Преди в Истанбул да успеят да се отърват от вируса на COVD-19, в мегаполиса бе установен вирус на западнонилска треска.

Турският учен проф. д-р Хюсеин Йълмаз, ръководител на Ветеринарния факултет в университета Джеррахпаша в Истанбул, съобщи, че са установили вируса на западнонилска треска в някои птичи видове.

"Вектори на вируса са комарите. Основно боледуват птици, главно гарги, но също хора, коне, котки, кърлежи. Миналата година в Истанбул бяха регистрирани смъртни случаи по птиците.

При направените изследвания установихме вирус на западнонилска треска в гарги и кълвачи, откъдето заразата се пренася върху хората. 

Висока температура, болки в ставите и в мускулите са главните признаци у хората при заразяване с вируса. При по-тежките случаи може да предизвика възпаление на мозъка /енцефалит/", разказа ученият.

Според специалиста няма ваксина срещу вируса на западнонилска треска.

"Препоръчваме на хората да избягват допир с птици, както и да стоят далеч от огнища на комари. Особено трябва да се внимава при децата, които си играят с умрели птици.

Ако все пак се случи човек по някакъв начин да се е допрял до някоя мъртва птица, нека в никакъв случай да не пипа устата и носа си с ръце.

Също така има опасност при открити рани да се получи заразяване по кръвен път. Основният начин на предаване на заразата са комарите, които смучат кръвта на птиците, и от тях се предава на хората", каза турският учен.