Вчера, 30 септември, се навършиха кръгло 2 години от началото на операцията руските ВКС в Сирия, а това е добър повод за равносметка какво бе извършено. По всеобщо признание руската авиация с ефективните си действия обърна хода на конфликта. Всъщност по данни на руския Генщаб авиационната групировка в Сирия по времето на операцията никога не е превишавала 35 самолета, тоест един авиационен полк. Не трябва, разбира се, да се пропускат ударите на стратегическата авиация и ракетните удари от Каспийско и Средиземно море.
Най-изразителният показател за оценката за ефективността в работата на военните летци се явява съотношението на броя бойни полети към броя на понесените загуби. Чисто статистическите загуби при бойното използване на всички войски, включително в авиацията, са неизбежни. Но ако се разгледа какво става в този смисъл с руската авиационна групировка, могат да се открият впечатляващи неща.

За времето на операцията, по официални данни на руското МО, са извършени над 30 хиляди бойни полета (45 на денонощие) и около 92 хиляди удара по терористите (140 на денонощие), като са унищожени около 96 хиляди цели: 53 хиляди по струпвания на екстремисти, 17 хиляди опорни пунктове, 8 хиляди командни пункта, 7 хиляди склада за оръжие и ГСМ. Съкрушителен удар е нанесен на нефтодобивната и преработвателна инфраструктура, което прекъсна един от най-важните източници на финансиране.

Загубите на ВКС в Сирия до сега са три самолета: сваленият от турците Су-24, Су-33 и МиГ-29 на крайцера „Адмирал Кузнецов” при кацане, както и пет вертолета. Бойни загуби има само при вертолетите, свалени от огъня на терористите.
 
Загубите при „Кузнецов” спрямо сравнително малкия брой полети (едва 420) говори за печалното състояние на руската Морска авиация, но крайцерът не влиза в състава на ВКС.
 
За сравнение, за над 9 г. война в Афганистан са изпълнени почти 1 млн полета (308 за денонощие). Ако числата се закръглят, то на всеки 10 хиляди полета е губен самолет и 3 вертолета. Ако тази пропорция се беше запазила, то ВКС трябваше да загубят в Сирия 2-3 самолета и около 10 вертолета. Не се отчита обаче факта, че в Афганистан съветската авиация летеше в условията на реално и тежко зенитно противодействие от земята, каквото в Сирия практически няма.
 
Статистиката припомня, че в годините на Втората световна война до 60% от съветските самолети са загубени без въздействие на противника в резултат на аварии и катастрофи поради слаб професионализъм и лоша дисциплина.
 
Редакция БЛИЦ: по публикации в руски медии