Американските шпиони в Китай били разкрити, докато обядват
По една от версиите информаторите са издадени от човек в ЦРУ
Според една от версиите китайските власти открили шифъра, използван от информаторите за връзка, по друга информаторите са издадени от човек от ЦРУ. ЦРУ и ФБР отказали коментар.
Първите признаци за разкриване на шпионската мрежа се появили през 2010 г. По това време ЦРУ добивало първокачествена информация за дейността на китайското правителство, като това станало в резултат на многогодишна работа по вербоване на източници във висшите ешелони на Пекин. Някои от „приятелите” на ЦРУ били китайски граждани, разочаровани от корупцията в китайското ръководство.
Още към края на 2010 г. информацията започнала да обеднява. Към началото на 2011 г. в ръководството на ЦРУ си дали сметка, че разузнавателната мрежа започнала да се разпада.
ФБР и ЦРУ предприели съвместно разследване под кодовото име „Медоед”. Те анализирали всяка операция, провеждана в Пекин. Проверен е всеки служител на американското посолство в Пекин без оглед на ранга му.
От администрацията на президента Обама непрекъснато идвали питания защо сведенията за Китай идват все по-рядко.
Приблизително по това време китайски шпиони разкрили резидентурата на американската Агенция за национална сигурност в Тайван. Според източници, за сриване на мрежата спомогнало обстоятелството, че информаторите ползват един и същи маршрути за придвижване, както и местата за срещи.
Някои офицери се срещали със своите източници в ресторанти, където китайски агенти поставили подслушвателни устройства и дори сервитьорките работели за китайското разузнаване.
Тази небрежност в съчетаване с предположението, че китайците са пробили секретния канал за връзка, обяснява много, ако не и всички изчезвания и гибел на агентите.
Впрочем някои хора в американското разузнаване, особено онези, които спомагали за изграждането на шпионската мрежа, опровергават тази теория и считат, че шпионите са заловени заради интриги вътре в самото ЦРУ.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: