Сега Полша е крайно дясна страна, изостанала, странна, непредсказуема; това е страна, с която не се съобразяват в Европа и Путин точно за такава страна мечтае, защото може да я игнорира и да продължава по-нататък. Полша изолирана, без влияние, без контакти, скарана с Украйна е подарък за Русия, това твърди за Wirtualna Polska американо-полската журналистка Ен Ейпълбаум в интервю под заглавие „Polska izolowana, bez wpływów, bez kontaktów, to prezent dla Rosji”. Тя е известна като отявлен русофоб, с книги за Гулаг и Глада в Украйна (1932), но е полезно да се чуят и такива гледни точки, винаги започващи и завършващи с агресивен Путин и имперска Русия.
През 1932 г. Русия се заема с унищожаването на Украйна, като прави това и досега, защото Украйна е за Русия проблем и прилага колониален подход пише Ейпълбаум. Руснаците продължават да считат Украйна за руска. Още с обявяването на Украйна за независима през 1918 г., тя е възприета като заплаха.
 
Путин се страхува, че „украинският климат” може да окаже влияние на руснаците. Ако на Майдана стават демонстрации с европейски флагове и антикорупционни лозунги, защо това да не случи и в Русия, пита журналистката. „Русия и Украйна са сходни страни и Путин винаги ще се бои от влиянието на своята колония Украйна.
 
Според Ейпълбаум, Путин, също като Сталин, много се страхува да не загуби контрол над Украйна, защото за част от украинците ценностите на ЕС са много важни. Те заявяват, че искат да черпят опит от полската трансформация и демокрация, да бъдат по-близо до Полша и да имат пазарна икономика. Сега възникна съвсем ненужен полско-украински раздор. И все по-малко се споменава, че Полша е модел за Украйна. Но само преди две години много се говореше за това, съжалява Ейпълбаум.
 
Путин наблюдава ставащото в Полша и сигурно пие шампанско, защото това го устройва. „Сегашната Полша е тази, която руснаците са мечтали. Полша, която беше проевропейска, интегрирана, силна страна, имаща влияние върху външната политика на целия ЕС и дори да убеди Европа да подпише договор за свободна търговия с Украйна – това беше кошмар. „Сериозната” Полша беше проблем за Русия, защото имаше голямо влияние върху германската, френската и общоевропейската политика” – обяснява Ейпълбаум.
 
„Сега Полша е крайно дясноориентирана страна, изостанала, странна, непредсказуема. Това е страна, с която не се съобразяват в Европа, и Путин точно такава страна жадува. Ние не сме проблем за Путин, той може да ни игнорира и да върви напред. Полша е изолирана, без влияние, без контакти – това е подарък за Русия” – съжалява тя.
 
На въпроса дали новоизбраният за президент Путин отново ще се стреми да завладее територии от бившия СССР или ще изостави тази идея, журналистката отвръща: „Преди няколко седмици Путин обяви в реч за ново ядрено оръжие. Той постоянно разсъждава с категориите на войната. Не е известно, защото в САЩ имаме непредсказуем президент. Във всеки случай аз не изключвам въоръжен конфликт. Аз не казвам, че утре ще започне война, но трябва да имаме предвид, че войната винаги е възможна.”
 
Ен Ейпълбаум добавя, че Полша и Украйна имат много общо в географски и исторически план, и че и двете страни са се намирали под съветска и германска окупация.
 
Превод и окупация: БЛИЦ