Една от ключовите опорни точки на руските въоръжени сили в Централна Азия - въздушна база “Карт” в Киргизстан, ще бъде модернизирана и оборудвана с допълнителни оръжия.

Това не е единственият признак за засилване на военното присъствие на Русия в региона и както обикновено се тълкува като противодействие на усложняването на ситуацията в Афганистан. Въпреки това, сега това едва ли е единствената причина, пише анализаторът Евгений Погребняк, цитиран от "Поглед инфо".

Вижте останалата част от коментара:

Според новото споразумение наемът ще се увеличи от 4,5 на 4,8 милиона долара, тъй като територията на въздушната база се разширява с 58 хектара. Русия ще харчи около 2,5 милиарда рубли за модернизацията на самата писта: поне това е сумата, която се назовава от представителите на киргизкия парламент.

В новото споразумение тези подобрения трябва да бъдат прехвърлени на руска собственост - но само за продължителността на престоя на руските военни. Поради тази клауза за прехвърляне на пистата във временна собственост, в местните киргизки медии възникна скандал - и може би затова депутатите отложиха ратификацията на споразумението, първоначално планирано за 4 юни.

По-рано тази година на киргизската армия вече бяха обещани доставки на противоракетната  система “Бук”, хеликоптери Ми-8 и други оръжия.

Редица местни журналисти писаха, че заради модернизацията на базата Русия “завинаги ще вземе тази територия от Киргизстан”. В историята се включиха и активисти на социалните мрежи. „Няма да се откажем от нашата родна земя пред руските нашественици! Всички на митинг пред президентството! ” С тези лозунги те затрупаха целия сегмент от киргизкия интернет. Руското посолство беше принудено да издаде официални опровержения.

През 2019 г. бе съобщено, че оръжия са дарени на армията на друга съседна страна, Република Таджикистан. 300 единици бронетанкова техника, артилерийски системи, хеликоптери Ми-8 и Ми-24, системи за ПВО и друга техника вече са доставени.

Също така ще бъдат постигнати споразумения с таджикската страна за изграждането на повече от 20 съоръжения на територията на 201-ва руска военна база, разположена в Таджикистан. От миналата година там започват да се базират и военни дронове.

С други думи, модернизацията на авиобаза „Кант“ е просто поредното звено дълга верига от събития. Защо Русия се стреми да засили военното си присъствие в Централна Азия?

Заплаха от нашествие

Списъкът с потенциални заплахи се отнася преди всичко до съседен Афганистан. През 1999-2000 г. бойци от „Ислямското движение на Узбекистан“ нахлуват в Киргизстан от Афганистан.

Те тайно преминават през територията на Таджикистан и възнамеряват да отидат по-нататък в долината на Фергана, за да свалят светското правителство на Узбекистан. Бойците обаче затънаха в позиционни битки в Памир, а правителствените сили две години с мъка ги изтласкваха от своите територии.

Миналата година двадесет бойци от „Ислямска държава“ нападнаха граничен пост в Таджикистан. По-рано имаше съобщения за битки на туркменско-афганистанската граница.

На 18 декември 2019 г. секретарят на Съвета за сигурност на Руската федерация Николай Патрушев разкри присъствието на хиляди бойци от „Ислямска държава“, които се фокусират върху Северен Афганистан и планират да нахлуят в Централна Азия. И това е на фона на постигането на първите споразумения между САЩ и талибаните за изтеглянето на американските войски от тази страна.

„Американците намаляват присъствието си в Афганистан, а талибаните със сигурност ще поемат контрола, ако не и цялата страна, то по-голямата част от нея“, каза Руслан Шамгунов, доцент от държавния университет в Санкт Петербург.

„След това талибаните ще започнат да си припомнят всички обиди от онези, които си сътрудничат с американците/НАТО, като им позволяваха да създават военни бази на своя територия, от която се провеждаха антиталибански действия.

