Над 10 души живеят в мухлясала гарсониера, в която течащата вода идва от противопожарни кранове. Тази типична картина от Виетнамските общежития в столичния квартал Красна Поляна показаха камерите на Нова телевизия.

"Нямаме вода, защото ремонти не са правени от 1993 година", разказа собственичката на гарсониерата. Тънката струя от нейната чешма идва от пожарните кранове.

Малкото жилище, което е в окаяно състояние, делят 4 семейства от общо 13 души.  Те са сред 360-те домакинства, които трябва да бъдат изселени от ромското гето.

"Попитайте кмета къде ще ни прати. Няма къде да отида с толкова голямо семейство. Това е единственото ни жилище”, заяви жената.

Към момента обаче кметът на Красна поляна Иван Чакъров и Столична община не дават конкретни срокове за изселването.

Причината е, че все още се търсят места, където семействата да бъдат пратени, заяви Чакъров миналия месец.  

До идеята за преместване на ромските семейства и събаряне на жилищата им доведе продължилата години ескалация на напрежението между жителите на Красна Поляна.

"Много малко хора искат да останат.

Нормално е да настръхват, защото различни страни им обещават различни неща", заяви друга жителка на общежитията. Според нея мерките на общината към момента само увеличават напрежението.

Протестиращите граждани, които искат събаряне на бившите общежития организират поредната си демонстрация тази вечер.

"Искаме срокове за събаряне на гетото. Сграден фонд в София има, ако не на общината, то на държавата", заяви представителка на недоволните.

Според нея ромите трябва да бъдат разселени на различни места, за да не създават ново гето.

"На кмета му остават 2 години от мандата. Накрая ще завещае проблема на следващия след него. Неговата заповед за събаряне на общежитията е на 9 години. През това време не намери къде да настани тези хора", разказа друг протестиращ.