе са били много по-големи градове.

Сега София е с повече от два милиона души население, докато тогава е било едно село", пояснява Йордан Миленов пред Bulgaria ON AIR.

Той допълни, че София започва да се променя в началото на 20 век, когато идва Фердинанд I. Той открива природонаучния музей, благодарение на него в столицата пристигат много добри хора в сферата на архитектурата от Западна Европа.

Въпреки обвиненията, които Фердинанд получава заради загубата на войни, той е имал силно чувство за естетика. 

"През 80-те години на миналия век все още беше останал духът на стара София. Имаше варница за каруци, кварталите бяха с къщи и дворове от селски тип, някои хора гледаха и животни в центъра на София.

Хората говореха на интересен диалект, който до ден днешен аз използвам и понякога ставам за присмех, но на мен ми е мил и скъп. Тази емоция, която тая в себе си, е от детството.

София не е била голямо село, а град с много голяма традиция", разказа Миленов. 

Целия разговор гледайте във видеото.