През XXI век Киргизстан и Таджикистан почти не са укрепвали въоръжените си сили. И така се очертава мрачна перспектива. Следователно, старата песен се повтаря: Русия ще ни помогне“, допълни той. Особен интерес представлява новата технология, която ще бъде разположена в авиобаза Кант - по-специално – дроновете

„Разполагането на дронове е промяна в тактиката на авиацията“, каза военният експерт Михаил Александров, „защото използването на конвенционални самолети за патрулиране е скъпо удоволствие“, допълни той.. А борбата срещу терористичните групи предвижда постоянен патрул. "Дронове могат постоянно да висят във въздуха и да разглеждат определена зона, идентифицирайки групите терористи“, посочи експертът.

Китай се подразбира

Укрепването на военния компонент на Русия в Централна Азия може да се тълкува по различни начини. Освен това нахлуването на малки групи терористи от Афганистан е често срещано нещо. Правителствените сили в Таджикистан вече имат опит да се справят с тях. Но какво ще стане, ако потенциалната заплаха е много по-широка и зад паравана на брадатите джихадисти стоят геополитическите интереси на задграничните партньори, провокиращи екстремизъм и сепаратизъм в Китай?

„Основният източник на нестабилност, който все още бушува в Сирия и Ирак, постепенно ще се премести дълбоко в Евразия“, заяви Марс Сариев, експерт от Киргизстан. „Опитът да се създаде т. нар. Свободен Кюрдистан послужи като спусък за дестабилизиране на Близкия изток. Плановете за неговото създаване бяха публикувани преди 20 години в западните аналитични структури.

За постигане на подобни задачи в нашия регион вместо кюрди могат да се използват уйгурите. На първо място, уйгурите от ситайския Синдзян-уйгурски автономен регион и републиките на Централна Азия. Такъв сценарий има за цел да създаде проблеми за Китай от западната посока и съответно от южната за Русия “, смята експертът.

Причините за този сценарий могат да бъдат открити в етническия състав на много банди международни терористи, които воюват в Сирия и други страни. „Уйгурите, главно китайските граждани, са гръбнакът, елитните формирования на много отряди на „Ислямска държава“. След неуспехи по фронтовете на Близкия изток много от тях бяха прехвърлени в Афганистан.

Русия разбира, че фронтовата линия се измества тук в конфронтацията между САЩ и Китай. Съответно се увеличава вероятността от поява на нестабилност в Централна Азия, което ще отклони вниманието от Руската федерация и ресурси от Украйна, Сирия и други региони “, каза Сариев.

За решаването на военни проблеми срещу терористите в планината авиацията ще бъде полезна. Освен това, според друг експерт от Киргизстан Токтогул Качекеев, във въздушната база могат да бъдат разположени напълно различни видове самолети за решаване на глобални проблеми. „След завършването на модернизацията, авиобаза „Кант“ ще позволи приемането на стратегическа авиация, а базата ще се превърне в „скачащо“ летище“, смята експертът.

Мюсюлманският експерт по регионална сигурност, Мюсюлман Буриев, също посочва засилващият се фактор в Поднебесната империя.

„Доскоро имаше баланс между Русия и Китай в региона. Москва беше отговорна за сигурността, а Пекин - за инвестициите. Сега китайците демонстрират, че Централна Азия вече не е просто зона на икономически интереси и постепенно изгражда на военно сътрудничество.

Освен нарастващата търговия с оръжие и военна техника, през последните години съвместните военни учения, по-специално с Душанбе и Бишкек, стават по-чести. Имаше съобщения за бъдеща китайска военна база в Таджикистан.

Също така в момента Китай участва в изграждането на 11 нови пътни поста на таджикско-афганистанската граница. Рано е да се твърди, че балансът се измества в една или друга посока, но като прекрои военните си бази, Москва припомня, че той остава ключов играч във военно-политическата сфера ", смята Буриев.

Превод: В. Сергеев