Митът, който стои зад „Тор: Рагнарок”
"Ragnarok" не е просто смешно звучащ термин, добавен към заглавието на третата част на Тор, за да звучи по-мистично. В рамките на норвежката митология (от която произлизат Тор, Локи, Один и техните съграждани от Асгард), Рагнарок е известен като "Войната на боговете" или още по-зловещо "Присъдата на боговете", пише beu.bg.
В най-основната си част Рагнарок е скандинавският апокалипсис - но има лек обрат. За разлика от другите култури "става дума за края на света, боговете също влизат в играта, точно до своите смъртни субекти. Изходните материали на мита, включително исландското стихотворение Völuspá и северният текст Прозаичната Еда, описват период на студ и упадък, предшестващ самия Рагнарок, понякога наричан "Ужасяващата зима".
Историята разказва, че три дълги зими сполетяват света на боговете и хората, една след друга, докато моралната почтеност се разпада и кара хората да действат само от алчност и жажда за кръв. По това време враговете на боговете, от вълци до гиганти и дракони, обединяват усилията си ,за да връхлетят и унищожат света.
Някои версии описват огромен вълк, поглъщащ слънцето, докато други споменават женски тролове, които опустошават земята. В многото преразкази и преводи на тази история, краят остава еднакъв: Всички богове - да, дори и Тор и Локи - умират като герои в битката, слънцето изгрява и светът потъва в морето.
Достатъчно е да кажем, че Асгард не е в отлична форма в края на филма „Тор: Рагнарок”. Но не позволявайте това да убие надеждите ви за още един филм за Тор: масовото унищожение на Рагнарок е последвано от период на съзидание. Авторът Даниел Маккой пише, че времето в норвежката митология е циклично - не линейно. И така, щом дойде краят, животът може да започне отново. И това може да е само тийзър за бъдещото продължение на режисьора на Рагнарок Тайка Уатити.
Последвайте ни
0 Коментара: