"Не плача, защото съм в менструация... Не мога да повярвам, че филм за менструацията печели "Оскар!", възкликна Райка Зехтабчи, ирано-американската режисьорка, чийто филм "Менструация. Край на наказанието" ("Period. End of sentence") спечели статуетката за най-добър късометражен документален филм на 91-та церемония на Оскарите, пише "Гласове".

"Вие давате на жените по целия свят средствата да се борят за равенство на менструацията", добави Зехтабчи от сцената, редом до продуцентката на филма Мелиса Бертън и останалата част от екипа.

Достъпен във видеоплатформата "Нетфликс", 26-минутният документален филм разказва как жените от едно село, разположено на 60 км от Делхи, започнали сами да си правят хигиенни материали. Според Times,  машината им вече се използвала в 40 съседни села.

Тема табу в Индия, менструацията е също така пречка за образованието на много млади момичета. Според изследване на индийската неправителствена организация Dasra, 23 млн. индийки всяка година прекъсват училище заради липсата на отделни тоалетни в училищата и на достъп до хигиенни материали. Често те са недостъпни, табу и скъпи, което кара жените да се оправят както могат - с листа от дърветата, парчета плат и т.н.- излагайки се на риск от инфекции.

"Надявам се, че след като гледат филма, хората ще разберат, че стигматизирането на менструацията не засяга само индийките. Преживяваме го и в САЩ, и в други култури", каза режисьорката Райка Зехтабчи в интервю за  Glamour. "Искам също зрителите да осъзнаят, че еманципирането на жените по света започва с отварянето на диалог по въпроса за менструацията. Можем да създадем достъп до женската хигиена, но първо трябва да разбием табуто".

Пътят все още е дълъг. Миналата седмица един от членовете на Академията на Оскарите написа в The Hollywood Reporter, запазвайки анонимност, че дори и филмът да е "добре направен", той се съмнява, че членовете на журито ще гласуват за толкова "отвратителна" за мъжете тема.